امروز : پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 27
۱۰:۵۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90248
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۵
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی در همایش هفته قوه قضائیه که صبح امروز با حضور سران قوه ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله آملی لاریجانی در همایش هفته قوه قضائیه که صبح امروز با حضور سران قوه سه‌گانه برگزار شد، اظهار داشت: برنامه‌محوری مسئله مهمی است که باید در قوه قضائیه باید به آن توجه شود.

وی نظارت در قوه قضائیه را یکی دیگر از موضوعات مهم عنوان کرد و گفت: البته این موضوع از مجاری مختلف پیگیری شده و توسعه یافته است.

آملی لاریجانی به برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی اشاره کرد و گفت: این موضوع بسیار مهم و حساس است و همانطور که رئیس جمهور و رئیس قوه مقننه تاکید کردند، باید امنیت اقتصادی را تأمین کنیم.

رئیس دستگاه قضائی برخورد قاطع با قاچاقچیان و متعرضین به نوامیس را از برنامه مستمر در قوه قضائیه برشمرد.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه بحث پیشگیری از جرم از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: از ابتدای دوره 5 ساله معاونت پیشگیری از جرم تشکیل شد و کارهای خوبی تشکیل شده و ما منتظر هستیم تا ببینیم لایحه پیشگیری از جرم در مجمع تشخیص نظام به کجا می‌کشید.

وی با توجه به اینکه اقدامات اصلاح ساختارها در دستگاه قضایی انجام شده است، گفت: رؤسای دادگستری و قضات در این زمینه اقدامات خوبی را انجام داده‌اند.

عالی ترین مقام قضائیه کشور مهمترین دغدغه قضائی کشور را ارتقاء کمی و کیفی منابع انسانی عنوان کرد و گفت: اگر مشکلات دستگاه قضایی را واکاوی کنیم می‌بینیم که سرمنشأ برخی از دغدغه‌های ما کمبود نیروی انسانی کارآمد است.

وی با اشاره به بحث اطاله دادرسی گفت: مسئله اطاله دادرسی به طور مستقیم به کمبود نیروی انسانی مربوط می‌شود از سوی دیگر برخی مردم گاهی شکایت می‌کنند که قضات برخورد مناسبی ندارند که این موضوع ناشی از کمبود نیروی انسانی است.

وی ادامه داد: وقتی در یک روز 10 پرونده را روی میز قاضی قرار می‌دهیم خستگی و فرسودگی اجازه برخورد درست نمی‌دهد.

رئیس دستگاه قضائی به بحث اتقان آرا اشاره کرد و گفت:‌ این موضوع هم به طور مستقیم با نیروی انسانی مرتبط است، زیرا اگر قاضی فرصت کافی برای کار داشته باشد می‌تواند بهتر حکم صادر کند.

آملی لاریجانی مسئله آموزش‌های بدو و ضمن خدمت را بسیار مهم دانست و گفت: ما برای بازسازی دستگاه قضایی و ارتقا کمی و کیفی این دستگاه تلاش‌های فراوانی کرده‌ایم، یکی از اقدامات ما در برنامه پنجم بحث جذب قاضی بود.

وی افزود: در برهه‌ای از زمان ما چالش هایی با دولت داشتیم چرا که دولت در بحث جذب قاضی زیربار نمی‌رفت اما با حمایت رهبری و همکاری مجلس و وجود 10 درصد پست خالی رد سال 88 مجوز جذب 4 هزار قاضی از سوی مجلس داده شد.

وی ادامه داد: معاونت آموزش و گزینش قوه قضائیه تمام تلاش خود را در این زمینه انجام دادند و تا امروز 2500 قاضی وارد دستگاه قضائی کردیم ضمن اینکه تا پایان سال 93، 800 قاضی وارد دستگاه قضا می‌شوند و در سال 94 نیز همین قدر یا بیشتر قاضی وارد دستگاه قضائی می‌شود بنابراین ما تا پایان برنامه 5 می‌توانیم تا حدودی بحث کمبود نیرو را جبران کنیم.

آملی لاریجانی در ادامه به ارتقای دانش حقوقی و قضائی قضات اشاره کرد و گفت: از جمله مسائلی که در بحث ارتقای کیفی نیروی انسانی مؤثر است، بحث معرفتی و اعتقادی است و مهم است که قضات علاوه بر افزایش اطلاعات در حیطه قضایی و حقوقی نسبت به بنیان‌های دینی و معرفتی اطلاعات خوبی کسب کنند.

رئیس دستگاه قضائی تاکید کرد:‌ ما در نظامی زندگی می‌کنیم که قانون اساسی دارد و پیرو دینی هستیم که شرایط خاص دارد.

وی خاطرنشان کرد: شورای نگهبان تمام مصوبات مجلس را باید به لحاظ انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی کند.

وی خطاب به قضات گفت: شما باید معرفت دینی و شریعت خود را تحسین کنید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه گفت:‌ متاسفانه در برهه‌هایی در دانشکده حقوق و حتی دانشگاه علوم قضائی از اساتیدی استفاده کردیم که مبنای حقوق اسلامی را قبول نداشتند و این جای تاسف داشت.

آملی لاریجانی گفت: در ابتدای دوره پنجساله یکی از مدیران دستگاه قضائی با هدف تبریک سمت پیش من آمد و کتابی در زمینه حقوق و جزا به من هدیه داد.

وی ادامه داد: من این کتاب را مطالعه کردم و دیدم نویسنده کتاب به هیچ عنوان سیاست‌های دینی قوه قضائیه را قبول ندارد و برای مثال این موضوع که در قانون پدری که فرزند خود را می‌کشد و یا فرد عاقلی که دیوانه‌ای را می‌کشد قصاص نمی‌شود به تمسخر گرفته بود.

وی افزود: در دانشگاه‌های ما عین همین حرف‌ها را به خورد دانشجویان می‌دهند بنابراین من استدعا دارم، که برادران در دستگاه قضائی حرف‌های مبنایی‌تر را بشنوند.

آملی لاریجانی گفت: قرآن به صراحت می‌گوید که در قصاص حیات است، قصاص حق است بنابراین ما نمی‌توانیم جلوی اعمال حق را به دلیل اظهارنظر برخی از جامعه‌شناسان غربی بگیریم.

رئیس دستگاه قضائی در ادامه تصریح کرد: ‌خواهش من این است که برای ارتقای کیفی سطح قوه قضائیه باید هم دانش حقوقی را نو کنیم و هم قوانین را تجدید کنیم، ضمن اینکه دستی بر مبانی فکری و عقیدتی داشته باشیم، این حرف‌ها نباید سیستم قضائی کشور را زیر سؤال ببرد.

وی یکی دیگر از اقدامات مثبت قوه قضائیه را استفاده از فناوری‌های نوین عنوان کرد و گفت:‌ بر اساس گزارش ثبت اسناد، بیش از چندین برگ اوراق بهادار با استفاده از فناوری‌های نوین حذف شده که این مسئله قابل توجهی است چرا که کارها بر خط، سریع و بدون واسطه انجام می‌شود.

ادامه دارد...

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار