امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 19
۰۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90255
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ساعت ۲۰:۳۵
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا در سخنانی که در پایگاه خبری وزارت خارجه آمریکا انتشار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا در سخنانی که در پایگاه خبری وزارت خارجه آمریکا انتشار یافت اظهار کرد: اگر تا 20 جولای (29 تیر) توافقی با ایران صورت نگیرد، کشورهای 1+5 در پی تمدید مهلت چند روزه این موضوع بر نخواهند آمد.

این مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری در جمع خبرنگاران افزود:«مهمترین مورد و غیر قابل انکارترین مطلب این است که اعضای 1+5 و اتحادیه اروپا 100% در این جهت ‌که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند و دنیا اطمینان حاصل کند که برنامه‌های هسته‌ای این کشور صلح آمیز است با هم متحد هستند.»

مقام آمریکایی افزود:« در این زمینه توافق مطلقی وجود دارد و جزء علائق کشورهای شرکت کننده در مذاکرات است. ما این‌جا گرد هم آمدیم تا اتحاد خود را نشان دهیم.»

از سوی دیگر «دارلی کیمبال»،کارشناس امور کنترل سلاح‌های هسته‌ای در گفتگو با پایگاه «خبری المانیتور» اعلام داشت:«جای تعجی ندارد که طرف‌های درگیر مذاکرات این‌چنین موضع گیری کنند.»

کیمبال در در این زمینه گفت:«طرف‌های قضیه متوجه شده‌اند که می‌توانند به کدام سمت حرکت کنند  و کجا باید با هم هماهنگ شوند.»

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز که مایل به افشای نماش نبود در این زمینه به المانیتور گفت:« با مایل به توافق با ایران هستیم و آمریکا بر تاریخ 20 جولای (29 تیر) تمرکز کرده است. البته این تمرکز بر توافق خوب و نه هر نوع توافقی استوار است.»

این مقام آمریکایی افزود:« موارد زیادی است که ایران باید درباره ماهیت مسالمت‌آمیز برنامه‌های هسته‌ایش انجام دهد و نشان دهد که در راه ساخت بمب اتمی نیست.»

این مقام آمریکایی افزود:« من نمی‌خواهم این گفتگوها را به عنوان اولین فرصت یا آخرین فرصت خطاب کنم من آن‌را به عنوان بهترین فرصت خطاب می‌کنم. ما در گفتگوهای عمیق سازنده‌ای قرار داریم و همدیگر را به خوبی شناخته‌ایم. کارهای بسیاری صورت گرفته و این سطح از تماسهای باید حفظ شود.

 و اما «وندی شرمن»، دیپلمات ارشد آمریکایی و سرپرست تیم مذاکره کننده این کشور در مذاکرات وین روز گذشته در جمع خبرنگاران اعلام داشت؛ معلوم نیست که ایران آماده برداشتن گام‌های لازم جهت نشان دادن صلح آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ایش است.

به گزارش المانیتور ، شرمن در ادامه سخنان خود گفت: «سران ایران بارها تکرار کرده‌اند که خواهان داشتن بمب هسته‌ای نیستند. این مهم است که ما در روند مذاکرات از هر فرصت برای حصول موفقیت استفاده کنیم.»

شرمن در بخشی دیگر از سخنان خود افزود:«اگر توافق خوبی حاصل شود، آنگاه ایران با معافیت‌های قابل توجه رو‌به رو می‌شود و البته برای اثبات این مورد (صلح آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای) و کاستن از نگرانی‌ها باید گام‌های قابل قبولی بردارد.»

«مارک فیتز پاتریک»، کارشناس ارشد امور هسته‌ای و عضو سابق وزارت امور خارجه آمریکا نیز در گفتگو با خبرگزاری فرانسه در اظهار نظری کوتاه عنوان داشت: «جای تعجبی ندارد که ادامه مباحثی چنین دشوار به دور بعد کشیده شود.»

کارشناس موسسه مطالعات راهبردی بین‌الملل مستقر در لندن در ادامه خاطرنشان ساخت؛ اگر قرار باشد گشایشی در این گفتگوها و درباره موارد اصلی صورت بگیرد، قطعا در لحظات آخر اتفاق خواهد افتاد.

گفتنی است؛ مذاکرات وین 5 روز گذشته درحالی پایان یافت که دور بعدی گفتگوها احتمالا در تاریخ 11 تیر صورت خواهد گرفت.

انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها