امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۰۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90129
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 147
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فتنه 88 و آثار سیاسی اجتماعی آن و شکاف‌هایی که در جامعه ایجاد کرد، ایجاب ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فتنه 88 و آثار سیاسی اجتماعی آن و شکاف‌هایی که در جامعه ایجاد کرد، ایجاب می‌کند که رسانه‌ها با بازخوانی وقایع آن 8 ماه به یادآوری خیانت‌ها و جنگ فتنه‌گران علیه جمهوریت نظام بپردازند.

آنچه در ادامه می‌آید بازخوانی وقایع فتنه 88 در روز 31 خرداد است:

اظهارات مداخله‌جویانه صدراعظم آلمان، مرکل در خصوص بازشماری آراء

ـ صدور بیانیه خاتمی و تکرار اتهامات مختلف علیه نظام
ـ صدور بیانیه شماره 6 موسوی

ـ دیدار اعضای گروهک غیرقانونی کمپین یک میلیون امضاء با خانواده‌ ندا صالحی آقا سلطان

ـ تجمع و درگیری‌های پراکنده در تهران
 
فائزه هاشمی، دختر وی، همسر حسین مرعشی، دختر مرعشی و خواهرزن وی روز 30 خرداد در تجمعات غیرقانونی خیابان آزادی در حال تحریک و تشویق اغتشاش‌گران بودند که توسط نیروی انتظامی دستگیر می‌شوند.

گفته می‌شود یکی دیگر از فرزندان هاشمی رفسنجانی نیز روز گذشته در ناآرامی‌های میدان توحید حضور داشته که پس از شناسایی بلافاصله متواری شده است.

همین طور رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث اخیر در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد:

«حضور پرسش‌گرانه و آگاهانه مردم در صحنه فرصتی است که نظام از آن استقبال می‌کند، امّا باید حساب کاندیداها و منتقدین نتیجه انتخابات را از آشوب‌گران جدا بدانیم».

لاریجانی با اشاره به مواضع اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هیچ یک از کاندیداهای انتخابات اخیر خارج از  دایره نظام نیستند، تصریح کرد:

«هیچ کدام از کاندیداها حاضر نیستند به اموال عمومی صدمه بخورد و بنده مطمئن هستم که کاندیداها از وضعیت پیش آمده راضی نیستند؛ در این شرایط همه کسانی که احساس می‌کنند اشکالاتی در خصوص نتیجه انتخابات مطرح است باید شکایت خود را به شورای نگهبان ارائه کنند و در همین چارچوب همه مردم هم باید بدانند که مسئولان نظام به خواسته‌های آنها توجه می‌کنند.»
وی افزود:
«برخی از مناقشات به بعضی از افراد شورای نگهبان که در انتخابات موضع‌گیری کرده‌اند برمی‌گردد که به نظر من اگر برخی اعضای شورای نگهبان در خصوص نامزدها اعلام موضع‌گیری نمی‌کردند، بهتر بود. امّا همه باید بدانند که اعضای شورای نگهبان افرادی متدین هستند که حاضر نیستند حقوق هیچ نامزدی ضایع شود».

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید سیاسیون و کاندیداها مرز خود را از آشوب‌گران جدا کنند، ابراز داشت:

«برخی‌ها که ممکن است رأی هم نداده باشند با سوءاستفاده از فضای موجود اقدام به اغتشاش و سلب امنیت عمومی می‌کنند که باید با آنها برخورد شود؛ چه معنایی دارد که کسانی به کوی دانشگاه حمله کنند؟ حتی اگر با هر شعاری باشد و امکانات مردم را آتش بزنند که اینها به دنبال اهداف دیگری هستند و قطعاً باید با آنها برخورد شود.»

وی با بیان اینکه اگر کاندیدایی مطالباتی داشته باشد باید در فضای امنیت آن را پیگیری کند و اگر فضای امن حاکم نباشد هیچ مطالبه‌ای پیگیری نمی‌شود، یادآور شد:

«نیروهای انتظامی و بسیج تلاش می‌کنند که امنیت را برپا کنند و این امنیت به خاطر خود مردم است؛ شکی نیست که نظام ما، نظامی براساس رأی مردم است، هیچ‌گاه نمی‌خواهد خفقان ایجاد کند و کسانی که نظری دارند چه خوب است همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند، بتوانند در مناظره‌ها نظرات خود را ارائه کنند، لذا مناظره‌ها باید امتداد داشته باشد.»

وی درباره انتساب برخی اغتشاشات اخیر به گروهک تروریستی منافقین تصریح کرد:

«باید توجه داشته باشیم که منافقین در کشور ما عدد نیستند بلکه آنها گروهی پژمرده‌اند که البته ممکن است چند نفری هم در این بین فریب بخورند؛ سیاسیون باید توجه داشته باشند که ایجاد امنیت می‌تواند بستری برای پیگیری حقوق آنها باشد و آنچه که امروز در جامعه مهم است، یک نوع هوشیاری ملی می‌باشد که همه باید داشته باشند.»

روابط عمومی وب‌سایت خاتمی نیز نوشت:

«رئیس‌جمهور سابق کشورمان پس از حوادثِ روز 30 خرداد با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از امنیتی و نظامی شدن فضای کشور تأکید کرد: بر این باورم که هنوز راه‌هایی از این وضعیت آشفته، بسته نیست.»

در پی فتنه‌گری‌های دشمنان داخلی، بار دیگر کشورهای غربی مجال آن را یافتند که در امور داخلی ایران دخالت کنند و با حمایت همه جانبه خود از سران فتنه و آشوب بر مواضع مردم‌ستیزانه پافشاری کردند تا آنجا که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و برنارد کوشنر، اعلام کردند که کشورشان در کنار مردم ایران است!

برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، بار دیگر تأکید کرد که کشورش خواستار روشن شدن موضوع نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران است که منجر به اعتراض‌های گسترده در این کشور شده است، حال آنکه فرانسه خود غرق در بحران‌های سیاسی و نژادی می‌باشد.

کوشنر با بزرگ‌نمایی و جعل واقعیت برخورد مأمورین برای پراکنده ساختن مردم، این عمل را سرکوب نامید و در این باره گفت:

«من با نگرانی زیاد خبردار شدم که تظاهرات روز گذشته در تهران با چندین قربانی به پایان رسیده است که تعدادی نیز در جریان آن کشته شدند. من این سرکوبی بی‌رحمانه را محکوم می‌کنم و خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان هستم.»

سایت رادیو فردا که قبل از انتخابات مدیریت رسانه‌ای جریان فتنه را برعهده داشت خبر را این چنین منعکس کرد:

«وزیر امور خارجه فرانسه از مقام‌های ایران خواست تا به خبرنگاران خارجی اجازه دهد تا آزادانه فعالیت کنند و ادعای تهران مبنی بر دخالت آمریکا و بریتانیا در اعتراض‌های اخیر را رد کرد».

وی گفت: حکومت ایران نباید با چنین اهانت‌هایی به مقابله با خواسته‌های مردم خود بپردازد. ما این اتهام‌ها را رد می‌کنیم».

آقای کوشنر افزود: «ما نمی‌خواهیم که برای مردم ایران درباره آینده خود تصمیم‌گیری کنیم.»

سارکوزی رئیس‌جمهور فرانسه نیز خواستار روشن-شدن نتایج این انتخابات شد که به گفته او ورد اعتراض تمام نامزدها است».

دانشجویان ایرانی نیز با انتشار نامه‌ای به کوشنر یادآوری کردند که بهتر است به فجایع حقوق بشری در فرانسه بپردازد.

در همین حال، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز از حکومت ایران خواست تا اجازه دهد تظاهرات مسالمت‌آمیز برگزار شود و آراء انتخابات ریاست‌جمهوری را بازشماری کند.

وی اظهار داشت: «آلمان در کنار مردم ایران است که در پی حقوق مربوط به آزادی بیان و حق اجتماع برای خود هستند.»

خانم مرکل از مقام‌های ایرانی خواست تا از کاربرد خشونت علیه تظاهرکنندگان خودداری کنند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند، به رسانه‌های گروهی اجازه دهد تا آزادانه فعالیت کنند و موضوع بازشماری انتخابات را در دستور کار خود قرار دهند.

در واکنش به این دخالت‌های صریح روز یکشنبه، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، سفرای 27 کشور اروپایی را احضار و ناخرسندی ایران از واکنش آنها به حوادث این کشور را ابراز کرد.

آقای متکی در این دیدار به طور خاص بریتانیا را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: «طبیعت توطئه‌گر این دولت به گونه‌ای است که با سامان دادن 250 سخنرانی توسط اساتید مرتبط با خود در آمریکا سعی دارد رویکردهای اوباما در قبال ایران را نیز تغییر بدهد.»

باید توضیح داده شود در حالی این اتهامات علیه نظام و بسیجیان مطرح می‌شود که طی تحریک از تجمعات هواداران موسوی این افراد را با انواع سلاح‌های سرد و گرم مورد آسیب قرار داده و به‌شدت آنان را مضروب می‌سازند.

ندا صالحی آقا‌سلطان، شخص مجهول‌الهویه‌ای که نهایتاً حتی علت حضور وی در محل قتلش نیز روشن نشد، با برنامه‌سازی پیچیده عوامل محرک جریان اغتشاشات کشته شد. رسانه‌های جریان فتنه تلاش کردند تا کشتن وی را به اعضای بسیج و یا نیروهای امنیتی نسبت دهند.

ده‌ها نفر از نیروهای بسیج و پلیس طی هر روز از اغتشاشات در بیمارستان‌های سپاه و نیروی انتظامی برای مداوا بستری می‌شدند.

* 231 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه ای حمایت خود را از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران اعلام نموده و خواستار پیگیری اعتراضات از طریق قانونی شدند.

* آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید فرمودند: «از حوادثی که پس از انتخابات بوجود آمده بسیار متاثر و متاسف هستم و امیدوارم که به بهترین وجه مشکلات برطرف شود» ایشان با تقدیر و تشکر از اعضای شورای نگهبان، با اشاره به جایگاه این شورا تصریح کردند: «شورای نگهبان دارای مقام بالایی است و قداست این شورا باید محفوظ با‌شد و در مقام قضاوت و داوری وجه المصالحه قرار نگیرد»

* ششمین بیانیه میرحسین موسوی منتشر شد. در این بیانیه آمده است:  «اعتراض به دروغ و تقلب حق شماست. به احقاق حقوق خود امیدوار باشید و اجازه ندهید کسانی که برای ناامیدی و ارعاب شما می کوشند خشمتان را برانگیزند. در اعتراضات خود همچنان به پرهیز از خشونت پایبند بمانید.»

* فارس: «یک مقام امنیتی بازداشت فائزه هاشمی و تنی چند از بستگان هاشمی رفسنجانی را با هدف حفاظت آنان از ترور عناصر آشوبگر و گروهکها عنوان کرد. وی با اشاره به حضور گروه‌های تروریستی از جمله منافقین در میان عناصر آشوب‌طلب اعلام کرد: «با توجه به رسانه‌ای شدن حضور نزدیکان آقای هاشمی در تجمعات هفته گذشته، بیم آن می‌رفت که عناصر منافقین با هدف متهم کردن نظام و دامن زدن و ایجاد شکاف و التهاب به آنها آسیب برسانند که با هوشیاری نیروهای امنیتی این توطئه خنثی شد لذا روز گذشته برخی نزدیکان هاشمی رفسنجانی از جمله دختر ایشان در تجمع غیرقانونی حوالی میدان جمهوری حضور داشتند که بر اساس گزارش نیروهای امنیتی، نامبردگان را بلافاصله به نزدیک‌ترین مقر نظامی منتقل کرده و تا پایان آشوب‌ها نگهداری کردند.»

* بی بی سی فارسی: «درگیری های روز شنبه 30 خرداد در خیابان انقلاب، میدان انقلاب، خیابان آزادی، خیابان اسکندری، خیابان فرصت، صادقیه، خیابان کارگر شمالی، بلوار کشاورز، میدان ولی عصر، گیشا، ستارخان، پل حافظ، میدان توحید و نقاط دیگر گزارش شده بود. شاهدان عینی گزارش داده بودند که پلیس در مواردی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کرده است.»

* رادیو اسراییل: «اگر صدها نفر ایرانی نیز کشته شود نباید تظاهرات را رها کرد و باید این درگیری‌ها و تظاهرات تا سرنگونی دولت احمدی نژاد ادامه یابد.»

قلم نیوز: «‌دفتر میرحسین موسوی در ادامه پیگیری‌های حقوقی خود برای صیانت از آرای مردم و جمع آوری مستندات بسیار زیاد مبنی بر بروز تخلفات آشکار در انتخابات دهم ریاست جمهوری، از همه مردمی که مشاهداتی را در زمینه بروز تخلف و تقلب در انتخابات داشته‌اند درخواست کرد تا اطلاعات خود را به شماره فکس 02188926773 ارسال کنند تا از مجاری قانونی، نسبت به اعاده حقوق رای‌دهندگان اقدام شود.»

* علی اصغر شریفی راد جانشین ستاد انتخابات کشور در گفتگو با فارس، گفت: «عوامل اجرایی برگزاری انتخابات در هر دوره‌ای و از جمله انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری شامل عوامل اجرایی،‌ نماینده فرماندار، هیات نظارت از سوی شورای نگهبان، عوامل انتظامی و نمایندگان کاندیداهاست و در مجموع بیش از 14 تن با ترکیب متفاوت که ممکن است هر یک از با گرایش خاصی از سلیقه و نظر خاص باشند در هر شعبه اخذ رای از ابتدای زمان آغاز رای گیری تا شمارش و جمع‌بندی نهایی حضور دارند و در نهایت با امضای خود بر صحت اطلاعات مندرج در فرم 22 (فرم شمارش آرا در شعبه) شهادت می‌دهند و بواقع نمی‌توان در هر شعبه عوامل خدومی را که برای برگزاری مطلوب انتخابات به میدان آمده‌اند متهم به تقلب و تخلف کرد.»

وی در خصوص مشارکت بالای 95 تا 100درصد در برخی از شهرهای کشورمان بیان کرد: «در دوره‌های متعدد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شاهد مشارکت بیش از صددرصد در مناطق مختلف کشورمان بودیم و این تنها محدود به این دوره از انتخابات نمی‌شود بطوری که در دوره ششم مجلس شورای اسلامی که مشارکت حدود 54 درصد بود در 64 حوزه شاهد آرای بالاتر از 95 تا صددرصد بودیم و این موضوع در انتخابات مجلس هشتم که میزان مشارکت معادل 55 درصد بود نیز در 49 حوزه شاهد مشارکتی در همین سطح (بالای صد درصد) بودیم و این میزان در انتخابات ریاست جمهوری نهم که مشارکت معادل 62 درصد بود نیز وجود داشت که در 42 حوزه مشارکت بالای 90 درصد رقم خورد و وقتی در این دوره از انتخابات مشارکتی حدود 85 درصدی یعنی بیش از 22 درصد نسبت به انتخابات گذشته را شاهد بوده‌ایم در 40 حوزه مشارکت بالای 95 تا صددرصد را داشتیم که این رویه انتخابات در تمامی دوره‌ها بوده و عمده این مسائل نیز در هر دوره بواسطه جمعیت شناور هر منطقه است.»

* شبکه آرتی.آر روسیه در گزارشی به مقایسه حوادث پس از انتخابات ایران و انقلاب نارنجی در اوکراین پرداخت.

* علی اکبر ناطق نوری طی نامه ای سرگشاده خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشت: «اینجانب از آغاز مبارزه مطیع و فرمانبردار امام راحل (ره ) بوده و اکنون نیز در اختیار رهبری معظم انقلاب هستم ... حضور ملت عزیز ایران در صحنه بهمراه خادمان دین و میهن در تبعیت از بیانات حضرتعالی که فصل الخطاب بوده و هست موجب تحقق اهداف انقلاب اسلامی و نقش بر آب شدن نقشه های بیگانگان و بدخواهان خواهد شد.»

* روابط عمومی معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «خبرنگار بی‌بی‌سی به اتهام حمایت از آشوبگران و تحریک افکار عمومی از ایران اخراج شد. جان لاین به اتهام ارسال اخبار و گزارش‌های جعلی و دروغین ،‌نادیده گرفتن بی‌طرفی در اخبار و حمایت از آشوبگران و زیرپا گذاردن حقوق ملت ایران ،‌ دامن زدن به اغتشاشات و فریب و تحریک افکار عمومی و نادیده‌ گرفتن منشور اخلاقی خبرنگاری باید طی 24 ساعته آینده ایران را ترک کند.»

* بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران بزرگ در نامه ای سرگشاده به میرحسین موسوی تصریح کرد: «جناب آقای موسوی مطمئن باشید این مرکبی که شما بر آن سوار شده اید یا شما را زمین می زند و یا به ناکجا آباد می برد، نظام اسلامی ما حوادثی به مراتب سخت تر از این را هم پشت سر گذاشته است پس مراقب باشید که بعد از خاتمه این جریانات روسیاهی آن دستاورد شما نباشد.»

* آیت‌ا... محمد یزدی رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «شورای نگهبان وظیفه‌ای ندارد تا از کاندیداها دعوت کرده و سخنان آنها را بشنود، ولی به پیروی از رهبر معظم انقلاب برای روشن‌شدن افکار عمومی توسط شورای نگهبان برای حضور در جلسه رسمی از کاندیداها دعوت به عمل آمد.»

وی افزود: «شورای نگهبان در این انتخابات نمی‌تواند بدعت جدیدی ایجاد کند چون در کشور در سال‌های آینده نیز باید انتخابات دیگری برگزار شود.»

یزدی در خصوص موضع‌گیری میرحسین موسوی و اقدامات وی پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات اظهار داشت: «میرحسین موسوی دارد جوهره خود را معرفی می‌کند.»

وی در خصوص آقای هاشمی رفسنجانی گفت: «آقای هاشمی روحانی محترم، شناخته شده و سابقه‌داری هستند، متاسفانه در ایام انتخابات چه صحبت‌های مطرح شده در مناظرات و چه نامه به رهبری وضعیت خوبی را پیش نیاورد، البته مقام معظم رهبری حیثیت ایشان را حفظ کردند.»

* سید محمد خاتمی در بیانیه ای اعلام داشت: «باید حق مردم را پاس داشت و در عین تدبیر در برابر هرگونه تشنج و تشنج آفرینی و ناامنی (که از ساحت مردم به دور است) باید از شیوه های پرهزینه و زیانبار برای نظام و مردم از جمله مقابله نظامی و خشونت فاصله گرفت و همگان در جهت ترمیم اعتماد عمومی که پشتوانه اصلی نظام و کشور است برآییم و حرکت کنیم.»

* بی بی سی فارسی: «آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در تازه ترین اظهارنظر خود خواهان بازشماری آرا شده و از مقام های ایران خواسته تا از استفاده از زور علیه معترضان خودداری کنند. او همچنین خواهان آزادی بازداشت شدگان نیز شده است. برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه هم سرکوب وحشیانه اعتراضات خیابانی در ایران را محکوم کرده است. او ادعای ایران مبنی بر دخالت کشورهای غربی در این مساله را رد کرده و خواهان آزادی کلیه بازداشت شدگان شده است. فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا نیز خواهان پایان دادن به خشونت ها علیه معترضان به نتایج انتخابات شده است.»

*فارس: مصطفی مداری یکی از متهمان پرونده اغتشاشات و آشوب‌های روزهای اخیر در تهران که منجر به خسارت به اموال عمومی، آتش زدن چند اتوبوس ، حمله و آتش زدن چند بانک شد در اعترافات خود گفت: «روز دوشنبه 25 خرداد و در زمان راهپیمایی ساعت 8 الی 9 شب که جمعیت در میدان آزادی کاهش یافته بود در این میدان تنها اغتشاش‌گران حضور داشتند. در این ساعت عده‌ای که صورت‌های خود را با پارچه‌ پوشانده بودند، مردم را تحریک می‌کردند و نقش یک لیدر‌ سرگروه را داشتند و زمانی که نیروی انتظامی مردم را در میدان آزادی متفرق کرد این افراد مانع از متفرق شدن مردم ‌شده و از آنها می‌خواستند که از هم جدا نشوند.»

وی گفت: «پس از 30 دقیقه از شروع درگیری‌ها، سرگروه‌ها یعنی همان 2 الی 3 نفری که به افراد خط می دانند و شعارها را به مردم می‌گفتند در جمع مردم حضور نداشتند.»

این متهم با اشاره به نقش خود در به آتش کشیدن اموال عمومی افزود: «من و عده‌ای به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن،‌ یک اتوبوس را آتش زدیم که مردم از دیدن از شعله‌های اتوبوس آتش گرفته بسیار وحشت زده بودند.

وی افزود: «افرادی که صورت خود را پوشانده بودند شیشه های الکل و بنزین همراه خود داشتند اما خود آنها این شیشه‌های بنزین را پرتاب نمی‌کردند و به افرادی که اکثرا جوان بودند می‌گفتند که تو قدرت‌ پرتاب خوبی داری و این شیشه را هم بگیر و به سمت نیروی انتظامی پرتاب کن.»

* شبکه خبری العربیه از کمک‌های پزشکی برخی سفارتخانه‌های خارجی در تهران به آشوب‌گران خبر داد.

* سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران در بیانیه ای اعلام داشت: «سازمان مجدداً تأکید می کند دولت برآمده از انتخاباتی که صحت و سلامت آن از سوی بخش عظیمی از ملت ایران مخدوش و مردود اعلام شده و بر موج گسترده اعمال خشونت علیه شهروندان شکل می گیرد فاقد وجاهت قانونی است.»

* رادیو فردا: «دیوید میلیبند وزیر امور خارجه انگلیس، وبلاگی درباره انتخابات ایران راه اندازی کرد.»

* دکتر فیروز اصلانی استاد حقوق دانشگاه تهران در گفتگو با فارس، گفت: «طبق نص صریح قانون، نظارت بر انتخابات و اعلام صحت و سلامت آن وظیفه قانونی شورای نگهبان است اما آقای موسوی اقداماتی را قبل از برگزاری انتخابات با تشکیل کمیته صیانت از آرا انجام داد که به نوعی دخالت در انتخابات و اخلال در برگزاری انتخابات محسوب می‌شود.»

وی تاکید کرد: «تشکیل کمیته صیانت از آرا بر اساس ماده 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری از مصادیق اخلال در انتخابات است و به واسطه حکم صادره برای اعضای کمیته صیانت از آرا و دیگر اقدامات، مصداق کامل جرم است.»

*رویترز: «مریم رجوی و ابوالحسن بنی‌صدر همزمان با این اتفاقات به شدت فعال شده‌اند و  میتینگ‌هایی با موضوع ایران بعد از انتخابات برگزار کردند. رجوی  20ژوئن در شمال پاریس در حمایت از آنچه که او اپوزیسیون ایرانی می‌خواند سخنرانی کرد. همزمان بنی صدر نیز در برلین در با موضوع ایران پس از انتخابات سخنرانی کرد.»

*عسکر اولادی دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری در گفت‌وگو با فارس با اظهار تاسف از صدور بیانیه جدید میرحسین موسوی گفت: «رئیس جمهور آمریکا و برخی سران اروپایی اغتشاش و شورش را برای مخدوش کردن رای 40 میلیونی مردم فداکار ایران تجویز می‌کنند و به عمال خود دستور می‌دهند به زن و بچه مردم در خیابانها تعرض کنند. آیا دستور آنها را به فارسی ترجمه کردن و در بیانیه خود آوردن تاسف‌بار و تاثرآور نیست؟!»

وی با طرح سؤالی از میرحسین موسوی گفت:«بنده سوال می‌کنم اگر شما رای آورده بودید اجازه می‌دادید طرفداران رقیب شکست خورده به خیابانی بیایند و بگویند انتخابات را ابطال کنید و آنقدر تکرار کنید تا انتخاب قانونی شکسته شود؟»

* روزنامه صهیونیستی جروزالم پست: «شیمون پرز رئیس اسرائیل اعلام کرد: «مبارزه با رهبران ایران مهمتر از برنامه هسته‌ای این کشور است. این غیر ممکن است که بدانیم کدام یک اول ناپدید می‌شود غنی سازی اورانیوم یا رژیم درمانده. اما امید آن است که نخست، رژیم ناپدید شود.»

* بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران بزرگ در نامه ای سرگشاده به میرحسین موسوی تصریح کرد: «جناب آقای موسوی مطمئن باشید این مرکبی که شما بر آن سوار شده اید یا شما را زمین می زند و یا به ناکجا آباد می برد، نظام اسلامی ما حوادثی به مراتب سخت تر از این را هم پشت سر گذاشته است، مراقب باشید که بعد از خاتمه این جریانات روسیاهی آن دستاورد شما نباشد.»

* فارس: «برگزاری راهپیمایی‌ها و تجمعات غیر قانونی و آشوبها و اغتشاشات، بسیاری از کسبه و مغازه‌دارها در نقاط مرکزی شهر را مجبور به تعطیلی مغازه‌های شان طی روزهای اخیر کرده است و این افراد کسب و کار خود را تعطیل کردند. همچنین این آشوبها و درگیریها خسارتهای فراوانی به برخی مغازه‌ها و محلهای کسب و کار مردم و مخصوصا کسب و کار رانندگان تاکسی‌ها وارد آورده است. بنابراین گزارش، شکایت‌های کسبه و مغازه‌دارها و رانندگان از میرحسین موسوی در مراجع قضایی روز به روز در حال افزایش است. همچنین یک منبع مطلع به خبرنگار فارس درباره درگیری‌های شب گذشته شهر تهران گفت: «خسارت وارده به شهر در شب گذشته میلیاردی بوده است , در منطقه مرکزی شهر تهران تمام مخازن زباله را به آتش کشیده و باید گفت که دیگر مخزنی باقی نمانده است.»

وی با اشاره به این که تابلوها و علائم راهنمایی رانندگی موجود در شهر تهران تخریب شده است، گفت: «همچنین ایستگاه‌های اتوبوس را تخریب کرده و در برخی از مناطق شهر تهران اتوبوس‌ به آتش کشیدند و تعدادی از درختان دیروز توسط اغتشاشگران شکسته و به آتش کشیدند.»

وی اظهار داشت: «درگیری در مناطق 2، 6، 9 و 10 تهران شدید بوده است.»

* عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما با اشاره به حضور و درخواست محسن رضایی برای بازشماری آرا در چند استان و موافقت شورای نگهبان گفت: «قرار شد به صورت تصادفی تعدادی از صندوق‌ها بازشماری شود و اگر میزان تخلفات قابل توجه بود، ما حاضریم بقیه صندوق‌ها هم بازشماری شود.»

وی درباره پیشنهاد بازشماری 10 درصد از صندوق های رای گفت: «اگر چه قانون گذار تکلیفی در این زمینه برای ما تعیین نکرده است ولی این پیشنهاد برای اطمینان بخشی بیشتر مطرح شد و ما هنوز آمادگی داریم که اگر دو داوطلب دیگر فردا درخواست خود را مطرح کنند، این پیشنهاد را عملی کنیم. شورای نگهبان علاوه بر تدابیر پیش گیرانه از جمله حضور ناظران خود و تصویب فرآیند برگزاری انتخابات، به بررسی انتخابات پرداخته است و در صورتی که تخلفی موجب تاثیر بر سرنوشت انتخابات شود، می‌تواند موجب ابطال برخی حوزه‌ها یا برخی صندوق های رای شود ولی اگر تخلف تاثیرگذار نبود به محاکم دادگستری ارجاع می شود که در انتخابات اخیر، 227 مورد شکایت در استان‌ها و شهرستان‌ها دریافت و تعدای از آنها به محاکم دادگستری ارجاع شد.»

وی در پایان تاکید کرد: «ما آماده بررسی شکایات و دادن پاسخ قانع کننده هستیم مشروط بر آن که آنها هم در چارچوب قانون حرکت کنند، هنوز هم فرصت باقی است و ما آماده تشکیل جلسه دیگری برای شنیدن نظرات دو کاندیدا هستیم. اگر چه دو نامزد در جلسه ملاقات حضوری با اعضای شورای نگهبان در روز شنبه حاضر نشدند ولی با این وجود ما همچنان آمادگی داریم تا فرصت ملاقات دیگری برای بررسی مستقیم نظرات کاندیداها در اختیار آنان قرار داده شود.»

منابع: کتاب الیگارشی علیه جمهوی اسلامی و روزشمار 8 ماه نبرد مقدس
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها