امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90240
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۵
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز شنبه 31 خرداد در همایش قوه قضائیه ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز شنبه 31 خرداد در همایش قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی او را به عنوان یکی از پایه‌گذاران قوه قضائیه خواند و با اشاره به نقش او به عنوان یکی از افراد موثر در تاسیس جمهوری اسلامی و نیز تدوین قانون اساسی گفت: شهید بهشتی هر جا که جمهوری اسلامی با مشکل مواجه بود حضور داشت و در برابر آنها احساس مسئولیتی جدی داشت.

وی به شرایط اول انقلاب اشاره کرد و افزود: به خصوص در آن دورانی که انقلاب گرفتار رئیس‌جمهوری بدخیم به نام بنی‌صدر شده بود یکی از افرادی بود که مانع دیکتاتوری او بود و در جلسات متعددی که میان بنده به واسطه مسئولیت در صداوسیما، مرحوم ربانی‌املشی و شهید لاجوردی با شهید بهشتی برگزار می‌شد در مورد بحران‌هایی که بنی‌صدر ایجاد می‌کرد تصمیم‌گیری می‌شد.

لاریجانی شهید بهشتی را تراز مدیریت جهادی خواند و گفت: او هم عالم بود و هم احساس مسئولیت می‌کرد و حتی در مسائلی که مستقیما به او مربوط نبود این حس مسئولیت را نشان می‌داد.

وی با اشاره به اینکه برای اینکه عدالت محقق شود چاره‌ای جز استقلال قوه قضائیه وجود ندارد اظهار کرد: یک طرف دعاوی افراد قدرتمند قرار دارند لذا همه باید تلاش کنیم که اصل استقلال قوه قضائیه محقق شود؛ گاهی بعضی دستگاه‌ها نگاه ریب‌آمیزی برای دخالت در امور قوه قضائیه دارند که باید مانع آنها شد.

وی در ادامه به موضوعات ویژه‌ای که امروز با آن مواجهیم اشاره کرد و با ابراز خرسندی از برطرف شدن تضادهای بلاوجهی که در گذشته میان قوا بود، گفت: باید از این فرصت استفاده کرد و امور مربوط به حقوق ملت را سامان داد.

 

لاریجانی از کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی به واسطه همکاری ویژه با قوه قضائیه تشکر کرد و با اشاره به اینکه در نتیجه این همیاری و همکاری قوانین مهمی چون قانون مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری، قانون حمایت از خانواده، قانون اختیارات رئیس قوه قضائیه و قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی در مجلس به تصویب رسیده است، بیان کرد: مجلس امسال بیش از 700 میلیارد تومان بودجه قوه قضائیه را افزایش داد که این نشانه همکاری میان قواست.

 

رئیس‌ مجلس شورای اسلامی شرایط کنونی کشور را مستلزم همت، همکاری و تلاش بیشتر قوا خواند و با اشاره به رکود، تورم و بیکاری موجود گفت: در ماه‌های اخیر تکان جدی‌ای به رکود داده نشده است و بسیاری از بخش‌های تولیدی یا کم‌کارند یا تعطیل شده‌اند.

 

وی با تاکید بر اهمیت امنیت اقتصادی گفت: تا تولید راه نیفتد نه تورم حل می‌شود و نه بیکاری؛ ما سرمایه‌های سرگردان در کشور کم نداریم و رشد نقدینگی نیز در این سال‌ها در کشور زیاد بوده است که اگر شرایط جذب آن را به بخش تولید فراهم نکنیم این سرمایه‌ها به سمت دلالی می‌روند.

 

لاریجانی با تاکید بر اینکه امنیت اقتصادی صرفا به گفتن به زبان نیست از نقش رسانه‌ها و قوانین تسهیل کننده در این باره سخن گفت و ادامه داد: یکی از مشکلات تولیدکنندگان در بخش‌های کشاورزی و صنعتی مشکلات بانکی است. در نتیجه رونق تولید رخ نمی‌دهد.

 

وی در این مورد گفت: چون بعضی از تولیدکنندگان با تعویق پرداخت مواجه شدند بانک‌ها دیگر به آنان وام نمی‌دهند و اکنون حدود 80 هزار میلیارد معوقات بانکی داریم که سبب شده بعضی بانک‌ها سرمایه‌ کافی نداشته باشند اما همین مقدار سرمایه موجود خود را نیز نگران هستند که به سمت تولید ببرند و بیشتر به شرکت‌های اقماری که برای خود تاسیس کرده‌اند اعطا می‌کنند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با تفهیم بدهکاران بانکی به دو گروه سوءاستفاده کننده که وام را در غیر وجه خود استفاده کرده‌اند و گروه صنعتگری که به دلیل شرایط ناپایدار اقتصادی نتوانسته‌اند بدهی خود را پرداخت کنند گفت: اگر نرخ ارز سه برابر می‌شود مشکل وام‌گیرنده نیست بلکه مشکل تحریم است.

 

وی با اشاره به اینکه تولیدکننده به سرمایه در گردش بیشتری نیاز دارد بیان کرد: برای وارد کردن تجهیزات نیز سه برابر شدن نرخ ارز مشکل جدی برای تولیدکننده ایجاد می‌کند علاوه بر آن در گذشته برای باز کردن ال سی، 10 درصد اخذ می‌شد اما در سال‌های 91 و 92، 130 درصد اخذ شد.

 

وی از اجازه قانون به دولت برای بخشودگی بدهی تولیدکنندگان سخن گفت و تصریح کرد: اینجا نقش قوه قضائیه مهم است و باید سازوکاری ایجاد شود که در هر استانی با مشورت استاندار، جهادکشاورزی و قوه قضائیه در پرونده‌های معوقات بانکی‌ای که تقصیر از تولیدکننده نیست فشار مضاعف بر او وارد نشود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری تصویب قانون پیشگیری از جرم در مجلس هشتم گفت: گزارش وزیر محترم دادگستری نشان می‌دهد که شرایط برای مبارزه با جرم‌خیزی باید محور قرار گیرد چرا که افزایش تعداد قضات و زندانیان نشانه خوبی نیست و باید تصمیمات سریع‌تری به ویژه در جرایم موادمخدر که متخلفان آن 30درصد افزایش داشته‌اند گرفت و ریشه‌های آن را یافت.

 

وی در مورد امنیت اجتماعی به مواجهه مردم با سرقت‌ها و شرارت‌ها اشاره کرد و گفت: در رسانه‌ها می‌شنویم که تیم‌های شرارت برای خود پاتوق داشته و در ازای دریافت پول جسورانه زورگیری می‌کنند که باید خیلی قاطع با آنان برخورد کرد.

 

لاریجانی با تشکر از رئیس‌ قوه قضائیه به واسطه معرفی زورگیران با سلاح سرد با عنوان محارب ادامه داد: در یک مورد شرارت که شخص رئیس قوه با جدیت آن را پیگیری کرد اشرار می‌گفتند دیگر شرایط برای ما قرمز شد و باید از ایران برویم.

 

وی با ابراز تاسف از اتفاقی که برای یک ناهی از منکر افتاد بر لزوم تشدید قانون در این مورد تاکید کرد و گفت: اگر لازم است باید ساز و کار داخلی قوه قضائیه نیز علاج شود و البته نقش رسانه‌ها در این زمینه برای بازدارندگی مهم است و در کل امنیت اجتماعی باید یک اولویت باشد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از اینکه ستاد مبارزه با فساد مرتب‌تر از گذشته جلسه برگزار می‌کند افزود: البته نیاز به تغییر ساختار داریم چرا که معلوم نیست از درون این نشست‌ها چه نتیجه‌ای بیرون می‌آید.

 

وی از نیاز قوه قضائیه به افراد متخصص در برخورد با فساد سخن گفت و با اشاره به اینکه در برخی کشورها سازمانی برای این موضوع تاسیس کرده‌اند اظهار کرد: در مجلس بحثی در این مورد مطرح است که سازمانی برای مبارزه با فساد تحت نظارت قوه قضائیه ایجاد شده و دستگاه‌های مختلف اطلاعاتشان را به آن بدهند.

 

لاریجانی با تاکید بر اینکه مبارزه با فساد در کشور ما ایراد ساختاری دارد در بخش دیگری از سخنان خود به مشکل تغییر کاربری اراضی و تخریب جنگل‌ها به عنوان تخلفات غیرقابل گذشت اشاره کرد و گفت: در مازندران و گیلان زمین‌های زراعی و کشت برنج را تبدیل به زمین‌های ویلایی می‌کنند غافل از آنکه ما نمی‌توانیم مثلا به استان مرکزی رفته و در آنجا برنج بکاریم.

 

وی از نیاز کشور به سالی سه میلیون تن برنج خبر داد و با اشاره به اینکه با رشد جمعیت در این مورد به ضرر غیرقابل جبرانی برمی‌خوریم گفت: در کوهپایه‌ها زمین بسیار است و دولت می‌تواند آنها را میان متقاضیان ویلاسازی تقسیم کند اما ویلاسازی در زمین‌های زراعی خلاف قانون است و هر ساله هم در حال گسترش است.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ممکن است در این زمینه استانداری و مدیران محلی مقصر باشند اما قوه قضائیه هم باید به این موضوع وارد شود.

 

وی از نابودی سالانه 100 هزار هکتار جنگل در کشور خبر داد و با تاکید بر غیرقابل جایگزین بودن آن گفت: افرادی که قدرت دارند مرتکب این کار می‌شوند و قوه باید با آنان برخورد کنند؛ هر چند قانون به تخریب ویلاهای ساخته شده به جای جنگل‌های نابود شده دستور داده است اما تخریب یکی دو واحد مشکلی را حل نمی‌کند.

 

لاریجانی با اشاره به سفر خود به ژاپن گفت: آنجا شاهد بودیم که زمین‌های ساحلی را خاک ریخته و برای کشت خشک می‌کنند در حالی که ما به عکس زمین‌های زراعی خود را با ریختن مصالح ساختمانی از بین می‌بریم.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش مهم سازمان ثبت در این مقوله، بر امنیت اقتصادی برای کارآفرینان تاکید کرد و گفت: کارآفرینان بعضا تجهیزات فراوانی نیز به کشور وارد کرده‌اند اما به واسطه این ناامنی اقتصادی نمی‌توانند کار کنند.

 

انتهای پیام/

 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها