امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89965
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود در پاسخ به سئوالی در مورد تدوین برنامه‌های ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود در پاسخ به سئوالی در مورد تدوین برنامه‌های راهبردی قوه قضاییه اظهارداشت: ما قریب 19 راهبرد کلی را تعریف کردیم ، در 5 فصل،  که در فصل اول راهبرد نظام قضایی، در فصل دوم راهبرد نظارتی، در فصل سوم راهبرد نظام اداری ، در فصل چهارم راهبرد نظام امور اجرایی و در فصل پنجم نیز راهبرد عمومی است.

رئیس قوه قضاییه گفت: ذیل هر کدام از فصل‌ها 2 ، 3 و 4 راهبرد مذکور است و اهداف و اقدامات تعریف شده و به طور مثال یکی از راهبردهای قضایی دسترسی و تسهیل به نظام عادلانه است.

رئیس دستگاه قضایی کشور تصریح کرد: ما باید به مردم کمک کنیم و بگوییم وقتی که دچار مشکل شدند چه وقت و چگونه مراجعه کنند یا چگونه قراردادها را تنظیم کنیم.

وی ادامه داد: توسعه دسترسی آسان به مراجع قضایی، بحث پیشخوان‌ها، بحث صیانت از اقتدار قوه قضاییه ، استقلال در تامین منابع انسانی و مالی و تقویت ضابطان از جمله مواردی است که در ذیل آنها مندرج است.

عالی‌ترین مقام قضایی کشور به لایحه پلیس قضایی اشاره داشت و گفت: لایحه پلیس قضایی دو سال پیش به دولت فرستاده شد و به علل نادرستی بایگانی شد و البته بر خلاف قانون بایگانی شد که بر حسب برنامه پنجم می‌بایست لایحه پلیس قضایی را در سال اول برنامه پنجم ارائه دهیم که متأسفانه در آن موقع بایگانی شد اما هم‌اکنون در حال آماده‌سازی است تا به مجلس برود.

وی به بحث ضابطان قضایی اشاره داشت و گفت: ضابطان نباید هر روز تغییر کنند و از نیروی سرباز وظیفه برای نقل و انتقال مجرم استفاده شود چرا که در اثر عدم آموزش کافی ممکن است مجرم فرار کند یا با رشوه کم نیز مجرم فراری شود.

آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد: اگر ضابطان محدود باشند و آموزش خاص ببینند هم در ابلاغ احکام قضایی و هم در نقل و انتقال مجرمان ارتقا را شاهد خواهیم بود.

وی به لوایح قضایی اشاره داشت و تصریح کرد: ما یک ماده واحده به مجلس فرستادیم برای آنکه لوایح قضایی مسکوت نماند.

آملی لاریجانی ادامه داد: لوایح قضایی پس از اینکه در قوه تدوین شد و توسط رئیس قوه قضاییه به دولت رفت باید بدون دستکاری به مجلس برود اما متأسفانه شاهد دو خلل بوده‌ایم چرا که لوایح مورد دستکاری قرار می‌گیرد و لایحه اولیه نیز یا دچار تأخیر می‌شود.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: در ماده واحده‌ که به تصویب مجلس رسید و مورد تائید شورای نگهبان نیز بود اگر ظرف 3 ماه لایحه از دولت به مجلس فرستاده نشد، خود رئیس قوه قضاییه می‌تواند لایحه را به مجلس بفرستد.
ادامه دارد...
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها