امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89975
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 87
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، مرکز مطبوعاتی وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد که در دیدار اخیر «ارلان ادریس‌اف» وزیر خارجه این کشور و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در بیشکک، مرکز مطبوعاتی وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد که در دیدار اخیر «ارلان ادریس‌اف» وزیر خارجه این کشور و «سراج‌الدین اصل‌اف» وزیر خارجه تاجیکستان، مسائل مربوط به بخش آب و انرژی منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

به گفته این منبع، ادریس‌اف در این دیدار تصریح کرد که تاجیکستان یکی از شرکای مهم سیاسی و اقتصادی قزاقستان در آسیای مرکزی بوده و تعمیق مناسبات تجاری و اقتصادی با این کشور امری مهم و ضروری است.

وی افزود: بخش‌های معدن، متالورژی رنگی، ماشین‌سازی، نیرو، صنایع سبک، حمل‌ونقل و ارتباطات و همچنین کشاورزی از اولویت‌های همکاری دوجانبه دوشنبه و «آستانه» محسوب می‌شوند.

وزیر خارجه قزاقستان همچنین گفت: آستانه معتقد است که همکاری در این بخش تنها از طریق تحکیم اعتماد متقابل، شفافیت و توجه به منافع همه کشورهای منطقه امکان‌پذیر است.

ادریس‌اف در ادامه دیدار با اشاره به اهمیت بالای روند همگرایی منطقه‌ای، اظهار داشت: قزاقستان در جهت تقویت مناسبات همگرایانه در منطقه تلاش خواهد کرد.

این مقام قزاق تصریح کرد: کشورهای آسیای مرکزی همواره اولویت ویژه‌ای در سیاست خارجی آستانه داشته و دارد و قزاقستان برای توسعه این مناسبات سعی خواهد نمود.

در ادامه این دیدار وزیر خارجه قزاقستان با بیان لزوم حفظ سیر صعودی تبادل کالا بین 2 کشور، تأکید کرد: آستانه و دوشنبه باید تلاش کنند تا در آینده نزدیک بازار تجارت متقابل را توسعه بخشند.

وی همچنین به ظرفیت‌های قابل‌ملاحظه‌ همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری، حمل‌ونقل و ارتباطات، کشاورزی، فرهنگی انسانی و غیره اشاره کرد.

در ضمن این دیدار وزرای خارجه 2 کشور از سطح و کیفیت تعامل چندجانبه کشورها در چارچوب سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ابراز خرسندی کردند.

براساس گزارش مرکز مطبوعاتی وزارت خارجه قزاقستان، امضای برنامه همکاری بین وزارتخانه‌های امور خارجه 2 کشور برای سال‌های 2014-2015 از جمله نتایج این دیدار بوده که زمینه تقویت گفت‌وگوی سیاسی بین این کشورها را فراهم خواهد کرد.

این مسئله در حالی است که وزیر خارجه تاجیکستان در یک جلسه توجیهی پس از انجام این دیدار اعلام کرد: 2 طرف در این ملاقات مسائل مهم بین‌المللی و موضوعات مربوط به تعاملات سیاسی در چارچوب سازمان‌های منطقه‌ای و ابعاد مختلف همکاری دوجانبه را بررسی کرده و تأیید کردند که مناسبات تاجیکستان و قزاقستان براساس اصول حسن همجواری، اعتماد و مشارکت مبنی است.

وزیر خارجه تاجیکستان همچنین افزود: همکاری با قزاقستان در اولویت راهبردی سیاست خارجی دوشنبه قرار دارد.

وی در ادامه از ملاقات سران 2 کشور در شهر دوشنبه در ماه سپتامبر سال جاری خبر داد و افزود حجم تبادل کالا بین 2 کشور براساس آمارهای سال 2013 به بیش از 700 میلیون دلار رسیده است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها