امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90417
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد علی گودینی، به بهانه رونمایی پوستر «خصلت خوبان» یادداشتی درباره این پوستر در اختیار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد علی گودینی، به بهانه رونمایی پوستر «خصلت خوبان» یادداشتی درباره این پوستر در اختیار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس قرار داده است. طرح  پوستری با عنوان «خصلت خوبان» شامل خصوصیات بارز تعداد یکصد و بیست و چهار نفر از شهیدان و فرهیختگان و مشاهیر برجستۀ کشور؛ از میرزا تقی خان امیر کبیر صدر اعظم شهید عصر قاجاریه، تا شهید علی خلیلی، شهید اخیر امر به معروف و نهی از منکر، با ذکر برجسته ترین خصلت هر شخصیت در این پوستر که با طراحی اسماعیل کوشا در قالب تابلوی زیبایی با نمادی از سرو و شمعدانی، به عنوان سمبل شهیدان، که در یک سمت آن؛ تصویر فرهیختگان برجسته و سمت دیگر آن؛ تصاویری از مشاهیر معاصر به صورت قاب، سروشهیدان را در برگرفته است، به زودی و با حضور اعضای خانواده های محترم این شایستگان؛ در سازمان هنری رسانه‌ای اوج؛ رونمایی خواهد شد.

آنچه از خصوصیات این پوستر ابتکاری می توان بر شمرد، اشاره طراح به خصلت های ویژۀ این بزرگان است. خصلت هایی که بعضی بر همگان مشهود و برخی نیز نهان و پوشیده مانده است. ویژگی هایی که هر شخصیت، یا در عمر پر بار خود و در طول خدمات به علم و فرهنگ و ادب و هنر مردم و اجتماع کشور به وضوح ارائه نموده اند، و یا در اولین فرصت پیش آمده، با مرگ و شهادت خود، آن را هنرمندانه و با زیبایی تمام بروز داده اند!

این پوستر منحصر به فرد، مزین به تمثال امام راحل؛ خمینی کبیر، با مطلبی تحت عنوان " آنچه همه دارند تو تنها داری " و چهرۀ بشاش مقام معظم رهبری، امام خامنه ای با عنوان " این میکده تا ظهور ساقی دارد" مهر تأییدی بر طرح جذاب آن است.

اگر چه در این فرصت اندک، مجال بر شمردن اسامی یکایک برجستگان و نام داران نیست، لیکن باید اذعان داشت مجری طرح پوستر، علاوه بر طراحی ماهرانۀ شکل ظاهری و نمادین آن؛ در نهان به عدد مقدس یکصد و بیست و چهار هزار پیامبر الهی نیز نظری داشته است. همین طور تصاویر شخصیت ها، اسامی و خصلت ها، تقریباً به تمامی اقشار جامعه و ترکیب اجتماعی و مذهبی نیز توجه ویژه شده است تا نمادی از وحدت عمومی کشور را بنمایاند. در این پوستر قابل ملاحظه، می‌توان چهرۀ سیاستمداران، عالمان، فقیهان، دانشمندان، نظامیان، مبتکران و خدمت گزاران راستین و متعهد جامعه را با تفاوت های موقعیت شغلی آنان مشاهده نمود. حال از باب نمونه، تنها به برخی نمونه ها از این شایستگان مورد احترام عموم جامعه، نگاهی گذرا می اندازیم تا زمینه و پیش درآمدی برای آشنایی بهتر و دیدن اصل پوستر بشود. از جمله در زمرۀ شهیدان سر افراز عصر حاضر که هر یک با خون پاک خود، حقانیت ایران و انقلاب را مُهر جان نهاده اند:

 شهید مظلوم سید حسن آیت با خصلت: بصیرت آیت. شهید طیب حاج رضایی : حریت طیب. شهید حسن طهرانی مقدم: عهد مقدم. شهید نورعلی شوشتری: وحدت شوشتری. شهید ناخدا همتی: نبرد همتی. شهید شیخ الاسلام، امام جمعه سنندج: سنت شیخ الاسلام. شهیده ناهید فاتحی: تصمیم ناهید. شهید پیشمرگ کرد، عثمان فرشته: پیشمرگی فرشته. شهید گلدوی : فداکاری گلدوی. شهید امر معروف علی خلیلی: احیای خلیلی. شهید امید عباسی آتش نشان فداکار: امداد  امید...

اما در زمرۀ فرهیختگان نیز بزرگانی نام برده شده است که هریک خصلت نیکویی، در نیکنامی از خود به میراث گذاشته اند:

کیومرث صابری: طنازی گل آقا. محمد حسین شهریار: شیدایی شهریار. سهراب سپهری: احساس سهراب. جلال آل احمد: رجعت جلال. محمد رضا آقاسی: لحن آقاسی. سپیده کاشانی: طلوع سپیده. طاهره صفار زاده: حسنات طاهره. غلامرضا تختی: جوانمردی تختی. محمد شهسواری: جسارت شهسواری. دکتر کاظمی آشتیانی: رویش آشتیانی. همین طور از جامعۀ اقلیت مذهبی؛ مؤسس اولین رصدخانه فیزیک ایران؛ خانم آلینوش: رصد آلینوش.

قشرسوم؛ از جرگۀ مشاهیر می توان به خصلت عالمانی همچون علامه امینی: ولایت امینی. علامه طباطبایی: میزان علامه. امام موسی صدر: سعۀ صدر. یادگار امام ، سید احمد خمینی: نصرت احمد. خطیب توانا ثقه الاسلام محمد تقی فلسفی:  نطق فلسفی. موذن زاده اردبیلی: صلای موذن. در پایان آنچه باید گفت اینکه دلسوزانی که هنری نهفته در چنته خود می بینند؛ رواست تا بزرگ مردان و بزرگ زنان جامعه را که آثار و یا خصلت های ویژه شان در جامعه و یا در بخشی از کشور پهناور ایران اسلامی مؤثر بوده است، شناسانده و به حرمت تلاش آنان، به نحوی، مورد تقدیر و قدرشناسی قرار گیرند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار