امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۹:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90354
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صبح امروز صدوبیست و هشتمین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست عبدالرضا ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صبح امروز صدوبیست و هشتمین جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد و اعضای ستاد از جمله وزاری بهداشت، اطلاعات، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان بهزیستی و دیگر دستگاه‌ها برگزار و در آن در خصوص مسایل مختلف در حوزه مبارزه با مواد مخدر بحث و بررسی شد.

رحمانی‌فضلی در این جلسه با اشاره به آیین‌نامه اجرایی ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر گفت: طبق این قانون معتادان به مواد مخدر و روان‌گردان‌ که فاقد گواهی درمان و متجاهر به اعتیاد هستند، با دستور مقام قضایی برای مدت یک تا سه ماه در مراکز دولتی و مجاز درمان و  و کاهش آسیب نگهداری می‌شوند و دستگاه‌های مرتبط نیز موظف به رعایت این آیین‌نامه هستند، چرا که اجرای آن تاثیر بسزایی در کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد دارد.

وی افزود: در ایران، 20 درصد معتادانی که اعتیاد خود را ترک می‌کنند برای همیشه پاک می‌مانند، بنابراین برای اینکه معتادان بهبودیافته برای همیشه پاک بمانند و به سراغ مواد مخدر نروند، باید اقدامات روانشناختی و مددکاری اجتماعی برای آنان انجام شود که این امر در حال پیگیری است.

دبیرکل ستاد همچنین بیان داشت: اصلاح ساختار دستگاه‌های اجرایی در خصوص مبارزه با مواد مخدر، مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که بر اساس آن، همه دستگاه‌ها می‌بایست دفتر یا اداره کلی را در این خصوص دایر کنند تا به صورت تخصصی به امر مبارزه با مواد مخدر بپردازند.

رحمانی‌فضلی در ادامه گفت: صیانت از خانواده‌های آسیب‌دیده در حوزه مواد مخدر در خصوص همسرانی که شوهرانشان در زندان به سر می‌برند یا مراحل ترک را می‌گذراند، موضوع مهمی است چرا که آنان ممکن است وارد چرخه ناهنجاری‌های اجتماعی شوند که باید فکری به حال آنان نمود و با کمک بهزیستی، کمیته امداد و بسیج برای آنها مهارت‌های شغلی ایجاد کرد.

وی اظهار کرد: پیشگیری مهم‌ترین مرحله در امر مبارزه با مواد مخدر است و طبق تحقیقات نیز، لذتجویی اولین عامل گرایش فرد به اعتیاد به شمار می‌رود که تداوم آن منجر به بروز اعتیاد در فرد می‌شود، اگر نتوانیم پیشگیری را که به مراتب هزینه‌اش خیلی کمتر از درمان است، بر امر درمان و مقابله مقدم کنیم، نمی‌توانیم موفق شویم، لذا ما در این زمینه همه اقشار جامعه را به مشارکت‌جویی دعوت کرده‌ایم.

رحمانی‌فضلی همچنین بر ضرورت تکمیل بانک اطلاعاتی در حوزه مواد مخدر تاکید کرد و گفت: ایجاد این بانک از وظایف اجرایی ستاد است و دستگاه‌های ذی‌ربط موظف هستند که گزارش اقدامات انجام شده برای ایجاد یا تکمیل این بانک اطلاعاتی را در اختیار ستاد قرار دهند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که این مصوبات در سرعت عمل کار حوزه مبارزه با مواد مخدر موثر واقع شود.

در این جلسه مصوباتی در خصوص اجرای آیین‌نامه‌های مراکز ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر و ماده 43 همان قانون، آیین‌نامه اجرایی نظارت و کنترل بر پیش‌سازها و مواد شیمیایی، ارتقا و اصلاح ساختار اداری مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها با توجه به رویکرد اجتماعی، پیگیری و اجرای سند جامع حمایت‌های اجتماعی و درمان اعتیاد کشور، اصلاح سند جامع پیشگیری اولیه از اعتیاد و افزودن برخی موارد به آن، ساماندهی و حمایت از خانواده‌های نیازمند زندانیان جرائم مواد مخدر دارای محکومیت‌های طویل‌المدت به تصویب رسید.

همچنین اجرای برنامه‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد برای کارکنان دستگاه‌های اجرایی، اختصاص حداقل ده درصد از بودجه فرهنگی و اجتماعی شهرداری‌ها و سازمان‌های وابسته به آنها در شهرهای دارای 500 هزار نفر به بالا به امور پیشگیری از اعتیاد و درمان و حمایت‌های اجتماعی، ارسال یک نسخه از مجوز صادر شده به سازمان‌های مردم‌نهاد به ستاد از سوی دستگاه‌های صادرکننده مجوز، اجرای دستورالعمل مرخصی زندانیان موضوع قانون مبارزه با مواد مخدر با نظارت دقیق دستگاه‌های اجرایی ستادی و نظارتی و ایجاد و تکمیل بانک اطلاعاتی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط از دیگر مصوبات این جلسه به شمار می‌رود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها