امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89961
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه شامگاه امروز در ادامه گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی خود به مناسبت آغاز هفته قوه ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه شامگاه امروز در ادامه گفت‌وگوی ویژه تلویزیونی خود به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه گفت: مدیران دستگاه قضایی کشور برای اینکه بتواند رسیدگی خوبی داشته باشند به آمار نیاز دارند.

وی افزود: ما نیاز داریم ببینیم چقدر پرونده وارد دستگاه قضایی می شود، استان ها چه مقدار از میزان وجود قضات و کارکنان دستگاه قضایی بهره می‌برند.

رئیس قوه قضاییه گفت: من در بدو ورود متوجه شدم که مشکل اطاله دادرسی و تأخیر در اجرای احکام بسیار پررنگ است.

آملی لاریجانی گفت: ما با بهره برداری از فناوری های نوین آمار خوبی داریم ما در دستگاه قضایی توانستیم ورودی و خروجی پرونده ها در شعب را به صورت مشخص داشته باشیم و می دانیم یک قاضی چگونه کار می کند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این سامانه های اطلاعاتی در دستگاه قضایی فعال هستند اما دو سامانه خدمات الکترونیک (پیشخوان ها) فعالیت می‌کند که همین امروز در تهران 50 دفتر خدمات الکترونیک وجود دارد و در استان های دیگر نیز کلید زده شده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: الان فقط در بحث چک دادخواست ها به صورت الکترونیک ارائه می شود و در مرحله بعدی باید سامانه ها با کلانتری و نیروی انتظامی هماهنگ باشند.

آملی لاریجانی گفت: سامانه دیگر سامانه مدیریت پرونده قضایی است و فعلا کل کشور را به هم مرتبط کرده و می توانیم ببینیم در فلان استان چه رأی صادر شده است.

وی تصریح کرد: این یک امکان بسیار مهم را برای مدیران دستگاه های اجرایی فراهم می آورد، ضمن اینکه با استفاده از همین سامانه امکان نقد اراء وجود دارد.

رئیس قوه قضاییه گفت: این یک اقدام ابتکاری در قوه قضائیه بود و ما از آن حمایت کردیم.

آملی لاریجانی تصریح کرد: فناوری اطلاعات در قسمت های مختلف قوه قوه فعال شده به طوری که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به گفته رئیس سازمان ثبت میلیون ها برگه اوراق ثبتی حذف شده است.

وی گفت: طرح کاداستر که در ثبت صورت گرفته بر همین فناوری اطلاعات متکی است.

وی به استفاده از فناوری اطلاعات در سازمان زندان ها اشاره کرد و گفت: بانک جامع زندانیان در سازمان زندان‌ها وجود دارد و یک کار جدیدی که در دنیا وجود دارد و در کشور ما تجربه می شود بحث حبس خانگی است.

رئیس قوه قضاییه گفت: یک فردی جرمی مرتکب شده اما خیلی سنگین نیست دلیلی ندارد بیاید زندان جرمی که مرتکب شده مجازاتش رو می بینه و دو یا سه سال از خانه بیرون نمیاد.

آملی لاریجانی گفت: به همین جهت دوره آزمایشی استفاده از پابند ها از ابتدای امسال در تهران و اصفهان استارت خورد و امروز بحث فناوری های نوین در تمام قوه قضائیه آثار خود را نشان داده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار