امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۱۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90006
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «محمدفهیم ایوب‎زاده» رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان امروز (29 خرداد) در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، «محمدفهیم ایوب‎زاده» رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان امروز (29 خرداد) در یک نشست خبری اعلام کرد: تعداد شرکت‌کنندگان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور نزدیک به 6 میلیون نفر بوده است.

ایوب‎زاده افزود: این گزارش‎ها نتیجه بررسی‎های اولیه ما بوده و این تعداد آمار دقیق شرکت‌کنندگان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیست.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کم بوده است، گفت: تقلب‎ در دور دوم نسبت به دور اول انتخابات بیشتر بوده است.

به گفته وی، تقلب و تخلف انتخاباتی در اکثر ولایت‎های افغانستان صورت گرفته که در این زمینه ولایت «پکتیا» در صدر تمام ولایات قرار دارد.

رئیس تیفا در ادامه این نشست خبری تأکید کرد: در 218 مرکز رأی‎دهی در 27 ولایت صندوق‎ها به صورت غیرقانونی پر شده است (در ولایت‎های «غزنی»، «هلمند»، «قندهار»، «وردک»، «نورستان»، «پروان» و «لوگر» در 18 مرکز رأی‎دهی بخشی از رأی‌دهندگان بدون رنگ کردن انگشت رأی داده‎اند).

وی تصریح کرد: در 19 ولایت و در 337 مرکز رأی‎دهی افراد 2 و یا 3 بار رأی داده‎اند، در 14 مرکز در 7 ولایت درگیری مسلحانه بین هوادران 2 کاندیدا صورت گرفته، در 581 مرکز در 27 ولایت افراد زیر سن قانونی رأی داده‎اند و در 512 مرکز در 25 ولایت در جریان روند رأی‌دهی کمپین انجام شده است.

ایوب‎زاده ادامه داد: در 411 مرکز در 17 ولایت برگه‌های رأی‌دهی کم شده، در 213 مرکز در 17 ولایت از جمله ولایت‎های جنوبی و جنوب شرقی کشور مردان به جای زنان بدون رنگ کردن انگشت رأی داده‎اند، همچنین تأخیر در آغاز روند رأی‎دهی و بی‎کیفیت بودن رنگ از یافته‎های دیگر تیفا است.

براساس مشاهدات تیفا، در 32 ولایت افغانستان تعداد 5960 مرکز رأی‎دهی باز و 157 مرکز به دلایل گوناگون بسته بوده است.

در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 8952 ناظر از جمله 2550 ناظر زن از سوی این بنیاد در 34 ولایت کشور بر جریان رأی‎دهی نظارت کرده‎اند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در 24 خرداد میان «عبدالله عبدالله» و «اشرف‎غنی احمدزی» 2 کاندیدای پیشتاز دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار شد.
انتهای پیام/.
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها