امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90323
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز (شنبه 31 خرداد) در همایش ملی خصوصی‌سازی، ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعدازظهر امروز (شنبه 31 خرداد) در همایش ملی خصوصی‌سازی، کلید اشتغال پایدار با اشاره به خسارت‌های مادی که در دوره جنگ تحمیلی از سوی صدام به کشورمان وارد شد گفت: این حق ایران است که خواستار همسایه‌ای باشد که زندگی آرامی با ما داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه ایران همیشه با همه طوائف و قومیت‌های عراق ارتباط دوستانه داشته و از حقوق همه آنها حمایت کرده است اظهار کرد: از نظر ما تضییع حقوق هیچ‌یک از طوایف عراق از طرف هر کسی که باشد مورد قبول نیست.

لاریجانی در ادامه گفت: شیعیان، اهل سنت و کردها همگی از دوستان ما هستند و روابط بسیار صمیمانه‌ای با رهبران آنان داریم.

وی افزود: ما همیشه تاکید کرده‌ایم که همه طوائف و قومیت‌ها باید در حکومت عراق حضور فعال و سازنده داشته باشند.

لاریجانی همچنین با اشاره به سالروز شهادت شهید چمران گفت: او برای تجلی تفکر آزادی‌بخش اسلام تلاش کرد و بخشی از شخصیت او توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در جنوب لبنان بود.

وی با اشاره به بحران‌های منطقه تصریح کرد: دشمنان در حوزه بین‌الملل مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده‌اند و تحریم‌های ظالمانه‌ای علیه ما وضع کرده‌اند که نوعی ماجراجویی یا بهانه‌گیری است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه ما در بحث هسته‌ای مسیر روشنی را طی کرده‌ایم خاطرنشان کرد: این درحالی است که دشمنان کار را به بحران کشاندند. درحالی که ایران از قبل هم اعلام کرده بود که کار را می‌توانیم با مذاکرات حل کنیم.

وی با اشاره به اینکه دشمن با بحران سازی در سطح منطقه گوشه چشمی هم به ما داشت اظهار کرد: دشمن سعی کرد ما را به مسائل دیگر مشغول کند اما با واکنش داهیانه نیروهای خبیر منطقه جلوی آن گرفته شد.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات سوریه و مخالفت غرب با آن گفت: غربی‌ها با روش اصلاحی مخالفت می‌کنند و معلوم است که هدف دیگری در سر دارند.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه حوادث عراق پرده‌های دیگری از این مسئله را روشن‌ می‌کند، گفت: یک زمانی ما می‌گفتیم از گروه‌های تروریستی سوریه حمایت نکنید و آنها در جواب می‌گفتند اینها اعتراض به ساختار حکومتی سوریه است، اما امروز در عراق چطور آنجا که دموکراسی حاکم بود.

وی در مورد مسائل و چالش‌های داخلی مدیریت کشور گفت: دولت فعلی تلاش می‌کند که از رکود خارج شویم اما آنقدر مشکلات پیچیده برای کارگاه‌های صنعتی و تولیدی به وجود آمده است که کار برای ما مشکل شده است.

لاریجانی با اشاره به بخشی از مشکلات کارآفرینان که ناشی از مشکلات بانکی است گفت: اگر دست واحدهای تولیدی را نگیریم نمی‌شود از رکود خارج شویم اما صحبت از خروج از رکود یک بخش است و بخش دیگر ساز و کار ویژه‌ای است که باید برای آن تدارک ببینیم که یکی از آنها همین کارگاه‌های فنی‌و حرفه‌ای است.

وی با ذکر این نکته که مراکز آموزشی فنی ‌و حرفه‌ای این مشکل را متقبل شده‌اند و بدون اینکه هزینه‌ای برای دولت داشته باشند باری از روی دوش او برمی‌دارند اظهار کرد: باید از آنها سپاسگزاری کنیم.

رئیس مجلس از نامتعادل بودن هرم نیروی انسانی در کشور سخن گفت و ادامه داد:باید کسانی در راس هرم آموزشی باشند که به طور تخصصی آموزش ببینند در حالی که این هرم در کشور ما واژگون است و دانشگاهیان ما دارای مهارت و آموزش فنی نیستند.

وی با ابراز خرسندی از واگذاری آموزش‌های فنی‌ و حرفه‌ای به بخش خصوصی گفت: باید حمایت‌های مالی ما از این بخش جدی بشود تا کارگاه‌هایشان را به روز کنند. چرا که بخشی از تجهیزات آنها متعلق به سال‌های گذشته است و قسمتی از سرمایه‌گذاری‌ها باید صرف به روز رسانی تجهیزات مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای شود تا نیروی کارآمد تربیت شود.

وی از آمادگی مجلس برای تصویب قانون در صورت نیاز بخش فنی و حرفه‌ای کشور سخن گفت و خاطرنشان کرد: حضور نمایندگان مختلف از کمیسیون‌های متنوع مجلس نشان از حمایت مجلس از آموزش‌های فنی‌و حرفه‌ای کشور دارد.

لاریجانی به تصویب معافیت مالیاتی بخش فنی و حرفه‌ای کشور اشاره کرد و با اشاره به اینکه این مصوبه آخرین مراحل خود را در شورای نگهبان طی می‌کند بیان کرد: در مورد بیمه شاغلان در بخش آموزش فنی‌ و حرفه‌ای هم که قبلا مطرح شده بود امیدوارم به نحوی منطقی گنجانده وحل شود.

رئیس مجلس آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را یک دغدغه برای مجلس خواند و گفت: ما این دغدغه را سمت‌گیری‌ درستی می‌دانیم و لازم است در برنامه ششم هم نگاه جدی‌تری به آن شده و وزارت رفاه هم تلاش جدی‌تری در قبال آن داشته باشد.

لاریجانی گفت: شهید چمران یک فکر بود و برای این زمینه می‌اندیشید که اگر فرزندان مسلمان در زمینه آموزش فنی و حرفه‌ای صاحب مهارت نشوند، نمی‌توانند در توسعه کشور مفید باشند.
رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای زیربناهای تخصصی را در زمینه‌های مختلف فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای از جمله بخش‌های پیش رونده برای توسعه کشور محسوب می‌شوند و سازمان فنی و حرفه‌ای هم امروز کمک شما است.
لاریجانی با بیان این که برای توسعه کشور به چند دلیل احتیاج به جهش داریم، گفت: ارزیابی شرایط کشور نشان‌دهنده این است که باید در بخش‌های آموزش فنی و حرفه‌ای کارهای بیشتری انجام داد تا یک حالت پرش ایجاد شود.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ما از ابتدا مخالف اشغال عراق بودیم و می‌گفتیم عراقی‌ها بلوغ ایجاد ساختار دموکراتیک را دارند، کردها، اهل سنت و شیعیان و با ما ارتباط نزدیک دارند و ما از ساختار ملی که در برگیرنده وفاق ملی بوده و در آن همه گروه‌ها حضور داشته باشند، حمایت می‌کنیم.
وی تصریح کرد: جریان‌های امروز در عراق برای به هم ریختن این ساختارها است، البته آنها موفق نمی‌شوند، اما مسئله‌سازی می‌کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در جاهای دیگر منطقه هم وضع نیمه‌مستقری می‌بینیم از جمله در افغانستان ماجراهایی به وجود می‌آورند.
وی ادامه داد: غربی‌ها قبلاً می‌گفتند مسائلی که در سوریه است، به دلیل ساختار حکومتی این کشور است؛ گاهی مقامات کشورهای منطقه که به ایران می‌آمدند به آنها می‌گفتیم که به این جریان‌های تروریستی به این میزان کمک نکنید، آنها می‌گفتند که ساختار حکومت سوریه دموکراتیک نیست و این واکنشی به این موضوع است.
لاریجانی در ادامه گفت: اینها خلاف می‌گفتند، اما زیر این پوشش مخفی شده بودند؛ حالا در عراق چه می‌گویید؟ در عراق که ساختار دموکراتیک بود؛ در این سال‌ها کشور عراق ساختار دموکراتیک پیدا کرد و مجلس آن واقعا دموکراتیک است و از درون این مجلس رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر انتخاب می‌شود و براساس رای مردم است، پس چرا با این حکومت درگیر شدید؟
لاریجانی با اشاره به اینکه پس این موضوعات بهانه بود و در عراق صحنه شفاف شد، گفت: این گروهک‌های تروریستی که در عراق این همه کشتار انجام دادند، پس برای ساختار نبود، آنها با ساختار دموکراتیک مخالف بودند و به همین دلیل اکنون با عراق ستیز می‌کنند. مسئله آنها هم شیعه و سنی نیست، اصولاً نمی‌خواهند اجازه دهند طوایف مختلف در عراق راحت زندگی کنند.
وی ادامه داد: آنها می‌خواهند بین کرد، شیعه و سنی درگیری ایجاد کنند. به دنبال یک هدفی هستند تا این منطقه به همین درگیری‌های داخلی مشغول شود و اگر امروز عراق یک تنفسی دموکراتیک کرده و توانسته از امکانات خود استفاده کرده و توسعه در عراق ایجاد کند، آنها می‌خواهند مردم عراق را به درگیری‌های داخلی مشغول کنند. ما از گذشته هم گفتیم مسأله عراق و امنیت آن برای ما بسیار مهم است، چرا که این کشور همسایه ماست.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها