امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۸:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90188
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، رئیس جمهور کره جنوبی در سفر دوره‏‌ای خود به کشورهای آسیای مرکزی امروز ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، رئیس جمهور کره جنوبی در سفر دوره‏‌ای خود به کشورهای آسیای مرکزی امروز (30 خرداد) پس از سفر به ازبکستان و قزاقستان وارد عشق‏‌آباد پایتخت ترکمنستان شد و ضمن ملاقات با همتای ترکمن خود در کاخ ریاست جمهوری، قراردادهای همکاری به ارزش بیش از چهار میلیارد دلار به امضا رساند.

«پارک گئون‌های» رئیس جمهور کره جنوبی که وزرای کلیدی دولت وی، صاحبان شرکت‌های معتبر کره‌‏ای و همچنین بیش از 80 نفر خبرنگار کره‌‏ای وی را در این سفر همراهی می‏‌کنند، پس از مراسم استقبال رسمی که در کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان برگزار شد، با اشاره به اینکه برای نخستین بار است رئیس جمهور کره جنوبی به ترکمنستان سفر می‏‌کند، سفر کنونی به عشق‌‏آباد را تاریخی ارزیابی کرد.رئیس جمهور کره جنوبی تصریح کرد: دولت کره برای توسعه و گسترش همکاری‏‌های همه‌جانبه با ترکمنستان اهمیت ویژه‌ای قائل است و این سفر قرار است نقش مهمی را در گسترش مناسبات میان کره جنوبی و ترکمنستان ایفا کند.

وی افزود: کره جنوبی تجربه زیادی در زمینه توسعه اقتصادی و فناوری‌های نوین دارد و ترکمنستان نیز از ظرفیت‏‌های فراوان در زمینه انرژی برخوردار است که در این رابطه 2 کشور با تشریک‌مساعی و انسجام، تعاملات اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری، حمل‌ونقل و فناوری‌های نوین را بیش از پیش گسترش می‌دهند.

رئیس جمهور کره جنوبی با اشاره به اینکه دولت این کشور ایده جدیدی برای توسعه روابط و همکاری‌های سئول با کشورهای منطقه آسیای مرکزی و اوراسیا دارد، گفت: برای تحقق ایده جدید «منطقه اوراسیای متحد» راهکارهای جدید و مؤثر ضروری است و ما به اجرایی شدن آن اطمینان داریم.

رئیس جمهور ترکمنستان نیز در ملاقات با همتای کره‌ای خود تأکید کرد: کره جنوبی به یکی از شرکای مهم و راهبردی ترکمنستان تبدیل شده است و عشق‏‌آباد قصد دارد مناسبات خود را با این کشور گسترش دهد.
«قربانقلی بردی‏‌محمداف» تصریح کرد: شرکت‌های کره جنوبی چندین سال است که حضور فعالی در زمینه اجرای طرح‌های مهم انرژی و صنعتی در ترکمنستان دارند.

وی افزود: هم‌اکنون شرکت‏‌های کره جنوبی 9 طرح بزرگ به ارزش بیش از 5 میلیارد و 500 میلیون دلار در دست اجرا دارند که ارزش موافقتنامه‏‌های جدید امروز نیز بالغ بر 2 میلیارد دلار می‏‌باشد.

رؤسای جمهوری ترکمنستان و کره جنوبی پس از ملاقات خصوصی و همچنین مذاکرات هیأت دولت 2 کشور، در یک کنفرانس مطبوعاتی نتایج ملاقات و مذاکرات خود را تشریح کردند.

رئیس جمهور ترکمنستان با ارزیابی مثبت نتایج مذاکرات با همتای کره جنوبی خود، گفت: در این گفت‌وگوها کلیه مسائل مربوط به مناسبات میان عشق‏‌آباد و سئول و همچنین دورنمای مناسبات سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی 2 کشور را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادیم.

بردی‏‌محمداف افزود: برخی مسائل منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی مورد علاقه طرفین و همچنین چگونگی تحقق اهداف و ایده‏‌های منطقه‌ای و بین‏‌المللی 2 کشور در عرصه‏ بین‏‌المللی از دیگر محورهای این مذاکرات بوده است.
رئیس جمهور ترکمنستان با اشاره به اینکه سئول همواره از ابتکارات منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی دولت ترکمنستان بویژه در مجمع عمومی سازمان ملل حمایت می‌کند، اعلام کرد: عشق‏‌آباد نیز از ایده سئول در زمینه همگرایی بیشتر اوراسیایی پشتیبانی می‏‌کند.

رئیس جمهور کره جنوبی نیز ضمن ارزیابی مثبت نتایج سفر خود، تأکید کرد که در این مذاکرات طیف وسیعی از مسائل در زمینه همکاری‌های دوجانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و منطقه‏‌ای بررسی شد که گواهی بر عزم جدی 2 کشور برای ارتقاء سطح مناسبات میان سئول و عشق‏‌آباد تلقی می‏‌شود.

وی گفت: کره جنوبی و ترکمنستان از ظرفیت‏‌های فراوانی برخوردار هستند و ما اطمینان داریم که شاهد توسعه مراودات میان 2 کشور دوست و افزایش حجم مبادلات بازرگانی دوجانبه خواهیم بود.

رئیس جمهو کره جنوبی همچنین به خاطر موضع بی‌طرفی ترکمنستان در ارتباط با تحولات و اوضاع در خلیج کره تشکر کرد.

سپس مراسم امضای بسته اسناد همکاری میان ترکمنستان و کره جنوبی برگزار شد که تنها ارزش 2 موافقتنامه همکاری بالغ بر 2 میلیارد دلار برآورد شده است.
موافتقنامه احداث نخستین پالایشگاه با نام «جی‌تی‌ال» و تولید سوخت با کیفیت جهانی از گاز طبیعی در  ترکمنستان به ظرفیت 600 هزار تن سوخت در سال به ارزش بیش از 2 میلیارد و 500 میلیون دلار توسط شرکت‏‌های «هیوندای اینژینیرینگ» و «ال‌جی اینترنشنال» کره جنوبی با همکاری شرکت ملی گاز ترکمنستان، موافقتنامه احداث مجتمع پالایشگاه گاز طبیعی و تولید سوخت مایع از نوع PWH به ظرفیت 290 هزار تن سوخت PWH و 190 هزار تن سود سوزآور در سال، موافقتنامه همکاری در زمینه استاندارد و هواشناسی، همکاری در زمینه خرید و فروش وسائل نقلیه، موافقتنامه همکاری کشاورزی، موافقتنامه همکاری وزارتخانه‏‌های امور خارجه 2 کشور، بیانیه مشترک نتایج چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی 2 کشور و همچنین بیانیه مشترک نتایج سفر رئیس جمهور کره جنوبی به ترکمنستان توسط سران و مقامات عالی‌رتبه 2 کشور امضاء شد.

انتهای پیام/ز

 
برچسب ها:
آخرین اخبار