امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89937
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزراش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعدالله زارعی کارشناس مسائل منطقه‌ای و خاورمیانه امروز در سخنانی در همایش ...

به گزراش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سعدالله زارعی کارشناس مسائل منطقه‌ای و خاورمیانه امروز در سخنانی در همایش سرپرستان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استان‌ها که در تهران برگزار شد، با اشاره به تحولات اخیر عراق، اظهار داشت: عراق نقطه اصلی اتصال حوزه عربی به حوزه فارسی و ترکی جهان اسلام است، از نظر تاریخی هم جایگاه عراق در تشیع جایگاه برجسته و ویژه‌ای است.

وی افزود: در داخل عراق شاهد حضور سه قوم یا سه جریان هستیم، یکی از این جریان‌ها شیعیان عراق هستند که در 10 استان از 18 استان عراق ساکنند و دارای اکثریت هستند، خود شهر بغداد که پایتخت عراق است نزدیک به 75 درصد شیعیان و 25درصد از اهل سنت هستند، مراکز شیعه‌نشین از نظر اقتصادی نیز در عراق از دیگر استان‌های این کشور غنی‌تر است،‌منابع آبی، نفت و کشاورزی در استان‌های شیعه‌نشین عراق از دیگر استان‌ها غنی‌تر است؛ از نظر موقعیت ترانزیتی نیز از آنجایی که استان‌های شیعه‌نشین عراق به خلیج فارس راه دارند،نسبت به سایر مناطق عراق دارای موقعیت استراتژیک بهتری هستند، مناطق شیعه‌نشین در عراق به کویت، عربستان و ایران راه دارند و البته با ایران دارای مرز وسیعی هستند، استان‌های نجف، بصره نیز به کویت و عربستان متصل هستند و چند استان هم با ایران هم‌مرزند، سه استان عراق از جمله استان‌های صلاح‌الدین و نینوا که البته 46درصد از خاک عراق و 18 درصد از جمعیت عراق را در بر می‌گیرند، سنی‌نشین هستند.
کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه در ادامه سخنانش تصریح کرد: این سه استان در طول تاریخ تقریباً بر کل عراق حاکمیت داشتند، حزب بعث نیز عمدتاً از این استان‌ها بوده و این سه استان از نظر ارتباطات خارجی نیز بخش وسیعی از جغرافیای عراق را پوشش می‌دهند، مناطق سنی‌نشین عراق به لحاظ جمعیتی به سمت مرکزیت گرایش دارند چرا که مرکز عراق از نظر دارا بودن منابع آبی رونق بیشتری دارد، مناطق کردنشین عراق نیز شامل سه استان کرکوک، اربیل و سلیمانیه است، کردهای عراق سنی هستند اما کمتر مذهبی جلوه می‌کنند و بیشتر دغدغه همان اقلیم کردستان عراق را دارند، کردها از نظر وسعت ارضی کمترین بخش عراق را در اختیار دارند ولی جغرافیای کردها شاید حدود 20درصد از وسعت عراق باشد.

وی با بیان اینکه عراق همیشه از این سه جریان تشکیل شده که دو جریان آن همیشه مظلوم بوده‌اند، گفت: سنی‌ها همواره بر سایر بخش‌های عراق حاکم بودند و پس از سقوط صدام حسین، بخش سنی‌نشین عراق احساس می‌کرد یک موقعیت تاریخی را از دست داده است، وقتی عراق اشغال و صدام‌حسین ساقط شد، بین سنی‌ها، شیعه‌ها و کردهای عراق درگیری‌هایی بود، بعد از تعارض با آمریکا، به شکل تعارض با شیعه در آمدند و در اینجا لازم است بگویم کردها به اندازه شیعه‌ها نسبت به رفتار سنی‌ها معترض و منتقد بودند.

سعدالله زارعی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: سنی‌ها که در طول تاریخ 800-900 ساله خود را حاکم بر عراق می‌دانستند، بعد از خروج آمریکایی‌ها از این کشور از شرایط فعلی ناراضی بودند. البته لازم است بگویم دغدغه بخش کردنشین عراق همان اقلیم کردستان عراق بود، نزاع این بخش از جمعیت و جریان‌های سیاسی نیز به سمت جریان شیعه عراق بود. البته کردها خودشان را از این نزاع در امان می‌دیدند. بخشی از کردهای عراق نیز از این نزاع برای منافع خودشان سود می‌جستند.

وی افزود: به مرور اختلافات کردها با شیعه‌ها و دولت نوری‌مالکی افزایش یافت و نوعی هم‌پیمانی نانوشته بین کردها و سنی‌های عراق پیش آمد. نزاع تاریخی ترکیه با کردها اعم از کردهای عراق یا کردهای ترکیه، یک نزاع مشخصی است پس معلوم می‌شود طبع کردها با طبع ترکیه نمی‌خواند و با هم ناسازگار است. همینطور طبع ترکیه با سنی‌های عرب نیز مشخص است. لذا به طور طبیعی کردهای ترکیه و کردهای عراق فاصله‌ای بین اعراب عراق و دولت ترکیه بودند، نسبت ترکیه با شیعه هم که مشخص است، لذا در دوره‌ای که عراق در اشغال آمریکا بود، ترکیه هیچ وقت نتوانست در این منطقه نه بین کردها، نه بین شیعه‌ها و نه بین سنی‌ها نفوذی داشته باشد.

این کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه ادامه داد: پس از خروج آمریکایی‌ها در طول دو سال گذشته دیدیم که آرام آرام کردها به سمت بخش سنی نشین عراق گرایش پیدا کردند لذا ترکیه هم وسوسه شد که وارد این پرونده شود و کفه سنی‌ها را تا می‌تواند سنگین کند و لذا می‌بینید که در طول یکی دو سال گذشته ترکیه در عراق بسیار فعال بود و اختلاف دولت بغداد و آنکارا بیشتر و بیشتر می‌شد تا جایی که بحث اخراج سفیر ترکیه از عراق هم مطرح شد.

زارعی ادامه داد: به همین نسبت اردنی‌ها محتاطانه وارد ماجرا شدن و اردن تبدیل شده بود به مرکز بعثی‌هایی که ساقط شده بودند و بقایای حزب بعث و ارتش بعثی و خانواده صدام در اردن فعال شدند و رفت و آمد می‌کردند تا این قضایا منجر شد به بحران سوریه و آنان تصور می‌کردند بحران سوریه با سقوط اسد به نتیجه می‌رسد، و از این شرایط می‌توان استفاده کرد و عراق را در یک حمله شدید قرار داد، از شمال با همپیمانی و همراهی کردها، از جنوب با محوریت عربستان و از غرب با محوریت اردن می‌شود به عراق فشار وارد کرد و در نهایت طومار حکومت عراق را در هم پیچید و ماجرا را تمام کرد.

زارعی ادامه داد: چنین طرحی در ذهن سعودی‌ها بود و توانستند در این طرح ترک‌ها را اقناع و با خودشان همراه کنند اما نتوانستند موفقیتی کسب کنند انتخابات در سوریه برگزار شد و حضور 74درصدی مردم سوریه در انتخابات، نشان داد که موقعیت بشار اسد محکمتر از قبل شده است، اگر قبل از این بحران رأی‌گیری می‌کردند شاید مشارکت کمتر از 50درصد می‌شد.

کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه در ادامه سخنانش یادآور شد: پس از برگزاری انتخابات در سوریه، رأی 50درصدی بشاراسد تبدیل به 90 درصد شد و حضور و مشارکت مردم از 43 درصد به 74 درصدی افزایش یافت و این باخت را کاملاً برملا می‌کرد، در عملیات‌ها هم تروریست‌ها دائم در سوریه در حال عقب‌نشینی و ارتش در حال پیشروی بود، انتخابات عراق هم که برگزار شد، نشان داد که نوری‌مالکی در عراق کماکان به عنوان مقتدرترین جریان داخلی عراق ایفای نقش می‌کند. آقای مالکی توانست 93 کرسی از 328 کرسی پارلمان عراق را به دست آورد و در مجموع 140کرسی نوری مالکی و طیف متصل به مالکی در پارلمان عراق به دست آوردند.

وی با بیان اینکه با این اوصاف معلوم است که این یک موقعیت مؤثر و تعیین‌کننده‌ای است که جریان‌های دیگر در عراق حتی نمی‌توانند با جریان نوری‌مالکی رقابت کنند، تصریح کرد: تحلیل آمریکایی‌ها از ابتدا این بود که برای غلبه بر ایران بایستی بازوهای منطقه‌ای را از ایران گرفت لذا جنگ با حزب‌الله، جنگ با حماس و جنگ با سوریه عمدتاً در همین چارچوب تعقیب شد، تا بتوانند بازوهای منطقه‌ای را از ایران بگیرند و بر ایران غلبه کنند. اوباما نیز گفته بود که انتخابات عراق برای تغییر در عراق است، آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و مجموعه اروپا و ناتو در این صحنه حضور دارند و ترکیه نیز به طور خیلی جدی در این صحنه ایفای نقش می‌کند، عربستان، امارات و قطری‌ها نیز هستند و واقعاً یک جنگ جهانی که تا فروردین‌ماه روی سر سوریه قرار داشت،‌ امروز در بغداد به راه افتاده است.

وی تأکید کرد: در این جنگ البته خیلی راحت‌تر از سوریه می‌شود وضعیت را پیش‌بینی کرد چرا که اینجا تکلیف خیلی چیزها نسبت به سوریه روشن‌تر است، اولین مسئله این است که همه می‌گویند علت سقوط نکردن بشاراسد کمک جمهوری اسلامی ایران به اسد بود، این یک حرف عمومی است که همه جا می‌گویند، از اینکه جمهوری اسلامی ایران تأثیر عمده‌ای در سوریه داشت نمی‌توانیم چشم‌پوشی کنیم ولی تأثیر اصلی را ملت سوریه داشتند که صبر کردند، مقاومت کردند، به دولت فشار نیاوردند و حتی با دولت همراهی کردند و در انتخابات نیز با حضور و مشارکت بالا نقش خودشان را به نمایش گذاشتند لذا سهم اصلی متعلق به ملت سوریه است اما از اینکه ایران به ملت سوریه قوت قلب داد تا بگوید ما هستیم و تجاربش را در اختیار ملت سوریه قرار داد نیز نمی‌توان، گذشت.

سعدالله زارعی بر همین اساس خاطرنشان کرد: آن جمهوری اسلامی که از دور به سوریه کمک کرد آیا امروز نمی‌تواند از نزدیک به عراق کمک کند، عراقی که بیشترین مرز را با جمهوری اسلامی ایران دارد، عراقی که اتصال شیعه به شیعه با ایران دارد، ما که نسبت به سقوط عراق به دست غرب و رژیم‌هایی مانند عربستان حساسیت بیشتری نسبت به سوریه داریم و این عنصر حساسیت در اینجا بیشتر می‌تواند کارا باشد، البته مردم شیعه عراق نیز 75درصد جمعیت پایتخت این کشور را تشکیل می‌دهند که می‌توانند در این زمینه تعیین‌کننده باشند و قطعاً اجازه نمی‌دهند عراق سقوط کند، مخصوصاً در بغداد.

زارعی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌‌ها در این صحنه گرفتار یک مخمصه بسیار بزرگی شدند،‌ از یک طرف در شرایطی این نزاع را به راه انداختند که عراق شکل گرفته و سیاست کلی آمریکایی‌ها که اعلام هم کردند و تقریباً در داخل این کشور به اجماع رسیدند این است که وارد منازعات گرم نشوند و آمریکا را درگیر این منازعات گرم نکنند، اوباما نیز اخیراً در این زمینه صحبت کرد و کلاً استراتژی آمریکا امروز تغییر کرده و دیگر حضور در یک منازعه گرم نیست و ارزیابی‌ که انجام دادند این است که آنان در منازعه گرم شکست می‌خورند.

وی ادامه داد: در این شرایط آمریکایی‌ها یا باید عراق را رها کنند و عراق در مقابل تروریسم مقاومت می‌کند و ایران هم در اینجا ایفای نقش می‌کند آن وقت ارتباطات عراق با ایران بعد از غلبه بر تروریست‌های داعش قوی‌تر و جدی‌تر می‌شود و روابط تهران-بغداد به سمت رابطه استراتژیک سوق می‌یابد که این با منافع آمریکایی‌ها ناسازگار است و روابط بغداد-واشنگتن را دچار بحران می‌کند و کاهش می‌دهد اما اگر آمریکایی‌ها وارد این میدان شوند، ولو با تابلوی دروغین باید موضعشان مقابله با داعش باشد کما اینکه آمریکا داعش را تروریست دانسته و گفته که باید به دولت عراق در این ماجرا کمک شود.

این کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه تأکید کرد: آمریکایی‌ها اگر بخواهند وارد این پرونده شوند باید در نقطه مقابل داعش قرار بگیرند، قرار گرفتن آنان در برابر داعش، آن جبهه منطقه‌ای که شامل ترکیه،‌عربستان، قطر، امارات، رژیم صهیونیستی و دیگران می‌شود را به شدت از خودش ناراحت می‌کند چرا که از نظر آنان غلبه بر داعش یعنی غلبه دولت عراق بر داعش و این به معنای غلبه جبهه مقاومت بر داعش است که این چیزی نیست که با منافع رژیم صهیونیستی، ترکیه و عربستان سازگار باشد.

زارعی در پایان تأکید کرد: برای آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی جریانات بی‌ریشه‌ای مانند داعش مسئله نیستند بلکه جبهه مقاومت در اینجا هدف آنهاست، انقلاب و جبهه مقاومت دشمن جدی مؤثر و غیرقابل سازش با آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی است و این مسئله اصلی آنان است، مسئله آنان انقلاب ایران و حزب‌الله لبنان است.                                                                  
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار