امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90022
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 164
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین همایش ملی «تحول آموزش عالی قرآنی» صبح امروز با حضور لاله افتخاری ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین همایش ملی «تحول آموزش عالی قرآنی» صبح امروز با حضور لاله افتخاری رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی، محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد، وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی، محمود واعظی معاون دانشکده الهیات دانشگاه تهران، نجفعلی میرزایی رئیس خانه کتاب و جمعی از مدیران گروه‌های قرآن و حدیث سراسر کشور و صاحب‌نظران مطالعات میان‌رشته‌ای قرآنی حوزه و دانشگاه در دانشکده الهیات دانشگاه تهران آغاز شد.

در مراسم افتتاحیه این همایش، وحید احمدی با اشاره به اهمیت بحث تحول بنیادین در نظام تولید دانش قرآنی گفت: ما در فضایی هستیم که خوشبختانه انباشتی از دانش و تجربه را پس از انقلاب اسلامی در مجموعه نظام علمی کشورمان فراهم می‌بینیم. در تولد علم و فناوری تجربه طولانی نسبتاً قابل قبولی داریم و اکنون در مرحله‌ای هستیم که ورود به یک نظام نوین را طلب می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه پس از انقلاب اسلامی تمرکز آموزش عالی ما عمدتاً بر توسعه آموزشی بوده و دهه دوم، کسب تجربه نسبی و توانمندی لازم برای دگرگونی نقش پژوهش در نظام آموزش و اکنون نیز فناوری و تولید ثروت و کارآفرینی است.

*در حوزه تولید علم وضع قابل قبولی داریم اما بازهم نیازمند تحول در نظام تولید علم هستیم

احمدی با بیان اینکه امروز در حوزه تولید علم در منطقه وضع قابل قبولی داریم و در برخی موضوعات رتبه اول ـ دومی و در دنیا هفدهم تا بیستم و در مجموعه در حوزه بایو، نانو و هوافضا و هسته‌ای به طور نسبی خوب هستیم، افزود: بنابراین خوشبختانه نگرش دنیای امروز نسبت به ما دگرگون شده و امروز در منطقه صاحب حرفیم ولی با این وجود با وضع قابل قبول خودمان در زمینه تولید فناوری و علم منتهی به ثروت و دانش فنی که در اقتصاد نقش اساسی دارد، فاصله داریم.

وی با تأکید بر اینکه علم نافع، علمی است که زندگی، دیدگاه و جایگاه ما را متحول کند، اظهار داشت: پس جهت‌گیری نظام آموزشی ما تولدی علم در زندگی، نقش آفرینی باید باشد اینها باید مبنا قرار بگیرد ما نظام تولید علممان باید طوری برنامه‌ریزی کند که نقش علم در اقتدار و دیپلماسی علمی مؤثر شود.

احمدی در ادامه افزود: امروز در نظام تولید علم تحول لازم داریم در تمام علوم بالاخص علوم انسانی نیاز به علمی داریم که اقتصاد دانش بنیان را هدف قرار دهد. حتی در علوم انسانی مشکلاتی در تولید مقاله و سند علمی داریم که در این زمینه‌ها در مرتبه خوبی نیستیم. علوم انسانی در دنیای امروز در همه ابعاد زندگی نقش دارد ما در فرهنگ، روابط اجتماعی و خانوادگی به علوم انسانی نقش آفرین نیاز داریم.

*در بررسی جستجوی قرآنی در جهان ابتدا آمریکا، انگلستان و سپس ایران قرار دارد

معاون پژوهشی وزارت علوم در ادامه صحبت‌هایش درباره وضعیت علوم قرآنی در سطح جهان گفت: طبق یک تحقیق علمی، جستجوی کلیدواژه‌ها و مباحث قرآنی در سطح جهان نشان داده که نخست آمریکا با 29 درصد، انگلستان با 8درصد سپس ایران با 5 درصد و در ادامه نیز فرانسه، ترکیه، مالزی و .... قرار دارند. همچنین مجلاتی که بیشتر مقالات قرآنی را دارند عمدتاً در آمریکا، اروپا و ... در این حوزه ما نقش جدی نداریم.

وی درباره جایگاه پژوهش قرآنی در تولید علم گفت:‌ چیزی کمتر از یک صدم درصد مقالات ISI مربوط به علوم قرآنی است، با وجود اینکه بیش از یک میلیارد مسلمان در دنیا زندگی می‌کند اما تولید علم محدود است و مقالات موجود در حد ارجاع اندک.

*امروز نیازمند علوم میان رشته‌ای هستیم/قرآن هم جزو علوم میان رشته‌ای است

احمدی در ادامه اظهار داشت: متأسفانه ما نتوانستیم علوم انسانی که در منشأ آن در تاریخ ایران، فکر و اندیشه ماست به نقش آفرینی برسانیم امروز باید تحولی در دهه چهارم با نقش آفرینی قرآنی در زندگیمان ایجاد کنیم. قطعاً نظام آموزشی ما باید متحول شود و متناسب روز، دگرگونی ایجاد کند و این هم جز با تعامل راهی ندارد، درها را نباید ببندیم. امروز نیازمند علوم بین رشته‌ای هستیم اینها قوی‌تر ظاهر می‌شوند و قرآن هم یکی از علوم بین رشته‌ای است با این نگرش باید تولید علوم قرآنی را دگرگون کنیم.

وی در پایان یادآور شد: با نگرش سنتی نمی‌توان نسبت به قرآن کار تولیدی انجام داد کسانی که آموزش قرآن می دهند باید به چند زبان مسلط باشند روش‌های تحقیقاتیمان باید عوض شود در برخی رشته‌ها فکر می‌کنند کتاب نوشتن مهم است اما دنیا بر مدار مجموعه مقالات می‌گردد. بنابراین رمز موفقیت امروز غرب در حوزه علوم انسانی بررسی باریک بینانه علم همچون علوم تجربی به علوم انسانی است.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها