امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۳:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90039
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۲
تعداد بازدید: 187
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان 27 خرداد سال 93 به برپایی انتخابات داخلی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان 27 خرداد سال 93 به برپایی انتخابات داخلی برای انتخاب رئیس، نایب رئیس و بازرس پرداخت که در این میان «فریدون عموزاده خلیلی» یکی از نویسندگان پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان به عنوان رئیس این انجمن انتخاب شد.

به همین منظور به سراغ این نویسنده پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان رفته و درباره برخی از برنامه‌ها و اولویت‌های وی در انجمن به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل آن را می‌خوانید:

* استفاده از ظرفیت‌های موجود انجمن نویسندگان کودک برای جذب حداکثری

آقای عموزاده خلیلی درباره اهم برنامه‌های هیأت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در سال جاری جدید شرح دهید؟

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان قاعدتاً دارای یکسری برنامه‌های مشخص است که در اساسنامه و خط مشی کلان انجمن آمده است که از جمله آن می‌توان به «دفاع از حقوق صنفی نویسندگان»، «ارتقای شرایط فرهنگی برای کار نویسندگان» و «کمک به شرایط بهتر پژوهشی و فرهنگی برای اهالی قلم»، اشاره کرد.

مجموعه مأموریت‌هایی که در اساسنامه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان آمده است به طور طبیعی در برنامه‌های هیأت مدیره جدید این انجمن نیز قرار دارد به گونه‌ای که با تغییر هیأت مدیره جدید، همچنان برنامه‌های کلان انجمن کودک و نوجوان دنبال می‌شود.

در این راستا ناگفته نماند که میانگین آرای هفدهمین مجمع عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان برای انتخاب هیأت مدیره، حاکی از اعتباربخشی به این انجمن است که باید پیامی که از طرف اعضای انجمن به هیأت مدیره داده شده را درک و دنبال کنیم و به جذب حداکثری نیز توجه بسیار داشته باشیم.

معتقدم باید از تمام ظرفیت‌ها و توان‌های اعضای انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با هر فکر، سلیقه و رویکرد حرفه‌ای استفاده کرده و با شناسایی نویسندگان توانمند از آنها بخواهیم تا وقت بیشتری را در اختیار این انجمن قرار دهند چراکه ما بر این باور هستیم که هر نویسنده‌ای که برای بچه‌ها می‌نویسد و قلبش برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم می‌تپد در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان جای دارد و خانه‌دیگر او باید انجمن نویسندگان باشد.

* دعوت از نویسندگان مطرح کودک و نوجوان برای حضور مستمر و فعال در این انجمن

آقای خلیلی در گذشته نویسندگان پیشکسوت کمتر در جلسات و نشست‌های این انجمن حضور می‌یافتند برنامه شما برای افزایش حضور اهالی قلم در انجمن چیست؟

در نخستین جلسه هیأت مدیره جدید انجمن نویسندگان کودک و نوجوان مبحثی که شما به آن اشاره کردید، مطرح شد  به همین منظور در این دوره از انجمن تلاش داریم تا نویسندگانی که در عرصه کودک و نوجوان فعال هستند را دعوت کرده و به این حوزه رونقی دوباره ببخشیم.

 

 

* اولویت انجمن نویسندگان، انتشار کتاب گروهی نیست بلکه برداشتن موانع چاپ است

این انجمن از پتانسیل خوبی برای چاپ و انتشار آثار فاخر و ارزشمند در حوزه کودک و نوجوان به صورت گروهی برخوردار است،‌ آیا در این دوره از این پتانسیل استفاده خواهد شد؟

انتشار آثار ادبی، شعر و داستان جزو وظایف انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نیست بلکه اولویت این انجمن، ایجاد فضای حرفه‌ای برای نویسندگان کودک و نوجوان است تا بدون دغدغه در فضایی آرام بتوانند اثری را در این راستا تولید کنند.

اگر روزی خواست عموم اعضای انجمن، چاپ کتاب به صورت مشترک و یا به هر صورت دیگری باشد، در هیأت مدیره انجمن نویسندگان کودک و نوجوان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در نهایت طبق توافقات به چاپ خواهد رسید اما اولویت انجمن در حال حاضر، چاپ کتاب نیست بلکه فراهم کردن زمینه برای تسهیل و برداشتن موانع در چاپ کتاب اعضا است.

* ایجاد فضای مناسب برای خلق آثار خوب ادبی در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان

درباره اولویت خود در انجمن نویسندگان کودک و نوجوان بگویید؟

بنده به این امر معتقدم که ظرفیت نویسندگان کودک و نوجوان بسیار بالا است و آثاری که در سال‌های اخیر توسط نسل‌های قدیمی و امروزی، مشاهده کرده‌ام، آثار خوب و بسیار ذوق‌آور بوده است به همین منظور تجربیات و کارهای جدیدی را در عرصه‌های مختلف ادبیات کودک و نوجوان شاهد بودیم.

در این راستا اعتقادم بر این است که باید فضای مناسب‌تری صورت گیرد تا نویسنده با آسوده خاطر و خیال راحت به تولید اثر بپردازد چراکه راحت نوشتن نویسندگان باعث شکوفاتر شدن ذوق و استعداد آنها خواهد شد.

بر اساس این گزارش، فریدون عموزاده‌خلیلی نویسنده ادبیات کودک و نوجوان و روزنامه‌نگار ایرانی در سال 1339 در شهرستان سمنان متولد شد. دوران کودکی و نوجوانی و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود سپری کرد. در سال 1357 مؤفق به اخذ دیپلم در رشته ریاضی فیزیک شد. همان سال در رشته ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه تهران پذیرفته و سپس در سال 1364 مؤفق به اخذ درجه کارشناسی در این رشته شد.

عموزاده خلیلی به شکل رسمی، نویسندگی خود را از سال 1358 آغاز کرد و اولین اثر خود را در سال 1360 به چاپ رساند. وی تاکنون مسئولیت‌های ادبی ـ هنری زیادی را برعهده گرفته است که از جمله آن می‌توان مسئول در واحد قصه حوزه هنری در سال‌های62 تا 64، مسئول در واحد کودک و نوجوان حوزه هنری در سال‌های 64 تا 66، عضو هیأت داوران کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 65، از اعضای اصلی پایه‌‌گذار دفتر هنر و ادب کودک و نوجوان، دبیر شورای مدیریت دفتر هنر و ادب کودک و نوجوان، عضو شورای سردبیری مجله سروش نوجوان از فروردین 67 تاکنون و سردبیری روزنامه آفتابگردان، اشاره کرد.

از جمله آثار «فریدون عموزاده خلیلی»،‌ مجموعه داستان «فریاد کوهستان»،‌«‌سه ماه تعطیلی»، «روزهای امتحان»،‌ «دوچرخه آقاجان»، کتاب «سفر به شهر سلیمان»، «آن سوی صنوبرها»، «قصه‌‌های انقلاب»، «دو خرمای نارس»، «شبی که بی‌بی مهمان ما بود» و «شمشیر کهنه»، است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها