امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۴:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 9039
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۹
تعداد بازدید: 106
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، سید شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد کشورمان در حاشیه سی و هشتمین اجلاس شورای ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، سید شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد کشورمان در حاشیه سی و هشتمین اجلاس شورای مدیران بانک توسعه اسلامی اظهار داشت، ایران علاقمند به توسعه همکاری در زمینه تقویت شبکه‌های حمل و نقلی و ارتباطی با کشورهای منطقه است.

وی با اشاره به این که ایران از کشورهای برتر در حوزه امنیت ترانزیت برای بیشتر کشورهای منطقه و بخصوص کشورهای عضو بانک توسعه اسلامی است، تاکید کرد، بررسی و تدوین ایجاد راه‌های جدید در زمینه ایجاد و ساخت شبکه‌های راه آهن جدید میان ایران-افغانستان-تاجیکستان، ایران–ترکمنستان، شرایط مطلوبی را برای ارتباطات، افزایش میزان همکارهای اقتصادی و تجاری فراهم خواهد کرد.

حسینی گفت، ساخت جاده و راه آهن این امکان را ایجاد می‌کند که ظرفیت‌های منطقه‌ای بیش از گذشته به یکدیگر متصل شوند.

وی با اشاره به اینکه حدود 160 کشور جهان ترانزیت خود را از طریق خاک ایران انجام می‌دهند، تاکید کرد، ایران در این زمینه تلاش دارد با توسعه کمی و کیفی جاده و راه آهن خود، هرچه بیشتر از ظرفیت موجود استفاده لازم را داشته باشد.

حسینی گفت، هم اکنون اقداماتی در زمینه به هم متصل کردن راه آهن ایران به افغانستان انجام شده که پس از بهره برداری این مسیر امکانات تازه‌ای برای توسعه روابط منطقه‌ای در زمینه حمل و نقل محموله‌ها ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد با بهره برداری از این مسیر که در جهت توافق سران 3 کشور ایران، افغانستان و تاجیکستان است، فصل جدیدی از همکاری‌های اقتصادی میان کشورهای فارسی زبان برقرار خواهد شد.

وزیر افتصاد کشورمان گفت، این طرح از اولویت‌های همکاری‌های اقتصادی 3 کشور عنوان می‌شود و همانطور که احمد محمد علی رئیس بانک توسعه اسلامی نیز ضمن سخنرانی در این اجلاس تاکید کرد، طرح‌های سه جانبه مانند راه آهن ایران - افغانستان-تاجیکستان همزمان اهمیت منطقه‌ای نیز دارند.

وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، انجام ملاقات سه جانبه با وزرای مالی افغانستان–تاجیکستان و بررسی مسائل مربوط به سرمایه گذاری و اجرای طرح خطوط راه آهن سه جانبه، و چند ملاقات دو جانبه با مقامات تاجیک را از دیگر برنامه بازدید خود از تاجیکستان عنوان کرد.

اجلاس اصلی شورای مدیران بانک توسعه اسلامی امروز با حضور رئیس جمهوری تاجیکستان در کاخ سامان برگزار شد.

بنابر گفته منابع رسمی در این اجلاس هیئت‌های از 53 کشور و جمعا حدود 700 نفر شرکت کرده‌اند.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها