امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۰:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89954
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با ورزش و تمرینات فیزیکی حجم هیپوکامپ افزایش پیدا می‌کند و ساختار مغز نقش ...

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با ورزش و تمرینات فیزیکی حجم هیپوکامپ افزایش پیدا می‌کند و ساختار مغز نقش مهمی در حافظه و کنترل آن دارد.
ما می‌دانیم که فعالیت بدنی باعث تولید اکسیژن در مغز می‌شود و کمک می‌کند در وضعیت خوبی قرار بگیرد؛ چیزی که باعث تعجب محققین در دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌شود این است که اثر مستقیم روی اندازه ساختار مغز نیز دارد.

در آزمایشاتی که بر روی زنان انجام شد این موضوع در زنان سالمند همراه با اختلال خفیف شناختی نشان داده شد؛ آنها زنان را به سه گروه در دو مرحله ورزش یک ساعته در هفته به مدت ۶ ماه تقسیم کردند.

*ورزش‌های هوازی مانند راه رفتن با یک سرعت متناسب یا شنا کردن و دوچرخه سواری
*ورزش مقاومت با وزنه
*تمرین‌های عضلانی و تعادل

باید به یاد داشته باشیم که تمرین‌های هوازی با سرعت متوسط از نظر مصرف اکسیژن و ظرفیت استقامت با تحرک 70 تا 80 درصد برای حداکثر ضربان قلب بسیار مفید است. 

حجم هیپوکامپ هر شرکت کننده در آغاز و پایان با رزنانس مغناطیسی تصویر برداری شد و مورد بررسی قرار گرفت و یک سری آزمایشات در همان زمان بر روی فعالیت‌های تمرکزی نیز انجام شد؛ نتیجه آن افزایش هیپوکامپ در گروه هوازی را نشان می‌داد در حالی که برای خانم‌های دیگر هیچ چیز تغییر نکرده بود. 

یکی از محققین می‌گوید: با این حال عملکرد آزمایشات به طور کامل قطعی نیست و شاید به دلیل کوتاه بودن مطالعات چنین نتیجه‌ای به دست آمده است؛ بدون شک بی‌فایده نیز نبوده است به دلیل اینکه هیپوکامپ یکی از تنها مناطق مغز است که موجب یک روند نوروژنز یعنی شکل گیری سلول‌های عصبی جدید می‌شود؛ این امکان وجود دارد که ورزش این مکانیسم را تحریک کند.

محققین دیگر برای کاهش سرعت زوال شناختی توصیه به ورزش می‌کنند و پژوهش‌های قبلی نیز این را نشان داده است که در هر سنی ورزش و فعالیت‌های بدنی به نفع و پیشرفت قدرت مغز عمل می‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها