امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90393
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «قادر ملک‌اف» رئیس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» قرقیزستان در مصاحبه با ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، «قادر ملک‌اف» رئیس مرکز پژوهشی «دین، حقوق و سیاست» قرقیزستان در مصاحبه با رسانه‌ها ضمن اشاره به فعالیت برخی گروه‌های مذهبی افراطی در این کشور، بر لزوم اتفاق‌نظر ادیان مختلف سنتی در قرقیزستان برای تعامل مسالمت‌آمیز و حفظ وحدت جامعه تأکید کرد.

متن کامل مصاحبه وی با پایگاه «islamsng» به شرح ذیل می باشد:

سؤال: بتازگی در قرقیزستان روند تقسیم‌بندی افراد به پیروان دین و پیروان «تنگریزم» آغاز شده است، آیا می‌توان این اختلافات را برطرف کرد؟

«قادر ملک‌اف»: بله، با اینکه پایه و اساس این 2 ایدئولوژی مخالف یکدیگر هستند اما می‌توان این تقسیم‌بندی را برطرف کرد.

باید بین پیروان ادیان مختلف اتحاد و دوستی را تقویت کرد و البته یک نفر از پس چنین کاری برنمی‌آید بلکه دولت باید حل این مشکل را برعهده‌ گیرد.

ملک‌اف با اشاره به اینکه خود وی یکی از طراحان حضور اسلام در امور سیاسی است، با بیان راهکارهایی مطالب زیر را عنوان کرده است.

در قانون قرقیزستان آزار و اذیت و یا تمسخر افراد به خاطر اعتقادات مذهبی‌ ممنوع است و هر کسی که از قانون پیروی نکند، باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

این کارشناس ادامه داد: اگر افراد قانون موجود را رعایت کنند، درگیری‌های دینی به وجود نمی‌آید ضمن اینکه هر کس خودش تصمیم می‌گیرد به چه دینی پایبند باشد.

وی افزود: در حین آزادی مذهب و بیان در قرقیزستان، همه حق زندگی مسالمت‌آمیز و بدون آزار و اذیت دارند بنابراین دولت در وهله نخست باید از اختلافات دینی جلوگیری کرده و آنها را از بین ببرد.

سؤال: با توجه به اینکه در حال حاضر عده‌ زیادی از مردم عضو جنبش‌هایی می‌شوند که از طرف اسلام ممنوع شده است، نظر شما نسبت به ابتکار آموزش دینی جوانان چیست؟

قادر ملک‌اف: ما باید دانش دینی جوانان را ارتقاء دهیم و برنامه‌ آموزشی مدارس را طوری طرح‌ریزی کنیم که دانش‌آموزان با برگزاری کلاس‌هایی، بیشتر با اسلام آشنا شوند ضمن اینکه آنها باید بدانند اسلام واقعی چیست و ما باید آنها را در مورد خطرات فرقه‌های خطرناکی که از اسلام فاصله گرفته‌اند، آگاه سازیم. 

وی افزود: در حال حاضر دانش‌آموزان برای خواندن نماز از کلاس‌ها خارج می‌شوند و بعد معلوم می‌شود که آنها عضو جنبش‌های دینی شده‌اند.

علاوه براین، آنها باید بدانند که نباید از وقت نماز به ضرر خود استفاده کنند و این در حالی است که ما معتقدیم هر امری در عبادت و آموزش در وقت خودش مفید و مؤثر خواهد بود.

این کارشناس علوم دینی افزود: اخیرا برخی نمایندگان مسلمان روز جمعه را به عنوان روز تعطیل در قرقیزستان پیشنهاد می‌دهند اما این مسئله تنها در سطح بحث‌ باقی می‌ماند و من از این پیشنهاد حمایت می‌کنم زیرا 80 درصد جمیعت مسلمانان در این روز گردهم می‌آیند.

ملک‌اف بیان کرد: در حال حاضر ما روزهای شنبه و یکشنبه استراحت می‌کنیم اما این روزها برای یهودیان و مسیحیان به عنوان روزی برای پرداختن به غذای روح مهم است بنابراین اگر ما نیز پیروی خواسته‌ اکثریت جامعه باشیم، ضمن تأمل در این نکته باید روز جمعه را تعطیل اعلام کنیم. 

پرسش: شما می‌توانید با اطمینان بگویید که ما دچار درگیری‌های دینی نمی‌شویم؟

قادر ملک‌اف: امروزه ما برای درگیری‌های دینی عوامل خاصی نداریم. البته کسانی هستند که سعی می‌کنند به خاطر سیاست‌های خاص، بین 2 دین اختلاف ایجاد کنند و باید دانست به دلیل خروج پایگاه نظامی آمریکا از قرقیزستان، جنبش‌های مختلفی در حال شکل‌گیری و فعالیت هستند.

از سوی دیگر، با پیوستن قرقیزستان به اتحادیه‌ گمرکی آمریکا می‌داند که این کشور بزودی طرفدار روسیه خواهد شد. 

با وجود حوادث اوکراین، روابط آمریکا با روسیه نیز سرد شده است و واضح است که هر کشوری برای تقویت موضع خود مبارزه می‌کند.

قرقیزستان در هر صورت باید مراقب قدرت‌های خارجی برای برهم زدن اوضاع باشد زیرا آنها از 2 عامل یعنی اختلافات قومی و دینی استفاده خواهند کرد.

بنابراین باید از تکرار سناریوی لبنان، خودداری کرد یعنی نباید تعداد مذاهب کوچک در کشور افزایش یابد زیرا اگر اکثریت جمیعت کشور پیرو یک یا 2 دین باشند، این درگیری‌ها به خاطر اختلاف سلیقه‌ به آسانی اتفاق نمی‌افتد. 

از این رو، قدرت‌های خارجی سعی می‌کنند افراد را برطبق باورهای خودشان تقسیم‌بندی کنند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها