امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۰۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90028
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین همایش ملی «تحول آموزش عالی قرآنی» صبح امروز با حضور لاله افتخاری ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین همایش ملی «تحول آموزش عالی قرآنی» صبح امروز با حضور لاله افتخاری رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد، وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس کارگروه توسعه پژوهش قرآنی، محمود واعظی معاون آموزش دانشکده الهیات دانشگاه تهران، نجفعلی میرزایی مدیر عامل خانه کتاب و جمعی از مدیران گروه‌های قرآن و حدیث سراسر کشور و صاحب‌نظران مطالعات میان‌رشته‌ای قرآنی حوزه و دانشگاه در دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.

محمود واعظی معاون آموزشی دانشکده الهیات دانشگاه تهران طی سخنرانی خود عنوان کرد: این دانشکده به دلیل قدمت در رشته‌های قرآنی میزبان این همایش شده‌ است، تحولات قرآنی از نگاه اسناد بالادستی کشور بسیار اهمیت دارند همانطور که در اسناد بالادستی کلمه جهانی شدن در حوزه قرآن کریم بسیار به کار رفته است.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر 322 ظرفیت جهانی در سی و دو کشور دنیا در زمینه علوم قرآنی در اختیار داریم و کشورهایی هستند که در این زمینه بسیار قوی فعالیت می‌کنند که باید از این ظرفیت‌ها بهره‌گیری شود.

معاون آموزشی دانشگاه الهیات دانشگاه تهران با بیان اینکه 800 تا 1000نفر عضو هیأت علمی رسمی در زمینه علوم قرآن و حدیث در کشور فعال هستند، گفت: با وجود این تعداد عضو هیأت علمی تعداد مقالات بین‌المللی در این زمینه چشمگیر و زیبنده جمهوری اسلامی نیست زیرا در وزارت علوم برای حضور آکادمیک اساتید در خارج از کشور زمینه‌سازی نکرده‌ایم.

معاون بین‌الملل جشنواره امام رضا(ع) اضافه کرد: مسیر امتیازدهی به اساتید در زمینه بین‌المللی علوم قرآنی را به گونه‌ای طراحی کرده‌ایم که اساتید این حوزه از بخش بین‌الملل مغفول می‌مانند، حتی در دانشکده‌ها معاون امور بین‌الملل وجود ندارد و به همین دلیل در عرصه بین‌المللی مشکلات فراوانی داریم.

*نیازمند جنبش تولید اندیشه قرآنی هستیم

احمد آکوچکیان عضو مرکز تحقیقات استراتژیک توسعه (رشد) درباره نقشه راه تحول پژوهش و آموزش عالی قرآنی گفت: همگان باور داریم که قران کتاب فهم و جریان رشد و مدیریت این جریان است این الگو در دو سامانه در دست ماست : سامانه ترتیبی و تنزیلی.

وی در ادامه افزود: متأسفانه باید از بیرون به ما گفته شود که ما در چه دوره تاریخی عظیمی هستیم سه جریان بزرگ برای نخستین بار به ما رسیده است: پیچ تاریخی جهان اسلام، پیچ تاریخی ایران و پیچ تاریخی جهان غرب. ما الان این فرصت را داریم که به برکت ظرفیت ایجاد شده، ارائه دهنده یک الگوی مبنا باشیم. امروز باید دریابیم که فهم قرآن، اندیشه قرآن بنیان نظریه‌پردازی پیشرفت و رشد تلقی و در دو نقشه مدیریت تحول دانش و تحولی ایجاد می‌شود.

این استاد دانشگاه در ادامه زیرسازی نظریه جمهوری اسلامی ایران و اندیشه مبنایی قرآن‌شناسی و تحول تئوری و مبنای آن را تشریح کرد و افزود: نیازمند تولید اندیشه قرآنی با تحول فردی و جمعی مبتنی بر نظریه دانشی و پردازشی الگوی پیشرفت حکمت عالی قرآن هستیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار