امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90362
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، دادستان کل کشور در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود در برنامه نگاه یک در پاسخ به سوال مجری که برخی فتنه‌گران سال 88 را با ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، دادستان کل کشور در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود در برنامه نگاه یک در پاسخ به سوال مجری که برخی فتنه‌گران سال 88 را با موضوع فتح مکه و بخشش افراد از سوی رسول اکرم مقایسه می‌کنند آیا درست است گفت: اگر کسی گناهی رو مرتکب شد، اگر توبه کرد ، اگر اذعان کرد گناهشو ، جرمی مرتکب شد ، قبل از اینکه تحت تعقیب قرار گرفت و آمد توبه کرد تحت تعقیب قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: اما اگر کسی جرمی را مرتکب شد ، نه توبه کرد و نه پشیمان این ماجرایش فرق می‌کند و در فتنه 88 نظام با سعه صدر بسیار زیادی با فتنه‌گران برخورد کرد.

دادستان کل کشور گفت: همان موقع نظام سعه صدر زیادی بخرج داد و از انها خواست تا بیایند ادعاهای‌شان را مطرح کنند، مقامات عالی نظام یک فرجه‌ای به آنها دادند و بیایید از این مسیر وارد شوید و طبق قانون رسیدگی کنیم و بعد از اینکه فتنه انجام شد ، بعضی از تروریست‌ها حمایت کردند و دیدید که دشمنان از این حرکت حمایت کردند.

وی افزود: مدتها به اینها فرصت داده شد، خیلی‌ها نه تنها توبه نکردند، نه تنها جبران نکردند بلکه آمدند اون خسارت سنگین را به نظام وارد کردند، اگر سعه صدر نظام نبود و با رأفت اسلامی نبود باید مجازات خیلی سنگینی برای اینها در نظر گرفته می‌شد ، الان هم انشاالله کسانی باشند که بتوانند اشتباه خودشان را جبران کنند و توبه کنند.

دادستان کل کشور در پاسخ به این سوال که برخورد بدون مسامحه با فساد بزرگ بانکی به کجا رسیده است و الان با اجرای این حکم پرونده بسته شده یا مفتوح است گفت: یک سری حکم صادر شد و در حال اجراست ، کسانی که زندانی هستند در زندان هستند ، کسانی که رد مال کردن دارن می‌کنند.

وی افزود: این اموال شناسایی شد ، اقداماتی که باید انجام می‌شد انجام شد ، که زمان‌بر بود حدود 2 سال که اصلاً زمان زیادی نبود.

محسنی اژه‌ای گفت: 3 نفر دیگر که حکم اعدام برایشان صادر شده درخواست اعاده دادرسی کردند که در مرحله رسیدگی است ، اگرچه این احکام آمد و رسیدگی شد و اعاده دادرسی حکم قبل را متوقف نمی‌کند و از زندان آزاد نشدند و اگر چنانچه ادعایی که کردند رد شد که بحثی نیست و اگر مورد قبول واقع شد باید دوباره رسیدگی شود.

وی افزود: بعضی از اینها در نوبت دادگاه هستند ، پرونده‌ای که در دادسرا مفتوح باشد بنده حضور ذهن ندارم ولی در دادگاه بله پرونده مفتوح است.

مجری از محسنی اژه‌ای پرسید وزیر اقتصاد گفته‌اند که معوقات بانکی 150 هزار میلیارد تومان است چه اقداماتی قوه قضاییه برای مبارزه با معوقات بانکی انجام داده است؟

دادستان کل کشور گفت: ما یه اقدامی کردیم از سال 91 به این طرف که فشار اوردیم به بانک مرکزی که ما موظف هستیم به عنوان مدعی‌العموم وارد می‌شویم و این معوقات را بروز کنند و اقدام کنند و اگر این کار را نکنند ما خودمان وارد می‌شویم.

وی افزود: از خود بانک مرکزی صورت‌هایی گرفتیم که در سال 91 کسانی که بالای 10 میلیارد تومان معوقه داشتند ما گرفتیم ، در سال 92 از 10 میلیارد به بالا بود حدود 80 هزار میلیارد تومان بود.

محسنی اژه‌ای گفت: کسانی هستند که آمدند بدهکاری داشتند و توافق جدیدی با بانک کردند و بدهی خود را نپرداختند. در این مبحث قوه قضاییه اعلام کرد که ما کمک می‌کنیم و نمی‌خواهیم پرونده قضایی برای همه تشکیل دهیم.

وی گفت: در بحث معوقه داران این گروه به سه دسته تقسیم می‌شوند. اول کسانی که تخلف کردند در اخذ تسهیلات، دوم مواردی که طبق ضوابط گرفتند ولی در غیر تعهد به بانک مصرف کردند و سوم کسانی که واقعاً پول را گرفته برای کشاورزی، صنعت و ... ولی اینها به لحاظ شرایط بازار و مشکلاتی که پیش آمده نتوانسته‌اند اقساط خود را پرداخت کنند ، اینها هیچ مشکلی نمدارند بلکه دولت و بانک‌ها باید کمک کنند که اقساط خود را پرداخت کنند.

دادستان کل کشور گفت: اگر شما درخواست اجرائیه دادید چرا دنبال نمی‌کنید ؟ به بانک‌ها هم فشار اوردیم که شما دنبال کنید ، به دادسرای تهران گفتیم که افرادیکه متخلف هستند رسیدگی کنید و تعداد معدودی که خود بانک‌ها شکایت کرده بودند و یا دادخواست داده بودند. این هم داریم تلاش می‌کنیم که ببینیم چه موانعی سر راه هست البته تعدادی از بدهکاران در حال تصفیه هستند. تعدادی هم داریم پیگیری می‌کنیم که بیایند و تکلیفشان مشخص شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار