امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90349
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شاهرود، محمود گیلانی ظهر امروز در گردهمایی هیئت عاشقان ولایت بسیج سپاه شاهرود که با حضور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از شاهرود، محمود گیلانی ظهر امروز در گردهمایی هیئت عاشقان ولایت بسیج سپاه شاهرود که با حضور سرگروه‌ها و مربیان حلقه‌های صالحین و مسئولان و دست‌اندرکاران نظام شجره طیبه صالحین بسیج شهرستان و با حضور 250 نفر در سالن شهدای کانون جوانان بسیج شاهرود برگزار شد، در سخنانی با اشاره به فعالیت‌های پلیس فتا اظهار کرد: «فتا» به معنی فضای تولید و تبادل اطلاعات است که پلیس فتا با این عنوان و در سطح بین‌المللی با عنوان پلیس سایبر یا سایبری راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به ویژگی‌های فضای سایبر افزود: ویژگی‌های فضای سایبر شامل نامشخص بودن هویت افراد در این فضا، آزادی اطلاعات و ارتباطات، جذابیت و تنوع و وابسته نبودن به زمان و مکان است که باید مورد توجه باشد.

گیلانی خاطرنشان کرد: در کشور ما، 90 درصد جامعه با این فضا ارتباط دارند و 75 درصد مشاغل با امور سایبری و اینترنتی مرتبط هستند.

رئیس پلیس فتای شهرستان شاهرود تصریح کرد: فضای سایبر، فضایی شیشه‌ای و دارای جذابیت است؛ اما در عین حال در صورت بی‌توجهی ما، بسیار شکننده و آسیب‌پذیر خواهد بود.

وی با اشاره به تهدیدات فضای سایبری در جهان گفت: جرایم سازمان‌یافته سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تروریسم بین‌الملل و جذب عوامل، تجارت جهانی موادمخدر صنعتی و سنتی، جرایم مالی و پولشویی، قاچاق انسان و اعضای بدن، آدم‌ربایی، مهاجرت‌های غیرقانونی با استفاده از فناوری‌های این بخش رخ می‌دهد.

گیلانی با بیان اینکه اینترنت و ماهواره خوبی‌هایی هم دارند، بیان کرد: متأسفانه فرهنگ غلط جامعه ما این خوبی‌ها را نمی‌بیند و فقط سراغ بدی‌های این وسایل می‌رود و باعث جرم و جنایت می‌شود.

وی بیان کرد: در کشور ما فقط هفت درصد افراد برای مسائل علمی و آموزشی از اینترنت و ماهواره استفاده می‌کنند و مابقی به دنبال مسائل غیراخلاقی هستند؛ البته در دنیا هم در بهترین شرایط 12 تا 14 درصد در پی مسائل علمی و آموزشی هستند.

رئیس پلیس فتای شهرستان شاهرود با بیان اینکه در ایران که یک کشور اسلامی است، نباید وضع این‌گونه باشد، گفت: متأسفانه فرهنگ درست استفاده از این وسائل در کنار دیگر برنامه‌ها به جامعه ما آموزش داده نشده است.

وی اظهار کرد: مجرمان سایبری اغلب از میان قشر تحصیلکرده و با ضریب هوشی بسیار بالا هستند که یا از کار خود اخراج شده‌اند یا اینکه بیکار بوده و با این کار به دنبال سرگرم کردن و پول درآوردن آسان هستند.

گیلانی اظهار کرد: عوامل فرهنگی، بیکاری و بی‌ثباتی اقتصادی در جامعه سبب این انحرافات می‌شود و باید تلاش کنیم تا با همکاری همه نهادها بتوانیم فرهنگ‌سازی درستی در جامعه داشته باشیم.

وی با اشاره به تاریخچه پلیس فتا در جهان گفت: در سال 2001 در مجارستان در اجلاسی این موضوع مطرح و تصویب شد و در سال 1387 در مجلس شورای اسلامی، طرح راه‌اندازی پلیس فتا تصویب و با ابلاغ دولت در ناجا عملیاتی شد.

رئیس پلیس فتای شهرستان شاهرود افزود: پلیس فتا در سال 1389 با انجام زیرساخت‌ها در مراکز استان‌ها راه‌اندازی و در سال 92 با توجه به حساسیت این موضوع در 50 شهرستان کشور نیز راه‌اندازی شد که شهرستان شاهرود یکی از آنهاست.

وی با اشاره به رویکرد پلیس فتا در جامعه اظهار کرد: پیشگیری، اطلاع‌رسانی، قانونمندسازی و مبارزه و رسیدگی به جرایم سایبری رویکرد پلیس سایبری در جامعه است.

گیلانی با بیان اینکه 15 نوع جرم سایبری در شهرستان شاهرود شناسایی و پرونده‌سازی شده است، افزود: بیش از 90 درصد این پرونده‌ها رسیدگی و رأی صادر شده و از این رو، در نظارت ستادی اعلام شده از سوی پلیس فتای کشور، شهرستان شاهرود مقام سوم را در ایران داراست.

انتهای پیام/2249/ح40
برچسب ها:
آخرین اخبار