امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90427
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 90
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کتاب و ادبیات؛ کودکان و نوجوانان یکی از قشرهای تحت تأثیر و حساس هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند که اگر ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کتاب و ادبیات؛ کودکان و نوجوانان یکی از قشرهای تحت تأثیر و حساس هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند که اگر نسبت به آنها بی‌مهری و یا بی‌توجهی صورت گیرد، جامعه در آینده دچار مشکلات و معضلات جبران‌ناپذیری خواهد شد.

یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند به تغذیه روحی کودکان و نوجوانان کمک شایانی کند و آنها را با فرهنگ‌ها و ملل‌های مختلف و به ویژه آداب و رسوم محلی و بومی خود آشنا کند، همین ادبیات کودک و نوجوان است که کشور ما نیز در این عرصه از نویسندگان خوب و توانایی برخوردار است.

طی سال‌های گذشته شاهد حضور بین‌المللی آثار ترجمه در کشور بودیم به گونه‌ای که اکثر آثار ناشران نام‌آشنای کودک و نوجوان، کتاب‌های ترجمه بود که همین امر باعث ایجاد اختلالی در سبک زندگی ایرانی شد به گونه‌ای که حتی در برخی از مراکز از جمله کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز شاهد آثار ترجمه به جای تألیف بودیم.

در اسفند سال 88 طی برنامه‌ریزی‌هایی در کانون پرورشی، مدیرعامل وقت به همراه حمیدرضا شاه‌آبادی یکی از نویسندگان خوب کشورمان، تصمیم بر آن شدند تا پروژه «رمان نوجوان امروز» در محل کانون راه‌اندازی شود که خود این امر کمک شایانی به حوزه ادبیات کودک و نوجوان بود.

مدت‌ها یعنی بیش از 3 سال شاهد برپایی جلسات نقد و بررسی رمان‌های این پروژه با حضور نویسندگان کودک و نوجوان و دانش‌آموزان و اعضای کانون در سراسر استان‌های کشور بودیم تا کتاب، قبل از انتشار و دسترسی مخاطب به آن، بارها در جمع‌های دوستانه بازخوانی، نقد و بررسی و ر نهایت پس از برطرف شدن اشکالات اساسی، در دسترس مخاطبان قرار گیرند.

اکنون قفسه‌های کتابخانه‌های کانون به 51 رمان نوجوان که از دل و ذهن بیش از 90 نویسنده و منتقد ادبی برآمده است، تجهیز شده‌اند که از این بین دو اثر نیز به زبان انگلیسی ترجمه شده است که اگر این پروژه همچنان ادامه می‌یافت امکان اینکه برخی از رمان‌های ایرانی با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی _ اسلامی ترجمه و به سایر کشورها نیز صادر شوند، وجود داشت.

در این بین با برخی از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان که در پروژه «رمان نوجوان امروز» دستی بر آتش داشته و به خلق اثر برای مخاطبان نوجوان پرداخته‌اند، درباره وضعیت این پروژه و چگونگی قراردادها و اهمیت اینگونه پروژه‌ها در کشور به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل از نظرتان می‌گذرد:  

** احمدی: سفرهای نویسندگان کودک به استان‌های کشور تحمیل‌کننده هزینه گزاف به کانون نبود

 

«حسن احمدی» نویسنده رمان «بازی‌ها و لحظه‌ها» درباره این پروژه می‌گوید: شروع پروژه «رمان نوجوان امروز» بسیار شروع خوبی بود اینکه یک جمعی که همه از نویسنده و رمان‌نویسان ادبیات کودک و نوجوان محسوب می‌شوند و گردهم می‌آیند و طرح‌ها و رمان‌هایشان را کنار هم خوانده و نقد و بررسی می‌کنند، یک حرکت بسیار خوبی است.

 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مبلغ قراردادهای بسته شده با نویسندگان به چه میزان بوده است، اضافه می‌کند: قراردادهایی که با نویسندگان از سوی مسئولان پروژه «رمان نوجوان امروز» بسته شد بین 5 تا 9 میلیون تومان بود که تا سه چاپ در 15 هزار نسخه را شامل می‌شد اما اگر کتابی بیش از سه بار به تجدید چاپ می‌رسید طبق قیمت پشت جلد، درصدی از سوی کانون حساب شده و به نویسنده کتاب ارائه می‌شد. بسیاری از دوستان نویسنده همان مبلغ 5 میلیون تومان حق‌التألیف را دریافت کرده‌اند نه بیشتر.

احمدی با اشاره به این مطلب که برپایی جلسات و سفرهای پروژه «رمان نوجوان امروز» هزینه‌ای را به کانون تحمیل نمی‌کرد، می افزاید:  بنده به خاطر رمان «بازی‌ها و لحظه‌ها» از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ‌5 میلیون تومان حق‌التألیف دریافت کردم.

* اتفاقات مهم در عرصه ادبیات کشور باید از دل کانون برخیزد

این نویسنده می‌گوید: اگر قرار است اتفاقی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در کشور رخ دهد، چه بهتر که این اتفاق از کانون پرورشی آغاز شود چراکه کانون در کشور دارای ساختمان و مراکز بسیاری است که به سهولت می‌تواند نویسندگان این گروه سنی را گردهم آورده و جلساتی را برپا کند به همین منظور فکر نمی‌کنم این جلسات هم با پذیرایی جزئی و سفرهای کم‌خرج، هزینه آن چنانی را به کانون تحمیل کند.

به گفته وی، مسئولان گذشته کانون پرورشی هزینه برای مسائل فرهنگی کشور را اسراف نمی‌دانسته و معتقد بودند که اقامت و یا جلسات اهالی قلم باید در حد و شأن نویسندگان این مرز و بوم برپا شود، که ما معتقدیم اکنون هم می‌توان با برپایی جلسات و سفرهای کم‌هزینه به تولید آثار خوب و با محتوا در کانون پرورشی برای کودکان و نوجوانان اقدام کرد.

احمدی بیان می‌کند: در جلسات نویسندگان پروژه «رمان نوجوان امروز»   بحث‌هایی صورت می‌گرفت که برای ادامه فعالیت‌ نویسندگان کودک و نوجوان بسیار مؤثر بود به گونه‌ای که برخی اوقات سوژه‌های تازه‌ای به ذهن نویسنده می رسید به همین منظور معتقدم برای اینکه این جمع دوستانه از بین نرود و پراکنده نشود باید همچنان این سفرها و جمع‌های دوستانه وجود داشته باشد.

وی می‌افزاید: علاقه‌مند به ادامه پروژه «رمان نوجوان امروز» در کانون پرورشی هستیم حتی بنده با دوستان نویسنده نظیر «محمدرضا یوسفی»، «محسن هجری» و «حمیدرضا شاه‌آبادی» این موضوع را مطرح کردم که چقدر خوب است که این پروژه به ایجاد معاونت تولید رمان در کانون تبدیل شود تا روزی شاهد توقف این مهم در کشور نباشیم.

* حذف پروژه «رمان نوجوان امروز» به ضرر ادبیات کودک و نوجوان کشور است

احمدی با اشاره به این مطلب که حذف پروژه «رمان نوجوان امروز»  به ضرر ادبیات کشور به ویژه نوجوانان است، می‌گوید: چند هفته پیش برای کاری به کانون پرورشی رفته بودم، به یکی از دوستان و دست‌اندرکاران حوزه انتشارات گفتم که حیف است کار پروژه رمان نوجوان امروز متوقف شود و او نیز گفت که قصد تعطیلی این کار را ندارند اما این پروژه به کندی پیش می‌رود اما به نظر من توقف و یا کندی این کار باعث ایجاد مشکل در این حوزه خواهد شد و لطمه بزرگی را به ادبیات این گروه سنی وارد می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: در اینجا این سوال مطرح است که اگر مسئولی تغییر پیدا می‌کند چرا باید همه کارهای قبلی زیر سوال برود و یا توقفی در آن ایجاد شود آنها نویسندگان کاربلد بودند و بیراهه نمی‌رفتند چرا ما باید توقفی را ایجاد کنیم که لطمه‌ای به رمان نوجوان وارد شود یعنی اگر این پروژه همچنان طبق گذشته ادامه داشت، اگر در این راستا 200 رمان نوجوان تولید می‌شد قطعاً از این تعداد 10 رمان‌ ماندگار می‌شد.

** خورشاهیان: این پروژه انگیزه‌ای در ناشران برای تولید اثر ارزشمند کودک و نوجوان بود

 

در این راستا هادی خورشاهیان نویسنده و شاعر ادبیات کودک و نوجوان که رمان «آلبوم دردسر» را در این پروژه به چاپ رسانده است، می‌گوید: طبق اخباری که در سایت‌های مختلف از آقای «محسن دارونی» خواندم، پروژه «رمان نوجوان امروز» تعطیل نخواهد شد و تنها وقفه‌ای در چاپ آنها ایجاد شده است که آن هم به خاطر تغییر مدیریتی در کانون بوده است.

 

وی ادامه می‌دهد: از آغاز به کار پروژه «رمان نوجوان امروز» در کانون پرورشی بسیار راضی بوده و هستم چراکه این کار حداقل باعث ایجاد انگیزه در سایر نهادها و سازمان‌‌ها شد تا به دنبال پروژه رمان معاصر برای مخاطبان نوجوان باشند و به چاپ اثر بپردازند.

 

به گفته خورشاهیان، انتشار بیش از 50 رمان نوجوان در کشور، حرکت بسیار ارزشمند و بزرگی است، همچنین به دلیل اینکه رمان‌های نوجوان توسط نویسندگان مطرح کشور نوشته می‌شد از محتوای نسبتاً خوبی هم برخوردار بود که بهتر است این کار همچنان به قوت خود باقی بماند.

** حسن‌زاده: پروژه «رمان نوجوان امروز» امری ضروری بوده و نباید متوقف شود

 

در ادامه با فرهاد حسن‌زاده، یکی از نویسندگان پیشکسوت ادبیات کودک و نوجوان همکلام شدیم که وی درباره ادامه حیات این پروژه، می‌گوید: معتقدم پروژه «رمان نوجوان امروز» باید ادامه پیدا می‌کرد و نباید متوقف می‌ماند.

 

 

وی اضافه می‌کند: دلایل ادامه حیات این پروژه هم مشخص است که آن هم اهمیت ادبیات کودک و نوجوان است چراکه این ادبیات در کشورمان بسیار جوان است و در برخی از عرصه‌ها نیازمند کسب تجربه و تولید کار هستیم تا در نهایت کارهای خوب و ارزشمندی تولید شود.

حسن‌زاده که رمان «هستی» آن جزو آثار پرفروش پروژه رمان نوجوان امروز بوده و به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده است، ادامه می‌دهد: معتقدم اگر نگاهمان را به مقوله فرهنگ تغییر دهیم بسیاری از مسائل حل می‌شود یعنی این مسافرت‌هایی که شاید به دید برخی از افراد پرهزینه است، اینگونه نیست چراکه وقتی یک تیم ملی می‌خواهد برای بازی بزرگی به میدان برود، اردوهایی را برای این تیم تعریف می‌کنند تا آدم‌هایی که همفکر هستند تجربیات خود را به هم انتقال دهند.

وی می‌افزاید: سفرها و اردوهای کانون پرورشی در پروژه «رمان نوجوان امروز»، در راستای تقویت رمان برای مخاطبان نوجوان بود و اگر هم هزینه‌ای صورت می‌گرفت برای نویسنده‌ها بود، و در واقع چه کسانی بهتر از نویسنده‌ها که از همه چیز محروم هستند.

* هزینه این پروژه در برابر هزینه‌های سرسام‌آور کارهای بی‌حاصل در کشور، ناچیز است

این نویسنده می‌گوید: هزینه‌هایی که کانون پرورشی برای نویسندگان پروژه «رمان نوجوان امروز» خرج می‌کرد، در برابر هزینه‌های سرسام آوری که در کشور برای کارهای بی‌حاصل خرج می‌شود، بسیار اندک بود و در واقع هیچ هزینه گزافی برای این پروژه صورت نگرفته است.

وی با تأکید بر لزوم ادامه حیات پروژه رمان نوجوان امروز، ادامه می‌دهد: در جلسه‌ای که با حضور علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، این مباحث مطرح شد که این کار باید از شکل پروژه‌ای بودن، خارج و به عنوان طرح ملی به آن نگاه شود و نویسندگانی که در این عرصه شناخته شده‌اند و یا می‌خواهند وارد این عرصه شوند و راهش را نمی‌‌دانند، به سهولت وارد این طرح ملی شوند چراکه «پروژه» دارای یک ابتدا و انتها است که نباید کاری به عظمت «رمان نوجوان امروز» به عنوان «پروژه» خوانده شود.

حسن‌زاده بیان می‌کند: از نکات مثبت «رمان نوجوان امروز» می‌توان به این نکته اشاره کرد که تعدادی از نویسندگان اگر شرایط کار فراهم نباشد کاری را ارائه نمی‌دهند، اما آنها در این طرح بزرگ دور هم جمع شده و آثاری را خلق می‌کردند حتی برخی‌ از نویسندگان که نویسنده ادبیات بزرگسال به شمار می‌روند و فکر می‌کردند در کنار سایر نویسندگان کودک و نوجوان می‌توانند کتاب‌هایی را برای این گروه سنی بنویسند، نیز جذب این گروه شده بودند که در واقع این کار فراهم کردن زمینه مناسب برای تولید رمان بود.

**حدادی: تعطیلی پروژه «رمان نوجوان امروز» کاملاً مشهود است

 

هدی حدادی نویسنده و تصویرگر موفق کودک و نوجوان و یکی از اعضای فعال پروژه «رمان نوجوان امروز»، عنوان می‌کند: این پروژه از قبل از عید نوروز سال 93 تعطیل شده است چون مدیرعامل کانون معتقد است، نمی‌خواهیم در این حوزه موازی کاری صورت گیرد و باید همه کارها در دل انتشارات کانون انجام شود!!

 

وی اضافه می‌کند: به این ترتیب آقای حمیدرضا شاه‌آبادی مدیر پروژه «رمان نوجوان امروز» استعفا داد و برخی از نویسندگان نیز که بخش‌هایی از کار را در دست داشتیم، از این طرح بیرون آمدیم و در کل پروژه تعطیل شد و اکنون نیز رمان‌ها همانند سال‌های دور و قبل از شکل‌گیری این پروژه زیر نظر «معصومه انصاریان» منتشر می‌شود.

* رمان نوجوان امروز آغازگر هم‌‌نشینی اهالی قلم برای خلق اثر پرمحتوا

به گفته حدادی، رمان نوجوان امروز، یک کار کمرنگ و فراموش شده‌ای در حوزه ادبیات کودک و نوجوان کشور بود به همین منظور این پروژه باعث شد همه نویسندگان به تکاپو افتاده و به تولید رمان نوجوان بپردازند و همین امر باعث به تکاپو افتادن ناشران اسم و رسم‌دار کودک و نوجوان همانند نشر «افق» برای به تولید رمان نوجوان شد.

وی اضافه می‌کند: انبوهی کار در پروژه «رمان نوجوان امروز» منتشر شد که در آن نیز کارهای خوبی هم مشاهده می‌شد در واقع حرکت خوبی در این پروژه صورت گرفت و نویسندگان دور هم گردهم آمدند چیزی در گذشته با این ابعاد در کشور سابقه نداشت اما در کانون این اتفاق رخ داد و خوشبختانه هم دارای خروجی بود.

حدادی می‌گوید: الان برخی‌ها فقط به خاطر هزینه‌های بالا، پروژه «رمان نوجوان امروز»  را متوقف می‌کنند اما باید گفت که در کشور هزینه‌های بسیاری برای برخی از کارهای بیهوده خرج می‌شود که خروجی هم ندارد اما پروژه‌ای که دارای خروجی و محتوا بود را متوقف ساختند.

* بودجه این پروژه از محل حقوق کارمندان کانون تأمین نمی‌شد!!

وی با اشاره به نگاه اعضای کانون پرورشی به پروژه «رمان نوجوان امروز»،‌ادامه می‌دهد: برخی از کارمندان کانون از متوقف شدن این پروژه، ابراز خوشحالی می‌کردند که پول ما صرف این رمان می‌شد در واقع این پروژه از منابع خودش تأمین می‌شد و از محل حقوق کارمندان کانون نبود اما بعضی از کارمندان کانون تصور می‌کردند که هزینه و بودجه این پروژه از  جیب آنها خرج می‌شد. حال سوال من از این آدم‌ها این است این هزینه‌هایی که اکنون قطع شده الان در چه کار مثبتی خرج می‌شود و یا اگر از جیب شما بود به جیبتان برگشت؟

حدادی می‌افزاید: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که تا وقتی کاری انجام نداده‌ایم هیچ کسی کاری ندارد ولی وقتی کاری صورت می‌گیرد، برخی‌ها ادعا می‌کنند که ما بهتر از شما این کار را انجام خواهیم داد اما باید درباره پروژه «رمان نوجوان امروز» بگویم که برخی از استان‌ها خودشان بودجه سفرها و نشست‌های نویسندگان را تأمین می‌کردند.

** جهانگیریان: تغییر چیدمان قفسه‌های کانون پرورشی از آثار ترجمه به رمان‌های تألیف 

 

عباس جهانگیریان یکی دیگر از نویسندگان حوزه ادبیات کودک و نوجوان است که وی درباره پروژه «رمان نوجوان امروز»،‌ می‌گوید: هیچ تردیدی در خوب بودن این پروژه نیست چراکه در این سال‌ها به کتابخانه‌های مختلف کانون در شهرستان‌ها سری زده و دیده بودم که همیشه رمان‌های خارجی بر روی قفسه‌های کتابخانه‌ها چیده شده است.

 

وی اضافه می‌کند: معتقدم پابه پای آثار تألیف باید ترجمه هم صورت گیرد یعنی بر خلاف بعضی از نویسندگان که معتقدند که لزومی بر ترجمه آثار خارجی  نیست بنده اعتقاد بر ترجمه آثار خوب و ارزشمند سایر کشورها در کنار کتاب‌های تألیف ایرانی هستم اما متأسفانه کتابخانه‌های کانون در شهرستان‌ها پر از آثار ترجمه و تعداد رمان ایرانی بسیار اندک بود که این خلاء با اجرای پروژه رمان نوجوان امروز مرتفع شد.

* کمک پروژه «رمان نوجوان امروز» بر توسعه ادبیات نوجوان کشور

به گفته جهانگیریان، طرح رمان نوجوان امروز به توسعه ادبیات نوجوان کشور کمک شایانی کرده است که باید ادامه پیدا کند، همچنین بنده چندی پیش  شنیده بودم که این پروژه دیگر ادامه پیدا نمی‌کند اما معتقدم در هر قالبی نظیر پروژه و یا هر طرح و هر نوع دیگر ادامه حیات داشته باشد، بسیار خوب، امیدوارکننده و تأثیرگذار است.

وی می‌افزاید: معتقدم اگر روزی کسی بخواهد تاریخ ادبیات کودک و نوجوان را بنویسد، باید خیلی بی‌انصاف باشد که از پروژه «رمان نوجوان امروز» به عنوان یک پروژه تأثیرگذار صحبتی نکند، همچنین معتقدم این پروژه باید تداوم داشته باشد تا خلاء‌های وجود در این حوزه را برطرف کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها