امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۹:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90016
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، این روزها در لبنان خبرهایی مبنی بر احتمال وجود تونل‌هایی به گوش می‌رسد که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، این روزها در لبنان خبرهایی مبنی بر احتمال وجود تونل‌هایی به گوش می‌رسد که اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی را به یکدیگر ارتباط می‌دهد و در این خصوص گزارش‌های امنیتی داخلی و غربی بر این نکته تاکید می‌کنند که این احتمال وجود دارد، عناصر داعش از این تونل‌ها برای ورود به داخل لبنان و اجرای عملیات‌های تروریستی‌اشان استفاده کنند.

براساس این گزارش‌ها گفته شده که این تونل‌ها به شکلی خاص باید میان اردوگاه «برج البراجنه»، در ضاحیه جنوبی بیروت که اصولا منطقه‌ای است که حزب الله در آن حضور و فعالیت دارد و اردوگاه «صبرا» در مرزهای ضاحیه جنوبی وجود داشته باشد.

اطلاعات منتشره از سوی حزب الله وجود چنین تونل‌هایی را نه نفی می‌کند و نه مورد تایید قرار داده است، اما اطلاعات امنیتی نشان می‌دهد که برخی از گروه‌ها و نیروهای فلسطینی کار حفر تونل بین اردوگاه‌های فلسطینی را به پایان رسانده‌اند و این تونل مشابه همان تونل‌هایی است که گروه‌های مسلح در سوریه آن را حفر کرده‌ و حزب الله پیشتر برخی از نیروهای فلسطینی را در خصوص نحوه حفر این تونل‌ها آموزش داده بود.

آنچه به این شایعات شدت بخشیده، انتشار گسترده نیروهای ارتش لبنان و حزب الله در این مناطق است و موجب شده تا بسیاری از وجود طرح‌ها و نقشه‌هایی سخن بگویند که پیشاپیش برای اجرا تدوین شده‌اند تا به این طریق مراکز و مقرهای وابسته به حزب الله را در جنوب ضاحیه هدف قرار دهند.

در این میان برخی از پایگاه‌های اینترنتی نیز اقدام به انتشار تصاویری از این تونل‌ها کرده و برخی از آنها از کشف تونلی در منطقه کوی «الاکراد» وابسته به جبهه النصره به واسطه یکی از گروه‌های فلسطینی با نفوذ اردوگاه خبر دادند.

درحالی‌ که اطلاعات ارائه شده در این خصوص می‌گوید که این تونل پس از عبور از کوی الاکراد در مناطق لبنانی به اردوگاه صبرا می‌رسد، منابع فلسطینی از انهدام این تونل‌ها که طی دوره اشغال لبنان توسط رژیم صهیونیستی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

همان طور که گفته شد، حزب الله تاکنون در این خصوص سکوت اختیار کرده، اما روزنامه لبنانی «الاخبار» به نقل از یکی از مسئولان این حزب نوشت که انتشار چنین خبرهایی شایعه پراکنی و هدف از آن برهم زدن رابطه حزب الله با برادران فلسطینی است.

در این ارتباط نیز جنبش حماس خبرهای منتشره در خصوص پوشش عملیات حرف تونل‌ها را به طور کامل نفی و تکذیب کرد.

اما بازار داغ شایعات تونل‌ها به اینجا ختم نمی‌شود، بلکه در ادامه انتشار این شایعات گفته شده که تونلی در اردوگاه برج البراجنه کشف شده که این اردوگاه را به بیمارستان «الرسول الأعظم» بیروت ارتباط می‌دهد.

آنچه انتشار این شایعه را تشدید کرده، تدابیر امنیتی شدیدی است که چند روز پیش عناصر حزب الله به دنبال درگیری میان تماشاگران فوتبال در درب اردوگاه دست به آن زدند و این شایعات تاکید کردند که این درگیری‌ها موجب شدند تا حزب تدابیر امنیتی شدیدی را اطراف بیمارستان اتخاذ کند، چون اطلاعات به دست آمده از احتمال قرار گرفتن منطقه در معرض اقدامات تروریستی سخن می‌گفت.

اما به گفته یک مسئول امنیتی تمام این اطلاعات در حد شایعه باقی می‌ماند، چون هم اکنون چندین هفته است که اخباری به دست مبنی بر در معرض حمله قرار گرفتن بسیاری از مناطق لبنان به دست دستگاه‌های امنیتی این کشور می‌رسد، بدون اینکه اتفاقی رخ داده باشد، با این حال دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی لبنان از این شایعات به راحتی نمی‌گذرند و برای هریک از آنها تدابیری خاصی را اتخاذ می‌کنند.

این منبع امنیتی لبنانی در ادامه می‌افزاید: گروه‌هایی که عملیات بمبگذاری در ضاحیه و شمال بقاع را به اجرا گذاشتند، ضربات مهلک و سنگینی را دریافت کردند و سرکردگان آنها بازداشت شدند.

منابع امنیتی لبنانی تاکید می‌کنند، گروه‌های مسلح تروریستی فعال در سوریه با اینکه در مناطق کوهستانی شرق سوریه پراکندگی و انتشار گسترده‌ای دارند، اما تاکنون نتوانسته‌اند، نیرویی یکپارچه و متحد برای حمله به لبنان تشکیل دهند.

با این منابع بر این نکته تاکید دارند که که اگر با این گروه‌ها مقابله نشود و مانع تشکل و تمرکز آنها در این مناطق نشود، در آینده خطری بزرگ برای لبنان تشکیل خواهند داد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها