امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۹:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89967
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، ‌آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در گفت‌‌وگوی تلویزیونی خود در آستانه آغاز هفته قوه قضاییه در مورد بحث نظارت ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، ‌آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در گفت‌‌وگوی تلویزیونی خود در آستانه آغاز هفته قوه قضاییه در مورد بحث نظارت بر قوه قضائیه و کارکنان قوه قضائیه اظهار داشت: نظارت مسئله مهمی است؛ من در خیلی از مجالسی که شرکت می‌کنم مردم این پرسش را از من می‌کنند که شما در نظارت‌ها چه می کنید و یا عنوان می‌دارند که بازرسان پنهان داشته باشیم.

رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: من به بینندگان محترم این اطمینان را می‌دهم که نظارت قوه قضائیه شدیدتر از توقعی است که گفته می شود؛ در دوره قبلی نیز نظارت بود و در این دوره نظارت شدیدتر شده است.

وی افزود: ما از چند ناحیه بر کارکنان و عملکرد قوه قضائیه نظارت می‌کنیم.

رئیس دستگاه قضائی کشور تصریح کرد: دادسرای انتظامی قضات، نظارت مستمر، موردی و ویژه‌ای اعمال می‌دارد و اخیرا نظارت پنهان را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

آیت‌الله آملی لاریجانی ادامه داد: در نظارت مستمر که به صورت استان ورود پیدا می‌کنند، قضات بازرس در بازرسی‌های بسیار گسترده شرکت می‌‌کنند و گاهی در یک استان دو تا سه هفته خیمه می‌زنند و تقریبا تمام شعب را سر می‌زنند.

عالی‌ترین مقام قضایی کشور افزود: در این نظارت‌ها گاهی تمام پرونده‌ها را بررسی می‌کنند که چگونه رای صادر شده و یا قبل از صدور رای روند شکایت چگونه بوده است.

وی گفت:‌ این افراد نظارت خیلی دقیقی دارند و حتی از مردم مراجعه‌کننده به آن شعب نیز پرسش می‌کنند و وضعیت شعب و حتی رفتار قضات را مورد بررسی قرار می‌دهند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: ‌این نظارت بسیار نظارت کامل و مؤثری است که خیلی فراتر از خواسته‌های مردم است.

وی به نظارت‌های پنهان اشاره داشت و عنوان کرد: ‌در این نظارت‌های پنهان حتی از معاونین دادسراهای انتظامی نیز در این فیلم‌ها استفاده شده که بعد از حاضر شدن در شعب اگر تخلفی را ببینند، همان‌جا برخورد کرده و پرونده تخلف صادر می‌شود و گزارش و پیگیری می‌شود.

عالی‌ترین مقام قضایی کشور تصریح کرد: ما از اصل 161 قانون اساسی که مربوط به دیوان عالی می باشد و نظارت خاصی را ابداع می‌‌کند، نیز بهره گرفته‌ایم و معاونت نظارت در دیوان عالی را راه‌اندازی کرده‌ایم که در سفرهایی که این معاونت به صورت انتخابی به استان‌ها داشته، پرونده‌ها را بازرسی کرده و اگر تخلفی باشد، گزارش می‌شود.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان آنکه دیوان عالی، عالی‌ترین مرجع قضائی است گفت: قضات نیز از این نظارت استقبال خوبی می‌کنند و گزارش‌هایی که از مسافرت‌های این گروه دریافت کرده‌ایم هم به لحاظ کمی و کیفی نشان می‌دهد که قضات بسیار خوب کار می‌کنند و متاسفانه بد عمل کردن قلیلی در ذهن مردم می‌ماند در صورتی که اکثریت قضات به نحو احسن فعالیت‌شان را انجام می دهند و گزارش‌های دریافتی بر این امر تاکید می‌‌کند.

وی به استفاده از فناوری نوین در این معاونت اشاره داشت و گفت: با استفاده از فناوری نوین نیز می‌توان آرای صادره در شعب مختلف را مشاهده کرد و روند بررسی را دید.

آیت‌الله آملی لاریجانی در مورد نظارت تیم حفاظت قوه گفت: نظارت به صورت پنهان است و موارد فساد احتمالی را کشف کرده و برخورد می‌کند.

عالی‌ترین مقام قضائی کشور تصریح کرد:‌ نباید گمان شود که ما در برخورد با فساد در دستگاه قضا بی‌تفاوت هستیم چون اعلام نمی‌شود؛ من در یکی دو سال اخیر اعلام کردم که برخوردها را بیان کنید، گرچه گاهی سوء‌استفاده می شود اما برای تطهیر دامان کسانی که با شرافت کار می‌‌کنند،‌ مفیدتر است.

وی به دو بخش دیگر یعنی بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری اشاره کرد و گفت: ‌عمده وظایف اینها معطوف به بیرون از دستگاه قضاست و این دو دستگاه از حیف و میل بیت‌المال جلوگیری می‌کند.
ادامه دارد/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها