امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90410
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پنجمین دور مذاکرات ایران و 1+5 برای تدوین راه حل جامع با باقی ماندن برخی اختلافات به قوت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پنجمین دور مذاکرات ایران و 1+5 برای تدوین راه حل جامع با باقی ماندن برخی اختلافات به قوت خود پایان یافت و ادامه مباحث به دور بعدی موکول شد. اما آنچه این بار بیش از پیش خودنمایی می‌کرد و با توجه به حساسیت مذاکرات، حساسیت‌برانگیز شده بود درز اطلاعات از داخل نشست‌ها بود آنهم در حالی که بارها تاکید شده بود مذاکرات محرمانه هستند و قرار نیست تا حصول نتیجه مشخص هیچ اطلاعاتی در اختیار رسانه‌ها قرار گیرد.

اما چنین نشد و دو غول رسانه‌ای دنیا یکی در میان اخباری را از داخل نشست‌های میان ایران و 1+5 منتشر می‌کردند. به عنوان مثال، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: «بحث بر سر سانتریفیوژها نقطه اصلی اختلافات در مذاکرات هسته‌ای وین است.»

این خبرگزاری انگلیسی به نقل از مقامات و دیپلمات‌های حاضر در وین نوشت: «توافق بر سر گستره آینده غنی‌سازی اورانیوم در جمهوری اسلامی ایران بزرگترین مانعی است که برای دستیابی به یک توافقنامه جامع باید بر آن فائق شد.»

رویترز افزود: «به گفته یک دیپلمات، غنی‌سازی موضوع اختلافی اصلی در مذاکرات است، جایی که مقامات رسمی ایالات متحده اعلام کردند توافقنامه جامع باید تمامی موضوعات مورد بررسی و مذاکره را در بر گیرد تا مورد قبول واشنگتن قرار گیرد.»

این ماجرا صرفا به خبرگزاری رویترز محدود نبود و خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از دیپلمات‌های غربی گزارش داد، ایران خواستار نگاه داشتن سانتریفیوژهای موجود و افزایش آنها به 150 هزار عدد است اما آمریکا خواستار کاهش تعداد آنها به تنها چند صدد عدد است.

این خبرگزاری آمریکایی درباره محتوای مباحث مطرح شده در نشست وین نوشت:‌ «ایران در حال حاضر 20 هزار سانتریفیوژ فعال و یا آماده به کار دارد که با توجه به نیاز این کشور به سوخت هسته‌ای برای نیروگاه‌های تولید برق، این کشور خواهان افزایش این تعداد به 150 هزار عدد در فاز نهایی است. اما آمریکا در طرف مقابل ایران تنها به وجود چند صد سانتریفیوژ در ایران رضایت داده و علاوه بر این خواستار از بین بردن تمامی سانتریفیوژهای آماده به کار و اعمال محدودیت شدید بر میزان اورانیوم غنی شده موجود در ایران است.»

دو حالت را می‌توان برای درز اخبار به بیرون از نشست‌ها متصور شد؛ یکی اینکه اینها صرفا گمانه‌زنی رسانه‌ها و دروغ‌پردازی آنهاست که اگر چنین باشد باید با تکذیب از سوی مقامات غربی مواجه شود. بنابراین، اینکه تاکنون هیچ یک از این اخبار تکذیب نشده، نشان از صحت احتمالی آنها دارد.

دوم اینکه به راستی مقامات و دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات این اطلاعات را در اختیار آنها قرار می‌دهند که به نظر می‌رسد مورد دوم به واقعیت نزدیکتر باشد که در این صورت، این کار با محرمانه نگه داشتن محتوای مذاکرات در تناقض و تضاد قرار دارد.

به این ترتیب، مشخص می‌شود هر چند از آغاز، دو طرف بر محرمانه ماندن محتوای مذاکرات توافق کرده بودند، طرف غربی به قول خود پایبند نبوده و باز هم اطلاعاتی در اختیار رسانه‌های غربی قرار گرفته است. این در حالی است که طرف ایرانی در تمامی مذاکرات به قول خود عمل کرده و از بروز هر گونه اطلاعات به رسانه‌ها خودداری کرده است. حتی مسئولان رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده نیز صرفا به دادن اخباری درباره شروع و پایان نشست‌ها بسنده کرده‌اند. علاوه بر این، اعضای گروه مذاکره‌کننده ایران هر بار از رسانه‌های داخلی می‌خواهند از گمانه‌زنی درباره مذاکرات بپرهیزند چراکه به جوسازی منجر شده و می‌تواند منافع ملی ایران را به مخاطره اندازد.

به نظر می‌رسد همین خلف وعده طرف غربی موجب شده رسانه‌های غربی همواره دست بالا را در انعکاس اخبار مذاکرات داشته باشند و شکاف اطلاعاتی که به طور طبیعی بین رسانه‌های غربی و رسانه‌های کشورهامان وجود دارد، در موضوع مذاکرات هسته‌ای روز به روز عمیق‌تر شود.

علاوه بر این، این نحوه تعامل موجب شده، رسانه‌های داخلی، به‌رغم حضور در محل مذاکرات، رسانه‌های خارجی را مرجع و منبع خبرهای خود قرار دهند و آنها را رصد کنند. این در حالی است که رسانه همواره ابزار بسیار قدرتمندی در دست سیاستمداران به شمار می‌آید و آنها می‌توانند با بهره‌گیری بهینه از آنها، برای نیل به منافع ملی از رسانه‌ها مدد بگیرند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها