امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 19
۰۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90025
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین افتتاحیه «تحول آموزش عالی قرآنی» صبح امروز 29 خرداد ماه با حضور ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین افتتاحیه «تحول آموزش عالی قرآنی» صبح امروز 29 خرداد ماه با حضور لاله افتخاری، رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی، محمود واعظی معاون دانشکده الهیات دانشگاه تهران، وحید احمدی،‌ معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام حمید محمدی، معاون پیشین قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام نجفعلی میرزایی، رئیس خانه کتاب و جمعی از مدیران و اساتید حوزه قرآن و حدیث دانشگاه‌های کشور در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.

در این همایش، لاله افتخاری درباره جایگاه بایسته‌های نظام علمی قرآنی در ارتقاء نظام تقنینی کشور صحبت کرد و گفت: بنده در زمان انتخاب رشته دانشگاهم با توجه به رتبه علمی که داشتم می‌توانستم هر رشته دیگری را انتخاب کنم منتها می‌دانستم که هر چه بخواهم اینجا و در حوزه قرآن پیدا می‌شود.

وی خطاب به جمع نخبگان قرآنی کشور گفت: شما اگر بخواهید تحولی در علوم کشور صورت دهید از همینجا باید انجام دهید و این کار با پیوند حوزه و دانشگاه شدنی است. ابتدا باید از خود بپرسیم که چه کسی باید برای ما برنامه ریزی کند و به ما آموزش دهد؟ به عنوان مخاطب مصحف شریف چه کار باید انجام دهیم ؟ چقدر نوشته‌های ما کاربردی است؟

افتخاری با تأکید بر اینکه رسالت ذاتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تربیت نیروی متخصص ، تولید علم و انجام پژوهش است، توضیح داد: متأسفانه ما نسبت‌ها را در ارزیابی قرآنی افراد درست انجام نمی‌دهیم حتی در سطح وزارت یک موقع ما برخورد می‌کنیم به افرادی که نگاه جامعی به قرآن ندارند باید کار جهادی دانشگاهی در این زمینه انجام دهیم، برنامه‌ریزی کنیم و با دانشگاه و حوزه پژوهش داشته باشیم تا شورای توسعه فرهنگ قرآنی -که در واقع از پارلمان قرآنی هم فراتر است- نظرات و مصوبات لازم را داشته باشد.

افتخاری با بیان اینکه در شورای توسعه فرهنگ قرآنی سه کمیسیون عمومی، تبلیغ و ترویج تدارک دیده شده که پژوهش‌های تخصصی قرآنی و تربیت نیروی انسانی در آنها حائز اهمیت است، افزود: ما خودمان برای کمیسیون سوم برنامه‌ریزی کردیم و حتی خدمت مقام معظم رهبری هم گزارش‌هایی ارائه دادیم. بنابراین در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری همه آنچه در بحث تربیت نیروی انسانی متخصص با نگاه قرآنی باید صورت گیرد، دیده شده است و عصاره نیروهای نظام در بحث پژوهشی اینجا جمع هستند.

وی در ادامه افزود: دانشکده‌های علوم قرآنی، اساتید و پژوهشگران آنها بهترین کسانی‌اند که رسالت دارند محتوای علوم انسانی برای دیگران تولید کنند. نیاز است که ما هم دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های دنیا برگزار کنیم همه منتظر اند و به این محتوا نیاز دارند.

وی در پایان گفت: امروز دنیایی به ما چشم دوخته است نه تنها در جهان اسلام بلکه کل جهان باید خوراک تهیه کرده و نیروی انسانی مسلط به زبان و نیاز جامعه بشری تربیت کنیم.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار