امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۸:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90132
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، بدون تردید مشاهده انسانی که توانایی استفاده از تمام ویژگی یک انسان کامل را ندارد، هر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، بدون تردید مشاهده انسانی که توانایی استفاده از تمام ویژگی یک انسان کامل را ندارد، هر فردی را آزرده خاطر کرده و حس نوع‌دوستی او را ناخودآگاه به سوی یاری رساندن به هم‌نوع تحریک خواهد کرد.

باید گفت، معلولیت‌ها به چند قسم تعریف می‌شوند، معلولیت‌های مادرزادی که از بدو تولد با انسان زاده می‌شوند و معلولیت‌هایی که بر اثر حوادث طبیعی و یا انسانی به‌وجود می‌آیند.

در این میان، دولت باید شرایط بهتری را برای زندگی معلولان به‌وجود آورد و آنها را برای داشتن یک زندگی معمولی حمایت کند.

البته بهزیستی به‌عنوان سازمان متولی امور معلولان و حمایت از آنها، تعریف شده است اما بدون تردید این سازمان به تنهایی توان پیشگیری از معلولیت و حمایت از معلولان که از عارضه‌های مختلفی رنج می‌برند را ندارد.

مردم برای پیشگیری از معلولیت مشارکت کنند

در همین راستا معاون مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: مردم، اولین و مهمترین مشارکت‌کننده در بحث پیشگیری از معلولیت‌های مختلف هستند.

محمدتقی بهرامی گفت: سازمان بهزیستی به‌عنوان یکی از سازمان‌های تخصصی پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی سهم خود را با برگزاری دوره‌های مهارت‌های زندگی از سطوح یک تا هفت زندگی ایفا می‌کند.

وی افزود: به جز مردم و بهزیستی سایر دستگاه‌های ذی‌ربط مانند وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیرندگان سطوح بالای مدیریت در کشور و افرادی که به نوعی از ابتدای خلقت یک انسان دخیل هستند، در حوزه پیشگیری از معلولیت‌ها مسئولیت دارند.

معاون مشارکت‌های مردمی اداره کل بهزیستی استان همدان با اشاره به پیشگیری معلولیت پیش از بارداری زوجین گفت: در جایی که هزینه آزمایش ژنتیک دو نفر در یک مرحله حدود یک میلیون تومان است، پرداخت این مبالغ هنگفت برای مددجویان سازمان که مستمری کمتر از 100 هزار تومان دریافت می‌کنند، شدنی نیست.

وی تصریح کرد: مبلغ در نظر گرفته شده در اعتبارات بهزیستی نیز بسیار اندک بوده و هزینه‌های آزمایش ژنتیک پوشش داده نمی‌شود.

بهرامی ادامه داد: یکی از پارامتر‌های جلوگیری از معلولیت‌ها انجام آزمایش ژنتیک است که به‌دلیل گران بودن هزینه آن در اولویت‌های زندگی و نیازهای اولیه قرار ندارد.

وی تأکید کرد: انجام آزمایش ژنتیک بین مردم نیاز به فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی دارد که رسانه ملی می‌تواند نقش مهمی در این حوزه انجام دهد.

معاون مشارکت‌های مردمی اداره‌کل بهزیستی استان همدان اضافه کرد: راهور نیروی انتظامی در جلوگیری از معلولیت‌ها از طریق اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی، کنترل سرعت، استانداردسازی جاده‌ها و نصب علائم راهنمایی و رانندگی برای جلوگیری از حوادث ناگوار نقش دارد.

وی خاطرنشان کرد: اداره‌کل استاندارد و تحقیقات صنعتی نیز باید بر کیفیت خودروها و استفاده از لوازم ضروری نظارت کند و نقش خود را در این مسئله به‌خوبی ایفا کند.

بهرامی افزود: وزارت راه و شهرسازی نیز باید به‌منظور جلوگیری از تصادفات و ایجاد ضایعات نخاعی در ایجاد راه‌های ایمن تلاش کند.

وی گفت: رعایت مسائل بهداشتی اعم از بهداشت فردی و اجتماعی برای جلوگیری از معلولیت‌ها نیز دخیل است که نیاز به فرهنگ‌سازی از طریق مراجع دینی و مسئولان بهداشتی دارد.

معاون مشارکت‌های مردمی اداره‌کل بهزیستی استان همدان تأکید کرد: تمام آحاد جامعه و دستگاه‌های مختلف اگر نقشی بیشتر از بهزیستی در جلوگیری از معلولیت‌ها نداشته باشند، تأثیر کمتری نخواهند داشت.

آموزش‌های مهارتی برای جلوگیری از معلولیت‌ها ارائه می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان همدان نیز در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی و سازمان بهزیستی بیشتر از سازمان‌ها و نهادهای دیگر در حوزه پیشگیری از معلولیت و سلامت‌سازی جامعه فعالیت می‌کنند.

اکبر سوری با تأکید بر اینکه سازمان بهزیستی در مسیر پیشگیری از معلولیت‌ حرکت می‌کند، گفت: بهزیستی در این راه آموزش‌های مهارت زندگی درباره سلامت روان، طرح غربالگری شنوایی، بینایی و اوتیسم را در دستور کار دارد.

وی با تأکید بر اینکه سازمان بهزیستی آموزش‌های مهارت زندگی برای حضور در اجتماع را ارائه می‌دهد، افزود: آموزش‌های لازم به خانواده‌ها و معلولان برای مواجهه با مشکلاتی که زندگی صنعتی ممکن است برای آن‌ها به‌وجود آورد نیز توسط بهزیستی ارائه می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان همدان تصریح کرد: برای جلوگیری از مشکلات ژنتیکی که موجب معلولیت می‌شود، پیش از ازدواج آموزش‌هایی ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه کلاس‌های حفظ مادران باردار برای جلوگیری از معلولیت جنین و کودک آنان برگزار می‌شود، گفت: برنامه‌هایی برای تغذیه سالم و راهنمایی خانواده‌های معتادین برای جامعه هدف در نظر گرفته شده است.

سوری خاطرنشان کرد: آگاه‌سازی معلولان در برخورد با مشکلات اجتماعی و استفاده از ظرفیت‌های جامعه و اجتماع، آگاه‌سازی مسئولان و سازمان‌ها برای بهره‌گیری از خدمات اجتماعی، توسط بهزیستی انجام می‌شود.

وی افزود: آگاه‌سازی متخصصان درباره نحوه ارائه خدمات درست و صحیح به معلولان و معرفی درمانگاه‌ها و مراکز توان‌بخشی برای پیشگیری از شدت و درمان معلولیت نیز حائز اهمیت است.

دستگاه‌های خدمات‌رسان به معلولان به‌عنوان افراد عادی خدمات ارائه می‌دهند

مدیرکل بهزیستی استان یادآور شد: آموزش‌‍‌های حرفه‌ای توسط ارزیابان حرفه‌ای و معرفی به مراکز فنی و حرفه‌ای و دانشگاه‌ها برای ایجاد اشتغال و پیوستن معلولان به جامعه انجام می‌شود.

وی گفت: در حوزه وسائل کمکی و مناسب‌سازی به منظور الحاق اجتماعی این افراد به جامعه و بهره‌گیری از محیط‌های فردی و اجتماعی و برخورداری آنان از حقوق شهروندی باید لحاظ شود.

سوری تأکید کرد: بهزیستی وظیفه چندبعدی شامل درمانی، حرفه‌ای، توان‌بخشی و اجتماعی دارد و دستگاه‌های دیگری چون آموزش و پرورش استثنایی در حوزه آموزش، بهداشت و درمان درباره مسائل درمانی خدماتی انجام می‌دهند و متأسفانه سازمان‌های دیگر به معلولان مانند سایر افراد معمولی جامعه خدمات ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 1.5 سال است حق پرستاری به بیماران ضایعه نخاعی شدید در استان پرداخت می‌شود، تصریح کرد: اکثریت قریب به اتفاق معلولان ضایع نخاعی که زیر نظر بهزیستی هستند حق پرستاری دریافت می‌کنند که در سال گذشته این مبلغ ماهانه حدود 100 هزار تومان بود.

مدیرکل بهزیستی استان همدان درباره طرح غربالگری‌ها ادامه داد: طرح غربالگری شنوایی نوزادان و غربالگری بینایی کودکان سه تا 6 سال در سال‌جاری انجام خواهد شد.

وی تأکید کرد: غربالگری اوتیسم که در سال‌های 92 و 91 در استان همدان برگزار شد در شرف برنامه‌ریزی برای سال 93 در سازمان بهزیستی کشور است.
انتهای پیام/89033/الف30/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها