امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۱۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90317
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، سیدمحمود میرلوحی در ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که ظهر امروز در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، سیدمحمود میرلوحی در ششمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: موضوع دولت رفاه و مباحثی که در دهه‌های 60 و 70 میلادی مطرح شده بود، موجب ایجاد رقابت در غرب شده بود.

وی افزود: در دولت رفاه چنین تصور می‌شد که تأمین همه نیازهای مردم و انجام تمام امور بر عهده دولت است و بخش خصوصی دخالتی در امور اقتصادی کشور نداشت.

معاون وزیر کشور در دوران اصلاحات اضافه کرد: در پایان دهه 70 پس از شکست‌هایی که جهان غرب به دلیل پیروی از این نظریه و اعتقاد به دولت رفاه با آن رو به رو شد، توجه به بخش خصوصی کم‌کم افزایش یافت.

میرلوحی ادامه داد: شکست نظریه دولت رفاه در اواخر دهه 70 با رسیدن به آخر خط و کسری بودجه شدید در دنیای غرب به همه ثابت شد و بسیاری از کشورها تصمیم گرفتند اقتصادشان را خصوصی کنند.

وی عنوان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا خصوصی‌سازی را در پیش گرفتند و در این زمینه به موفقیت‌های چشمگیری نیز دست یافتند اما کشور ایران با این روند همراه نشد و از دنیا عقب ماند تا اینکه اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مطرح شد.

این فعال اقتصادی با تأکید بر اینکه خصوصی شدن آری اما خصوصی‌سازی غیرممکن است، تصریح کرد: اگر دولت بخواهد خصوصی‌سازی کند موفق نمی‌شود زیرا دولت فقط دولتی بودن را تمرین کرده است.

میرلوحی گفت: دولت باید مسیر را باز و هموار و بخش خصوصی را وارد عمل کند و فعالیت‌های اقتصادی را گسترش دهد.

وی بیان کرد: برای خصوصی شدن کشور در گام نخست باید از سطح استان‌های کشور آغاز کرد و استان قزوین یکی از استان‌هایی است که ظرفیت‌های مناسبی برای حرکت در مسیر خصوصی شدن در اختیار دارد.

معاون وزیر کشور در دوران اصلاحات مطرح کرد: از سوی دیگر، بانک‌ها نیز به نوبه خود باید تصمیم بگیرند کشور خصوصی شود زیرا نقش بانک‌ها در خصوصی شدن کشور غیر قابل انکار است.

میرلوحی افزود: باید زمینه‌ای فراهم شود تا افرادی که تمایل به انجام فعالیت اقتصادی دارند، به دور از بروکراسی‌ها و روندهای پیچیده اداری به فعالیت بپردازند.

وی اضافه کرد: با به کارگیری شاخص‌های بانک جهانی، فضای استان قزوین می‌تواند برای اعطای تسهیلات به متقاضیان فعالیت در عرصه اقتصادی استان مناسب‌تر شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: در بسیاری از موارد سیستم‌های پیچیده اداری و نامه‌نگاری‌های غیرضروری موجب اتلاف زمان زیادی شده و در برخی از موارد نیز موجب دلسردی فعالان اقتصادی از انجام اموری می‌شود که در راستای رونق اقتصادی مد نظر دارند.

میرلوحی خاطرنشان کرد: می‌توانیم با برنامه‌ریزی مناسب رقابت را به معنای واقعی کلمه که موضوع اصلی خصوصی شدن است، در سطح استان ایجاد کنیم.

وی یادآور شد: با کاهش بروکراسی اداری و ایجاد رقابت در اجرای طرح‌های اقتصادی در سطح استان می‌توان در اشتغال‌زایی نیز تسریع ایجاد کرد.

انتهای پیام/77010/ل40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها