امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۸:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 89989
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، ناظران بین المللی از امروز پنجشنبه برای حضور در انتخابات ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، ناظران بین المللی از امروز پنجشنبه برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری کشور موریتانی در شمال غرب آفریقا که قرار است شنبه آتی برگزار شود یکی پس از دیگری وارد «نواکشوت« پایتخت این کشور شدند.

از کشور الجزایر هیئتی برای نظارت بر انتخابات موریتانی به ریاست «ابراهیم بولحیه»، رئیس کمیته روابط خارجی و همکاری‌های بین المللی در مجلس الجزایر وارد نواکشوت شدند که شامل چهارده ناظر از جمله چند نماینده پارلمان و شخصیت هایی مستقل است.

در همین راستا هیئتی هم از کشور مغرب به ریاست «محمد اوجار»، رئیس مرکز دموکراسی الشروق و عضو دفتر سیاسی حزب تجمع ملی برای آزادگان وارد پایتخت موریتانی شد.

«علاء الزهیری»، رئیس دبیر خانه امور انتخابات اتحادیه  عرب در راس هیئتی از اتحادیه عرب برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری موریتانی وارد نواکشوت شدند.

«راضیه بنت حسین»، مسئول امور تدارکاتی هیئت اتحادیه عرب گفت که سفر هیئت اتحادیه عرب به موریتانی به دعوت «احمد ولد تکدی» وزیر امور خارجه این کشور صورت گرفته است.

هیئتی از اتحادیه آفریقا هم به ریاست «الباجی قائد السبسی»، نخست وزیر اسبق تونس برای نظارت بر انتخابات موریتانی به این کشور رفته است.

«محمد ولد عبدالعزیز» رئیس جمهور موریتانی که دوره ریاست جمهوری وی رو به پایان است و برای دور بعد نامزد انتخابات شده ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را برعهده دارد.

اکثر احزاب معارض موریتانی انتخابات پیش روی این کشور را با ادعای اینکه به صورت جانبدارانه و بدون توافقی که ضامن شفافیت و اعتبار انتخابات باشد، برگزار می شود تحریم کرده اند.

«بایرام ولداه ولد عبیدی» از جمله پنج نامزد انتخابات موریتانی است که بارها درباره بروز تقلب در نتایج انتخابات هشدار داده و تاکید کرده است که هوادارانش تقلب و وارونه کردن حقایق را هرگز نمی پذیرند.

وی نظام ولد عبدالعزیز را نژادپرستانه، ظالم و استبدادی خوانده و از مستضعفین و کسانی که با سیاست های دولت به حاشیه رانده شدند خواست از طریق صندوق های رای ولد عبدالعزیز را سرنگون کنند.

«بیگل ولد همیه» نامزد حزب الوئام موریتانی هم با اشاره به اینکه حزب متبوعش نتایج مطلوبی در انتخابات شورای شهر و پارلمانی اخیر این کشور داشته تاکید کرد که حزب الوئام دومین حزب برتر در بین معارضان و سومین حزب در سطح ملی از لحاظ شمار نمایندگان در پارلمان است.

«لاله مریم منت مولای ادریس» هم نامزد زن شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری موریتانی است.

این در حالی است که نظرسنجی‌ها در نواکشوت  پیشتازی قابل توجه ولد عبدالعزیز را نشان می‌دهد.

بر اساس تازه ترین نظرسنجی مرکز تحقیقات راهبردی موریتانی رئیس جمهور کنونی این کشور با کسب بیش از 64 درصد آرا پیروز انتخابات است و پس از آن بیگل ولد حمید و سپس بایرام ولد اعبیدی بیش ترین آرا را به دست می آورند.

نتایج نظرسنجی نشان داد که حدود 59 درصد در انتخابات شرکت خواهند کرد و سه و چهار درصد واجدین شرایط  انتخابات را تحریم می‌کنند و دو درصد از واجدین شرایط هنوز تصمیمی درباره شرکت یا عدم شرکت نگرفته اند.

تنها سی و هشت درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی انتخابات را شفاف پیش بینی کردند و چهل درصد هم گفته اند که هرگز شفاف نخواهد بود و  بیست درصد هم در این زمینه ابراز بی اطلاعی کرده اند.

برخی ناظران تحریم انتخابات از سوی بیشتر احزاب مخالف دولت را بر میزان مشروعیت این انتخابات در سطح داخلی و بین المللی تاثیرگذار می دانند.  هواداران 10 حزب سیاسی معارض در موریتانی اخیرا با برپایی راهپیمایی گسترده بر تحریم انتخابات تاکید کردند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها