امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90044
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۵۲
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همایش مدیران استانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با حضور ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس همایش مدیران استانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با حضور سیدمرتضی نبوی رئیس شورای عالی بسیج رسانه‌، سعدالله زارعی کارشناس مسائل منطقه، سیدنظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و مدیران استانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

موسوی: فتنه 88 در هر کشوری بود آن کشور سقوط می‌کرد/ جمهوری اسلامی ژئوپلیتیک منطقه را تغییر داده است
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سیدنظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در همایش مدیران استانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که در تهران برگزار شد ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه و همچنین نزدیک شدن به ایام ماه مبارک رمضان از تمامی کسانی که در استان‌های مختلف ایران مشغول به فعالیت در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس هستند تقدیر کرد.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه با توجه به پیچیده‌تر شدن شرایط و گسترش روزافزون فضای ارتباطی که رسانه‌ها نیز به عنوان خط مقدم همه تحولات هستند مدیریت افکار عمومی مشکل‌تر است گفت: بر این اساس اهمیت رسانه‌های محلی و منطقه‌ای روزافزون می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه فضای زندگی و زیست سیاسی اجتماعی، فرهنگی و بین‌الملل به سرعت در حال تغییر است، افزود: این مسئله مربوط به همه دنیاست و به دلیل پیشرفت‌های فناوری و تحولاتی که در حوزه ارتباطی صورت می‌گیرد هر روز شاهد دگرگونی هستیم.

موسوی با بیان اینکه به تعبیر مقام معظم رهبری ما در یک پیچ تاریخی قرار داریم اظهار داشت: این مفهومی والا و در عین حال قابل بررسی است؛ ما یک مسیری را طی کرده‌ایم و اکنون با باید از این پیچ بیفتیم و به سمت نابودی برویم یا باید ایستادگی کرده و به قله برسیم.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه امروز در یک شرایط متناقض قرار داریم گفت: مواجهه با این شرایط نوعی تصمیم‌گیری و عملکرد ما به ویژه آنهایی که حرفشان تاثیر دارد مانند کسانی که دارای تریبون هستند و همچنین رسانه‌ها بسیار اساسی است.

وی بر همین اساس به مدرنیته اشاره کرد که با تمام ابعاد به سمت ما هجوم آورده زندگی اجتماعی، بافت فرهنگی و سبک زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است و افزود: از یک طرف با شبکه‌های ارتباطی مواجه هستیم که بسیاری به این نتیجه رسیده‌اند راهی جز تسلیم در برابر آنها نیست.

موسوی اضافه کرد: همچنین پدیده اختلاف و کشمکش نسلی نیز وجود دارد؛ شرایط اقتصادی مشکلات عدیده‌ای به وجود آورده و در بروکراسی نیز فساد می‌بینیم در واقع شاهد فضای بی‌انگیزگی در سطوح مختلف هستیم.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه این مسائل یک روی سکه هستند یادآور شد: بسیاری از این موضوعات واقعیت دارد. آمریکا در منطقه چمبره زده گروه تروریستی راه‌اندازی و سیطره رسانه‌ای دارد؛ که این امر باعث شده بسیاری از افراد بگویند ما اشتباه کردیم مگر می‌شود با این فضا مبارزه کرد باید تسلیم شد یا اینکه مسیر را به عقب برگردیم.

موسوی با تاکید بر اینکه اما یک روی دیگر سکه نیز وجود دارد، اظهار داشت: باید ارزیابی کنیم که نسبت به گذشته در کجا قرار داریم آیا مسیری که آمده‌ایم انحرافی بوده و هیچ تاثیری نداشته است و ادامه راه  ممکن نیست.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس بر همین اساس به از بین رفتن حافظه تاریخی از سوی کسانی که معتقدند باید به عقب برگردیم اشاره و تصریح کرد: برای مثال در فتنه 88 خیلی‌ از کسانی که در دانشگاه‌ها بودند اظهار ناامیدی می‌کردند اما با بازخوانی تاریخی می‌توان دریافت که وضع دانشگاه‌ها خیلی بهتر از اوایل انقلاب و حتی دوم خرداد بود.

موسوی در عین حال به دستاوردهای علمی اشاره کرد و در ادامه گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی در حال حاضر به دلیل موشک‌های بالستیک ایران به اروپا انذار می‌دهند.

وی همچنین به تثبت نظام مردم‌سالاری دینی اشاره کرد و یادآور شد: با نگاهی به این مسائل می‌توان دریافت که از بیرون وقتی نگاه می‌شود راهی که ما آمده‌ایم بسیار رو به رشد بوده است.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه فتنه 88 در هر کشوری رخ می‌داد قطعا آن کشور سقوط می‌کرد افزود: این فتنه بسیار عظیم بود اما نظام از آن عبور کرد و گرچه با هزینه‌هایی همراه بود اما کسانی که در‌ آن نقش داشتند بر این موضوع صحه گذاشتند که روال درست بود و ما اشتباه کردیم.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: نفوذی که امروز جمهوری اسلامی ایران در منطقه دارد ژئوپلتیک منطقه‌ را به همراه ریخته است گفت: روزی جمهوری اسلامی ایران تنها کشور مقاوم بود؛ آمریکا 20 سال پیش افغانستان و عراق را اشغال نظامی کرده و میلیاردها دلار هزینه کرد اما نفوذ جمهوری اسلامی ایران را ببینید که اکنون به چه شکلی است.

وی اضافه کرد: خود آمریکایی‌ها می‌گویند دلیل حرکت تروریست‌ها این است که جمهوری اسلامی ایران ژئوپلتیک منطقه را تغییر داده است؛ در سوریه تلاش‌های بسیاری کردند اما انتخابات برگزار و حکومت سوریه پیروز شد و در عراق، بحرین و لبنان و سایر کشورها نیز شاهد چنین مسائلی هستیم.

موسوی با تاکید بر اینکه ما یک کشور ایزوله نیستیم بلکه اگر در دنیا اتفاقی بیفتد روی حرف جمهوری اسلامی ایران حساب می‌کنند گفت: این روی سکه را نیز باید دید و اگر بخواهیم این زحمت‌هایی که کشیده شده و 35 سال سرافرازی را ادامه دهیم باید به این قسمت هم توجه کرد.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه باید برای آسیب‌ها و مشکلات اندیشید و به نقاط قوت امیدوار بود و جلو رفت اظهار داشت: در این ماجرا نقش رسانه‌ها اساسی است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری هر بار که با سطوح عالی نظام دیدار می‌کنند همواره نقشه راه را تبیین می‌کنند تصریح کرد: ایشان بر مدیریت جهادی تاکید دارند؛ مشکلات و محدودیت منابع وجود دارد اما باید با مدیریت جهادی آن را حل کرد که در این زمینه رسانه‌ها نقش موثر دارند.

موسوی با تاکید بر اینکه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس امروز یکی از موثرترین رسانه‌های کشور و عمومی‌ترین رسانه بعد از صداو سیما است یادآور شد: خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس پرتولیدترین خبرگزاری بوده و بیشترین مخاطب را در بین خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع رسانی دارد.

موسوی همچنین به نقش فعال خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خارج از کشور اشاره و تاکید کرد: آقای شیبانی سفیر سوریه می‌گفت که خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس صدای جمهوری اسلامی ایران در مسئله سوریه است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همکاران ما در جای‌جای ایران همین تلاش را انجام می‌دهند و نقش مهم و اساسی دارند و مهم این است که نگاه به قله باید باشد.

نبوی:‌خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از رویش‌های انقلاب است/ انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی بود
سید مرتضی نبوی رئیس شورای عالی بسیج و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در سخنانی در همایش سرپرستان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که در تهران برگزار شد، اظهارداشت: تک تک شما خبرنگاران و مسئولان رسانه‌ها از رویش‌های این انقلاب هستید، بنده با آقای سید نظام الدین موسوی از زمانی که در دانشگاه فعال بود، آشنا هستم.

وی با بیان اینکه باید بدانیم اگر امروز توفیقی داریم، به لطف و عنایت پروردگار متعال است، تصریح کرد: اگر سرزمینی مانند ایران توانسته در برابر گرداب‌ها به راه خودش ادامه دهد، این جز با توفیقات الهی میسر نبوده است؛ هر توفیقی بدست آوردیم از جانب خداوند متعال بوده است و این توفیق باید با خواست و اراده پروردگار اثربخش باشد.

نبوی با بیان اینکه زحمات و مجاهدات شما عزیزان وقتی توام با خلوص و مددگیری از خداوند متعال باشد، می‌تواند اثربخشی لازم را داشته باشد، ادامه داد: غربی‌ها با فناوری‌هایی که در زمینه اطلاعات و ارتباطات بدست آمده، معتقد بودند می‌توانند ژئوپلیتیک و حقیقت ذهن و فکر مردم را هرطوری که می‌خواهند طراحی کنند.

رئیس شورای عالی بسیج رسانه خاطرنشان کرد: آنان طراحی‌های زیادی داشته‌اند تا انقلاب اسلامی را از کار بیندازند، وقتی انقلاب و امام، رأس فتنه را که آمریکا بود، هدف قرار دادند، این پیام منتقل شد و این فضا شکست و انقلاب در کشورهای جهان، مردم را یارگیری کرد و توانست انحصار را بشکند.

وی یادآور شد: پس از آن آنها در ترکیه یکسری افراد را به اسم مسلمانان معتدل روی کار آوردند تا توسط آنان بتوانند پیامشان را به منطقه منتقل کنند ولی همین هم شکست خورد و شرایط برگشت و باز در پس این حوادث، این جمهوری اسلامی بود که دوباره سر برآورد و آن ژئوپلیتیک، ارتباطی را شکل داد و پیام خودش را رساتر منتقل کرد.

رئیس شورای عالی بسیج رسانه در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: ارتباطات را امروز جزء فرهنگ به حساب می‌آورند، امروز نقش فرهنگ هم برای جهانیان مشخص شده است و امروز موضوعی که تعیین کننده است بحث فرهنگ است گرچه هنوز همچنان آن موج‌هایی که دورانش گذشته را بعنوان بحث‌های روشنگری و روشنفکری معرفی می‌کنند، در حالیکه دوران آن گذشته است.

وی ادامه داد: می‌گویند کشورهایی که از فرهنگ خودشان فاصله گرفتند، سعی کردند در آن کشورها یک الگوی توسعه‌ای را از غرب بگیرند، اما نتوانستند به موفقیت برسند، اگر کشوری بخواهد پیشرفت کند باید فرهنگ خودش را بشناسد و متکی به فرهنگ خودش را طراحی کند که چگونه می‌تواند پیشرفت داشته باشد، لذا ما اگر به ارزش‌های خودمان برنگردیم و با سابقه دینی، تمدنی و اسلامی خودمان، این الگو را نداشته باشیم ، نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.

«ارتباطات جدید رویش انقلاب بود و نقش مهمی در انقلاب ایفا می‌کند، همه ایرانی‌ها باید بتوانند با آن فرهنگ ریشه‌دار عمیق، مشارکت کنند و سهم خودشان را در پیشرفت کشور ایفا کنند.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: ایران زمانی مرکز یک امپراطوری بزرگ بوده و دنیا را اداره می‌کرده و برای دنیا پیام تولید می‌کرده است لذا باید بدانیم کشور ما دارای چنین ظرفیتی بوده و البته دین اسلام نیز چنین ظرفیتی دارد؛ پس بدانید ما امروز در جای خیلی مهمی حضور داریم که می‌تواند فرهنگ را گسترش دهد و مردم را به یک مشارکت برای پیشرفت جهشی سوق دهد یا برعکس.

رئیس شورای عالی بسیج رسانه با بیان اینکه شما با همان روحیه جهادی می‌توانید آن فرهنگ مد نظر امام را به نمایش بگذارید، متذکر شد: شما می‌توانید شرایطی فراهم کنید که ما امروز اگر یک‌سری مشکلاتی داریم، بر آنها فائق آئیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از مسائلی که آنها سعی کردند روشنفکران داخلی و شرق‌شناسان القا کنند این است که ایرانی‌ها افراد غیر قابل اعتمادی هستند، آنان حسودند و بخیل هستند و چشم دیدن یک فرد درست و حسابی را ندارند، آنها می‌گویند مردم ایران اصولاً فرهنگ جمعی ندارند و از عهده یک کار جمعی بر نمی‌آیند در حالیکه باید بگوییم در این کشور تمام بحران‌ها با حضور و مشارکت مردم فیصله یافته است، اگر غیر از این بود، حرف شما را می‌پذیرفتیم اما مطالعات جهانی نیز نشان می‌دهد که ما دارای یک فرهنگ جمعی هستیم ولی مهارت‌های کار جمعی را به ما آموزش نداده‌اند.

نبوی خاطرنشان کرد: فرهنگ اسلامی-ایرانی یک فرهنگ جمعی است و ما موافق کار جمعی هستیم.

رئیس شورای عالی بسیج  رسانه همچنین خاطرنشان کرد: فارس یکی از رویش‌های انقلاب است و ارتباطات نقش مهمی در دنیای امروز دارد و کارش، کار فرهنگی است، انقلاب ما هم یک انقلاب فرهنگی بود نه سیاسی و اقتصادی.

وی در پایان تاکید کرد: قدرت نرم را انقلاب اسلامی ما مطرح کرد و امروز ما پرچمدار قدرت نرم در جهان هستیم.
به گزارش فارس، پس از پایان سخنرانی نبوی، با حضور سید نظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مرتضی قمری‌وفا معاون خبر خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و همچنین کربلایی مدیرکل استان‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ضمن تجلیل از خانواده مرحوم معافی سرپرست سابق خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مازندران به خانم عباسی همسر آن مرحوم حکم سرپرست جدید خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استان مازندران تقدیم شد.

همچنین در این مراسم حکم دو سرپرست جدید خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استان‌های خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان به خانم‌ها سلیمی و سرگزی تقدیم شد.

زارعی: عراق نقطه اصلی اتصال حوزه عربی به حوزه فارسی و ترکی جهان اسلام است

سعدالله زارعی کارشناس مسائل منطقه‌ای و خاورمیانه امروز در سخنانی در همایش سرپرستان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در استان‌ها که در تهران برگزار شد، با اشاره به تحولات اخیر عراق، اظهار داشت: عراق نقطه اصلی اتصال حوزه عربی به حوزه فارسی و ترکی جهان اسلام است، از نظر تاریخی هم جایگاه عراق در تشیع جایگاه برجسته و ویژه‌ای است.

وی افزود: در داخل عراق شاهد حضور سه قوم یا سه جریان هستیم، یکی از این جریان‌ها شیعیان عراق هستند که در 10 استان از 18 استان عراق ساکنند و دارای اکثریت هستند، خود شهر بغداد که پایتخت عراق است نزدیک به 75 درصد شیعیان و 25درصد از اهل سنت هستند، مراکز شیعه‌نشین از نظر اقتصادی نیز در عراق از دیگر استان‌های این کشور غنی‌تر است،‌منابع آبی، نفت و کشاورزی در استان‌های شیعه‌نشین عراق از دیگر استان‌ها غنی‌تر است؛ از نظر موقعیت ترانزیتی نیز از آنجایی که استان‌های شیعه‌نشین عراق به خلیج فارس راه دارند،نسبت به سایر مناطق عراق دارای موقعیت استراتژیک بهتری هستند، مناطق شیعه‌نشین در عراق به کویت، عربستان و ایران راه دارند و البته با ایران دارای مرز وسیعی هستند، استان‌های نجف، بصره نیز به کویت و عربستان متصل هستند و چند استان هم با ایران هم‌مرزند، سه استان عراق از جمله استان‌های صلاح‌الدین و نینوا که البته 46درصد از خاک عراق و 18 درصد از جمعیت عراق را در بر می‌گیرند، سنی‌نشین هستند.
کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه در ادامه سخنانش تصریح کرد: این سه استان در طول تاریخ تقریباً بر کل عراق حاکمیت داشتند، حزب بعث نیز عمدتاً از این استان‌ها بوده و این سه استان از نظر ارتباطات خارجی نیز بخش وسیعی از جغرافیای عراق را پوشش می‌دهند، مناطق سنی‌نشین عراق به لحاظ جمعیتی به سمت مرکزیت گرایش دارند چرا که مرکز عراق از نظر دارا بودن منابع آبی رونق بیشتری دارد، مناطق کردنشین عراق نیز شامل سه استان کرکوک، اربیل و سلیمانیه است، کردهای عراق سنی هستند اما کمتر مذهبی جلوه می‌کنند و بیشتر دغدغه همان اقلیم کردستان عراق را دارند، کردها از نظر وسعت ارضی کمترین بخش عراق را در اختیار دارند ولی جغرافیای کردها شاید حدود 20درصد از وسعت عراق باشد.

وی با بیان اینکه عراق همیشه از این سه جریان تشکیل شده که دو جریان آن همیشه مظلوم بوده‌اند، گفت: سنی‌ها همواره بر سایر بخش‌های عراق حاکم بودند و پس از سقوط صدام حسین، بخش سنی‌نشین عراق احساس می‌کرد یک موقعیت تاریخی را از دست داده است، وقتی عراق اشغال و صدام‌حسین ساقط شد، بین سنی‌ها، شیعه‌ها و کردهای عراق درگیری‌هایی بود، بعد از تعارض با آمریکا، به شکل تعارض با شیعه در آمدند و در اینجا لازم است بگویم کردها به اندازه شیعه‌ها نسبت به رفتار سنی‌ها معترض و منتقد بودند.

سعدالله زارعی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: سنی‌ها که در طول تاریخ 800-900 ساله خود را حاکم بر عراق می‌دانستند، بعد از خروج آمریکایی‌ها از این کشور از شرایط فعلی ناراضی بودند. البته لازم است بگویم دغدغه بخش کردنشین عراق همان اقلیم کردستان عراق بود، نزاع این بخش از جمعیت و جریان‌های سیاسی نیز به سمت جریان شیعه عراق بود. البته کردها خودشان را از این نزاع در امان می‌دیدند. بخشی از کردهای عراق نیز از این نزاع برای منافع خودشان سود می‌جستند.

وی افزود: به مرور اختلافات کردها با شیعه‌ها و دولت نوری‌مالکی افزایش یافت و نوعی هم‌پیمانی نانوشته بین کردها و سنی‌های عراق پیش آمد. نزاع تاریخی ترکیه با کردها اعم از کردهای عراق یا کردهای ترکیه، یک نزاع مشخصی است پس معلوم می‌شود طبع کردها با طبع ترکیه نمی‌خواند و با هم ناسازگار است. همینطور طبع ترکیه با سنی‌های عرب نیز مشخص است. لذا به طور طبیعی کردهای ترکیه و کردهای عراق فاصله‌ای بین اعراب عراق و دولت ترکیه بودند، نسبت ترکیه با شیعه هم که مشخص است، لذا در دوره‌ای که عراق در اشغال آمریکا بود، ترکیه هیچ وقت نتوانست در این منطقه نه بین کردها، نه بین شیعه‌ها و نه بین سنی‌ها نفوذی داشته باشد.

این کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه ادامه داد: پس از خروج آمریکایی‌ها در طول دو سال گذشته دیدیم که آرام آرام کردها به سمت بخش سنی نشین عراق گرایش پیدا کردند لذا ترکیه هم وسوسه شد که وارد این پرونده شود و کفه سنی‌ها را تا می‌تواند سنگین کند و لذا می‌بینید که در طول یکی دو سال گذشته ترکیه در عراق بسیار فعال بود و اختلاف دولت بغداد و آنکارا بیشتر و بیشتر می‌شد تا جایی که بحث اخراج سفیر ترکیه از عراق هم مطرح شد.

زارعی ادامه داد: به همین نسبت اردنی‌ها محتاطانه وارد ماجرا شدن و اردن تبدیل شده بود به مرکز بعثی‌هایی که ساقط شده بودند و بقایای حزب بعث و ارتش بعثی و خانواده صدام در اردن فعال شدند و رفت و آمد می‌کردند تا این قضایا منجر شد به بحران سوریه و آنان تصور می‌کردند بحران سوریه با سقوط اسد به نتیجه می‌رسد، و از این شرایط می‌توان استفاده کرد و عراق را در یک حمله شدید قرار داد، از شمال با همپیمانی و همراهی کردها، از جنوب با محوریت عربستان و از غرب با محوریت اردن می‌شود به عراق فشار وارد کرد و در نهایت طومار حکومت عراق را در هم پیچید و ماجرا را تمام کرد.

زارعی ادامه داد: چنین طرحی در ذهن سعودی‌ها بود و توانستند در این طرح ترک‌ها را اقناع و با خودشان همراه کنند اما نتوانستند موفقیتی کسب کنند انتخابات در سوریه برگزار شد و حضور 74درصدی مردم سوریه در انتخابات، نشان داد که موقعیت بشار اسد محکمتر از قبل شده است، اگر قبل از این بحران رأی‌گیری می‌کردند شاید مشارکت کمتر از 50درصد می‌شد.

کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه در ادامه سخنانش یادآور شد: پس از برگزاری انتخابات در سوریه، رأی 50درصدی بشاراسد تبدیل به 90 درصد شد و حضور و مشارکت مردم از 43 درصد به 74 درصدی افزایش یافت و این باخت را کاملاً برملا می‌کرد، در عملیات‌ها هم تروریست‌ها دائم در سوریه در حال عقب‌نشینی و ارتش در حال پیشروی بود، انتخابات عراق هم که برگزار شد، نشان داد که نوری‌مالکی در عراق کماکان به عنوان مقتدرترین جریان داخلی عراق ایفای نقش می‌کند. آقای مالکی توانست 93 کرسی از 328 کرسی پارلمان عراق را به دست آورد و در مجموع 140کرسی نوری مالکی و طیف متصل به مالکی در پارلمان عراق به دست آوردند.

وی با بیان اینکه با این اوصاف معلوم است که این یک موقعیت مؤثر و تعیین‌کننده‌ای است که جریان‌های دیگر در عراق حتی نمی‌توانند با جریان نوری‌مالکی رقابت کنند، تصریح کرد: تحلیل آمریکایی‌ها از ابتدا این بود که برای غلبه بر ایران بایستی بازوهای منطقه‌ای را از ایران گرفت لذا جنگ با حزب‌الله، جنگ با حماس و جنگ با سوریه عمدتاً در همین چارچوب تعقیب شد، تا بتوانند بازوهای منطقه‌ای را از ایران بگیرند و بر ایران غلبه کنند. اوباما نیز گفته بود که انتخابات عراق برای تغییر در عراق است، آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها و مجموعه اروپا و ناتو در این صحنه حضور دارند و ترکیه نیز به طور خیلی جدی در این صحنه ایفای نقش می‌کند، عربستان، امارات و قطری‌ها نیز هستند و واقعاً یک جنگ جهانی که تا فروردین‌ماه روی سر سوریه قرار داشت،‌ امروز در بغداد به راه افتاده است.

وی تأکید کرد: در این جنگ البته خیلی راحت‌تر از سوریه می‌شود وضعیت را پیش‌بینی کرد چرا که اینجا تکلیف خیلی چیزها نسبت به سوریه روشن‌تر است، اولین مسئله این است که همه می‌گویند علت سقوط نکردن بشاراسد کمک جمهوری اسلامی ایران به اسد بود، این یک حرف عمومی است که همه جا می‌گویند، از اینکه جمهوری اسلامی ایران تأثیر عمده‌ای در سوریه داشت نمی‌توانیم چشم‌پوشی کنیم ولی تأثیر اصلی را ملت سوریه داشتند که صبر کردند، مقاومت کردند، به دولت فشار نیاوردند و حتی با دولت همراهی کردند و در انتخابات نیز با حضور و مشارکت بالا نقش خودشان را به نمایش گذاشتند لذا سهم اصلی متعلق به ملت سوریه است اما از اینکه ایران به ملت سوریه قوت قلب داد تا بگوید ما هستیم و تجاربش را در اختیار ملت سوریه قرار داد نیز نمی‌توان، گذشت.

سعدالله زارعی بر همین اساس خاطرنشان کرد: آن جمهوری اسلامی که از دور به سوریه کمک کرد آیا امروز نمی‌تواند از نزدیک به عراق کمک کند، عراقی که بیشترین مرز را با جمهوری اسلامی ایران دارد، عراقی که اتصال شیعه به شیعه با ایران دارد، ما که نسبت به سقوط عراق به دست غرب و رژیم‌هایی مانند عربستان حساسیت بیشتری نسبت به سوریه داریم و این عنصر حساسیت در اینجا بیشتر می‌تواند کارا باشد، البته مردم شیعه عراق نیز 75درصد جمعیت پایتخت این کشور را تشکیل می‌دهند که می‌توانند در این زمینه تعیین‌کننده باشند و قطعاً اجازه نمی‌دهند عراق سقوط کند، مخصوصاً در بغداد.

زارعی خاطرنشان کرد: آمریکایی‌‌ها در این صحنه گرفتار یک مخمصه بسیار بزرگی شدند،‌ از یک طرف در شرایطی این نزاع را به راه انداختند که عراق شکل گرفته و سیاست کلی آمریکایی‌ها که اعلام هم کردند و تقریباً در داخل این کشور به اجماع رسیدند این است که وارد منازعات گرم نشوند و آمریکا را درگیر این منازعات گرم نکنند، اوباما نیز اخیراً در این زمینه صحبت کرد و کلاً استراتژی آمریکا امروز تغییر کرده و دیگر حضور در یک منازعه گرم نیست و ارزیابی‌ که انجام دادند این است که آنان در منازعه گرم شکست می‌خورند.

وی ادامه داد: در این شرایط آمریکایی‌ها یا باید عراق را رها کنند و عراق در مقابل تروریسم مقاومت می‌کند و ایران هم در اینجا ایفای نقش می‌کند آن وقت ارتباطات عراق با ایران بعد از غلبه بر تروریست‌های داعش قوی‌تر و جدی‌تر می‌شود و روابط تهران-بغداد به سمت رابطه استراتژیک سوق می‌یابد که این با منافع آمریکایی‌ها ناسازگار است و روابط بغداد-واشنگتن را دچار بحران می‌کند و کاهش می‌دهد اما اگر آمریکایی‌ها وارد این میدان شوند، ولو با تابلوی دروغین باید موضعشان مقابله با داعش باشد کما اینکه آمریکا داعش را تروریست دانسته و گفته که باید به دولت عراق در این ماجرا کمک شود.

این کارشناس مسائل منطقه و خاورمیانه تأکید کرد: آمریکایی‌ها اگر بخواهند وارد این پرونده شوند باید در نقطه مقابل داعش قرار بگیرند، قرار گرفتن آنان در برابر داعش، آن جبهه منطقه‌ای که شامل ترکیه،‌عربستان، قطر، امارات، رژیم صهیونیستی و دیگران می‌شود را به شدت از خودش ناراحت می‌کند چرا که از نظر آنان غلبه بر داعش یعنی غلبه دولت عراق بر داعش و این به معنای غلبه جبهه مقاومت بر داعش است که این چیزی نیست که با منافع رژیم صهیونیستی، ترکیه و عربستان سازگار باشد.

زارعی در پایان تأکید کرد: برای آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی جریانات بی‌ریشه‌ای مانند داعش مسئله نیستند بلکه جبهه مقاومت در اینجا هدف آنهاست، انقلاب و جبهه مقاومت دشمن جدی مؤثر و غیرقابل سازش با آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی است و این مسئله اصلی آنان است، مسئله آنان انقلاب ایران و حزب‌الله لبنان است.                                                                

انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها