امروز : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 22
۲۱:۱۵
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90214
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 18
رضا برجی مستندساز و کارگردان مستند «سال‌های غرور زنبق» در گفت‌وگو خبرنگار سینمایی فارس از مراحل نوشتن نریشن برای مستند خبر داد. وی افزود: در حال ...

رضا برجی مستندساز و کارگردان مستند «سال‌های غرور زنبق» در گفت‌وگو خبرنگار سینمایی فارس از مراحل نوشتن نریشن برای مستند خبر داد.

وی افزود: در حال حاضر در حال نوشتن نریشن برای این مستند هستم و انشاءالله تا سه ماه آینده این فیلم آماده نمایش خواهد شد که اولین نمایش این فیلم از شبکه اول سیما خواهد بود.

وی در خصوص داستان این مستند، توضیح داد: «سال‌های غرور زنبق» در ارتباط با جنگ بوسنی و هرزگوین و حوادث بعد از جنگ می‌پردازد و خاطرات سال‌های جنگ در بوسنی را از زبان رزمندگان آن زمان به تصویر می‌کشد.

برجی تاکید کرد: در این فیلم به کشتار سِربْرِنیتسا و قتل‌عامی که در آنجا صورت گرفت، می‌پردازیم.

بنابراین گزارش رضا برجی از سال91 تاکنون تولید این مستند را آغاز کرده که به علت اهمیت موضوع فیلمبرداری آن تا امروز طول انجامیده است.

عوامل این مستند عبارتند از:‌ نویسنده، تصویربردار و کارگردان رضا برجی، تهیه‌کننده خانه ادبیات و هنر پایداری.

رضا برجی عکاس و مستندساز سال های دفاع مقدس تا کنون فیلم های مستندی از جمله «مادران سِربْرِنیتسا»، «سبک زندگی» و ... را به عنوان مستند بلند در کارنامه فیلمسازی خود به ثبت رسانده است.
 
به گزارش فارس، کشتار یا نسل‌کشی سِربْرِنیتسا به قتل حدود ۸۰۰۰ نفر از ساکنین بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا (در بوسنی و هرزگوین امروزی) توسط ارتش جمهوری صربستان گفته می‌شود. این کشتار، بعد از جنگ جهانی دوم، بزرگ‌ترین نسل‌کشی در اروپا به‌شمار می‌آید.

پیش از این کشتار، سازمان ملل متحد سربرنیتسا را منطقهٔ «حفاظت‌شدهٔ امن» اعلام کرده‌بود. ۴۰۰ سرباز مسلح هلندی صلح‌بان که برای ایجاد امنیت در این منطقه مستقر شده بودند در جریان کشتار واکنشی نشان ندادند.

کشف اجساد از گورهای دسته‌جمعی در اطراف سربرنیتسا ادامه دارد. تا کنون از حدود شصت گور دسته‌جمعی کشف شده، هویت ۲۵۰۰ جسد توسط آزمایش دی‌ان‌اِی معین شده‌است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها