امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90446
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بررسی موضوع معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان صبح امروز در معاونت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست بررسی موضوع معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان صبح امروز در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد با حضور سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و همایون امیرزاده و تنی چند از ناشران همچنین محمود آموزگار، نادر قدیانی و نماینده معاونت‌های زیر مجموعه ارشاد برگزار شد.

 

* امیرزاده: قرائت یک طرفه سازمان امور مالیاتی برای ما دردسرساز شده است

همایون امیرزاده مشاور علمی فرهنگی و مدیریتی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در سخنانی با اشاره به هدف از برگزاری این نشست اظهار داشت: علیرغم تلاش مستمر و حدوداً 4 ساله موضوع معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان هم از سوی صنف مربوطه و هم از سوی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد هنوز به نتیجه قطعی و مشخصی در این خصوص نرسیده‌ایم و نبود یک قرائت یکسان بین بدنه عرصه چاپ و نشر و سازمان امور مالیاتی، موجب افزایش بیشتر مشکلات هم شده است.

امیرزاده با تاکید به بند ل ماده 139 قانون مالیات ابراز داشت: آقای همایی مدیر نشر نی به علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص لزوم برخورداری ناشران و کتابفروشان از معافیت مالیاتی نامه‌ای نوشت و آقای صالحی هم پیگیر امر بود، وزیر ارشاد موضوع را به دفتر حقوقی وزارت ارشاد ارجاع داد که پیگیری های این دفتر هم به مکاتبه با معاونت حقوقی ریاست جمهوری انجامید.

مشاور معاون فرهنگی سپس به مواجهه با قانون شفاف اشاره و توضیح داد: با توجه به اینکه اتحادیه ناشران و فعالان نشر همه در جهت هم‌افزا کردن فعالیت‌ها فعال هستند، امروز کنار هم نشسته‌ایم تا براساس این همفکری نوع ادامه مسیر را مشخص کنیم. دغدغه‌ای که از سوی آقای صالحی منتقل شد و پیشنهاد تشکیل کارگروه‌های تخصصی مطرح شد، موجب شد تا این کارگروه نیز تشکیل شود. ما در این جلسه علاوه بر اینکه فعالانی از حوزه معاونت را دعوت کردیم، از سایر معاونت‌ها نیز درخواست کردیم که در این جلسه حضور داشته و پیشنهادات خود را بدهند.

در بحث بند «ل» ماده 139 قانون مالیات‌های مستقیم ما با قانون شفافی مواجه هستیم که مجلس آن را مصوب کرده است و ناظر بر معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان است. براساس این بند کلیه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و انتشاراتی که از وزارت ارشاد مجوز فعالیت دارند، از مالیات معاف می‌شوند. اما اشکالی که وجود دارد این است که بر اساس این قانون آیین‌نامه‌هایی تدوین شده که اگر چه از ارشاد نظراتی خواسته شده اما ما مرجع تصمیم‌گیرنده نیستیم.

به گفته وی، سازمان مالیاتی براساس تعاریف خود ضوابط اجرایی و آیین‌نامه خاصی را به تصویب رسانده و خود را محق می‌داند که به عنوان ممیز تشخیص دهد از چه کسی مالیات بگیرد و از چه کسی نگیرد.

وی با بیان اینکه قرائتی که ما از قانون داریم، با قرائت سازمان مالیاتی همخوانی ندارد توضیح داد: معتقدیم براساس بند «ل» اگر قرار بود آیین‌نامه‌ای نوشته شود که شده است، باید نظرات ما را لحاظ می‌کردند.

امیرزاده این قرائت متفاوت و یکطرفه را نامطلوب خواند و افزود: این قرائت یک طرفه سازمان مالیاتی برای ما تاکنون برای ما دردسرساز شده است. ما حتی دستور رئیس‌جمهور وقت کشور را که ناشران و کتاب‌فروشان معاف از مالیات می‌داند، گرفته بودیم اما قرائت حوزه تخصصی سازمان مالیاتی این بود که مجوزهایی که از طرف وزارت ارشاد صادر می‌شود، معاف از مالیات هستند اما کتابفروشان چون از سوی اتحادیه مجوز خود را دریافت می‌کنند معاف نیستند.

این مشاور معاون فرهنگی به راهکارهای پیشنهاد شده اشاره و متذکر شد: راهکار اینکه این فعالیت‌ها از جمله کتاب‌فروشی توسط اتحادیه ناشران و کتابفروشان مجوز دریافت کنند ما اینها را نیز در همان ردیف مشمولان معافیت مالیاتی قرار می‌دهیم. پس از آن تفویضی صادر شد که اتحادیه‌ها می‌توانستند وظایف حاکمیتی را انجام دهند در واقع یک برون سپاری قانونی انجام شد و آقای عسگری با آن موافقت کردند اما با تغییر دولت ما انتظار نداشتیم که فضا به روال جدیدی باز گردد و سازمان امور مالیاتی نظام‌نامه خود را تغییر داده و مالیات‌های ناشران با این شدت و حدت دنبال کنند.

 

* آموزگار: توافقات دولت احمدی نژاد لغو شده است

محمود آموزگار دبیر اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان نیز در سخنانی گفت: ابتدای این مساله معافیت انتشاراتی به سال 76 باز می‌گردد که برای مدت 5 سال ناشران از پرداخت مالیات معاف شدند. اردیبهشت 80 ماده واحده‌ای درباره شغل کتاب‌فروشی تصویب می‌شود که براین اساس با توجه به صدور مجوز از سوی وزارت ارشاد کتاب‌فروشان معاف می‌شوند. 9 ماه بعد در بهمن 80 اصلاحیه قانون مالیات مستقیم مصوب می‌شود و 4 فعالیت از پرداخت مالیات معاف می‌شوند.

به گفته آموزگار، در ماده 12 مصادیق چهارگانه‌ای که مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند را سازمان مالیاتی با کمک وزارت ارشاد تعیین می‌کند و تمام این 10 تا 12 سال اینگونه عمل شد.  به اعتقاد ما این دو قانون با هم هم‌پوشانی دارند، نه تنها تعارضی بین قانون اردیبهشت و بهمن 80 نبود، بلکه از آنجا از دو شغل صحبت می‌شد و اینجا 4 فعالیت، هر فعالیتی می‌تواند شغل‌های مختلفی را زیرمجموعه خود قرار دهد.

آموزگار که سالهاست در این راستا فعالیت داشته و پرتلاش است ادامه داد: در دولت اصلاحات و دولت محمود احمدی‌نژاد و دولت فعلی سازمان مالیاتی همواره تفسیر خود را دارد و حتی نظر معاون حقوقی و پارلمانی خود را نیز قبول نمی‌کند. تمام توافقاتی که در 5 اردیبهشت 91 در دفتر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت با عسگری و وکیلی انجام شد، امروز از دید آنها منتفی شده است. اکنون بحث اصلاح آیین‌نامه است که قانون تنها شرط برخورداری را صدور مجوز از سوی ارشاد دانستند و بحث اظهارنامه را نیز مطرح کرده بودند که ندادن آن موجب خروج  از معافیت می‌شود در حالی که این مورد در قانون وجود نداشت. ماده 15 و 16 بعدا اصلاح شد و عبارت محرومیت از معافیت حذف شد.

دبیر اتحادیه ناشران و کتابفروشانبه نگارش نامه وزیر ارشاد به هیئت دولت اشاره و افزود: وزیر ارشاد خواستار این شدند که آیین‌نامه از ابتدای تصویب اجرا شود یعنی از سال 81، آقای عسگری رئیس سازمان مالیاتی نیز گفتند که اگر اینگونه باشد وضعیت به هم می‌ریزد اجازه دهید ما در مورد پرونده‌های باز عمل کنیم. اصلاحیه این است که به هیچ‌وجه ممیزان مالیاتی حق محرومیت از معافیت را ندارند به خصوص مالیات تکلیفی که سالها بهانه بود در حالی که ناشر اصلا طبق قانون تکلیفی برای پرداخت مالیات ندارد.  اکنون در سال 93 مشغول بازرسی پرونده‌های سال 91 هستند. همکاران ما مرتب مراجعه می‌کنند و از وضع مالیات‌های سنگین گله دارند. این ضرورت یک اقدام عاجل را مطرح می‌کند.

آموزگار خواهان رویه یکسان شد و با بیان اینکه تا پیش از این معاونت‌های مختلف وزارت ارشاد مستقلا عمل می‌کردند و نتایجی حاصل می‌شد که واحد نبود، گفت: اکنون ما بحث معافیت مالیاتی کتابفروشان را داریم که نیاز به قانون هم ندارد. اگر این آیین‌نامه اصلاح شود ما پیشنهادات را ارائه خواهیم کرد.

 

* حیدری: کتاب‌فروشی‌ها را دارای فعالیت تجاری محسوب می‌‌کنند

لادن حیدری، مدیرکل دفتر حقوقی وزارت ارشاد و کارگروه تشکیل شده در وزارت ارشاد به پیشینه این فعالیت در ارشاد اشاره و روند را اینگونه تشریح کرد که، سال 82 که اولین دستورالعمل به تبع ماده 12 آیین‌نامه اجرایی ماده 139 تهیه شد، بلافاصله سال 83 آیین‌نامه بازبینی شد، پس از آن چالش ارشاد و سازمان مالیاتی بر سر این دو موضوع ادامه یافت.

وی با بیان اینکه از ابتدا این بحث پیش آمد که یکسری فعالیت‌ها از آیین‌نامه جا مانده و یا به سبب رشد تکنولوژی باید اضافه شوند، گفت: این چالش‌ها بر سر مذاکره ادامه یافت. از نظر سازمان مرجع تعیین و تشخیص خود سازمان است در حالی که بند «ل» می‌گوید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید مجوز صادر کند. این نخستین چالشی بود که مکاتبات بسیاری برای حل آن صورت گرفت.

وی افزود:‌ ما هر ساله فهرست مصادیق را تهیه می‌کردیم و به سازمان می‌دادیم. پیش‌نویس‌هایی در راستای این دستورالعمل تهیه شد. این موضوع سال گذشته به دولت منتقل شد. دولت نیز این موضوع را به معاونت حقوقی ریاست جمهوری محول کرد. معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت، من فهرست را تهیه خواهم کرد. فهرست را بازبینی کردم و چالش ما دوباره براساس همان فعالیت‌هایی که از نظر ارشاد معاف از مالیات بودند ولی از نظر سازمان مالیاتی تجاری محسوب می‌شدند ادامه یافت.

حیدری مشکل را اینگونه تشریح و اضافه کرد: از نظر آنها کتاب‌فروشی فعالیت تجاری محسوب می‌شود. نهایت چانه‌زنی ما به اینجا رسید که اگر ناشری کتاب‌فروشی داشته باشد و کتاب‌های خود را عرضه کند می‌تواند معاف از مالیات شود. راهکار ما حذف عناوین و تعاریف بود که مورد قبول واقع نشد.

این کارشناس حقوقی وزارت ارشاد تصریح کرد: پیرو دستور وزیر ارشاد دو راهکار پیشنهادی تدوین شد. در 17 خرداد 93 نامه‌ای را به معاونت حقوقی ارسال کردیم که طبق آن الحاق فعالیت‌های نشر، کتاب و کتاب‌فروشی را به طور مجزا در فهرست خواستار شدیم. که باید به تایید وزارتخانه برسد. در تاریخ 24 خرداد 93، دو راهکار پینشهادی را به وزیر ارشاد ارائه کردیم. اولین راهکار این بود که لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که هم‌اکنون از کمیسیون اقتصادی مجلس خارج شده و در صحن علنی قرار است به تصویب برسد را در قسمت بند «ل» به نحوی اصلاح کنیم که مشمول آیین‌نامه نباشد. چالش اساسی این است که آیین‌نامه نوشته شده که مصادیق را سازمان مالیاتی باید تعیین کند، در حالی که این مهم باید به وزارت ارشاد واگذار شود.

به گفته حیدری، دومین راهکار اصلاح آیین‌نامه اجرایی و ماده 12 است که بر طبق آن مسئول تهیه و تدوین فهرست را سازمان مالیاتی پیشنهاد کرده که اگر ما در راهکار اول به نتیجه نرسیم راهکار دوم را پیگیری خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به ناشرانی که مخالف پرکردن اظهارنامه مالیاتی هستند،‌ گفت: مشکلی که ما پیدا کردیم این است که متاسفانه قانون برنامه پنجم توسعه این تکلیف را به وجود آورده که شرط برخورداری از معافیت مالیاتی پر کردن ترازنامه و اظهارنامه مالیاتی است. برای همین ما ورود به این موضوع نکردیم اگر ما چالش‌هایی تعیین و تشخیص را با سازمان مالیاتی پیگیری کنیم بهتر خواهد بود.

 

* قدیانی: یک حوزه مالیاتی خاص با تعدادی سر ممیز و ممیز مالیاتی مشخص، برای انجام امور مربوطه در خصوص ناشران و کتابفروشان تعیین شوند

نادر قدیانی در این نشست در سخنانی گفت سال 1380 زمانی که مذاکرات در مورد تصویب مالیات‌های مستقیم در مجلس انجام می‌شد ما تمام مذاکرات را ضبط کردیم اکنون برای مسئولین وزارت ارشاد به مجلس رجوع به این مذاکرات امکانپذیر است. آقای لاریجانی اگر تمایل به حل مشکل دارند می‌توانند به این مذاکرات مراجعه کنند.

وی در ادامه پیشنهاد داد: سازمان مالیاتی حداقل در تهران حوزه مالیاتی خاصی داشته باشد و روسا و ممیزان پرونده‌های ناشران مشخص شود تا مشکل به اندازه بسیاری حل شود.

این فعال اتحادیه ناشران ادامه داد: در 5 اردیبهشت سال گذشته آقای عسگری رئیس سازمان مالیاتی به ما وعده داد که مشکل معافیت مالیاتی حل شده است حتی در زیر نامه ما وزیر دستور داد آقای وکیلی کارگروهی برای این منظور تشکیل داد اکنون بهتر است شخص آقای وزیر شخصا وارد موضوع شده و با آقای عسگری به صورت رودرو گفت‌وگو کنند و ببیند چه اتفاقی افتاده که این وعده فراموش شده است.

وی در نهایت به صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد پیشنهاد کرد، سندی محکمی به سازمان امور مالیاتی ارائه کنیم پروانه نشر تعدادی از ناشرانی که هم کتابفروشند و هم ناشرند را تغییر داده و در پروانه ذکر کنیم ناشر و کتابفروش. ما می‌توانیم از اتاق اصناف نیز اختیاراتی بگیریم و مجوزهای لازم در این زمینه را صادر کنیم.

 

* مدیر نشر نی: من از جمله معدود ناشرانی هستم که با شفافیت تمام با سازمان مالیاتی برخورد کرده‌ام و تمام مالیاتهای تکلیفی را پرداخت کرده‌ام

همایی مدیر انتشارات نی با بیان اینکه باید درخواست کنیم شفافیت عملکرد مالیاتی وجود نداشته باشد و ترازنامه و اظهارنامه از سوی ناشران و کتابفروشان پر نشود یک درخواست قانون پسند نیست تمام اشخاص حقیقی و حقوقی فعال اقتصادی مکلفند اظهارنامه مالیاتی پر کنند و از معافیت مالیاتی نیز برخوردار باشند، گفت: من از جمله معدود ناشرانی هستم که با شفافیت تمام با سازمان مالیاتی برخورد کرده‌ام و تمام مالیاتهای تکلیفی را پرداخت کردم. برای نمونه 31 میلیون تومان مالیات تکلیفی خود را پیش از عید پرداخت کردم. پس از آن 94 میلیون بابت لغو معافیت مالیاتی به بنده ارائه شده است که باید آن را باید نیز پرداخت کنم. در این برگه حق تالیف و ترجمه که عینا در قانون معاف از مالیات هستند در این برگه مشمول مالیات شدند.

به گفته وی، امه داد: بنده چند سال پیش نامه‌ای نوشتم و گفتم که این مشکل از طریق دیوان عدالت اداری پیگیری شود یک سال پس از تصویب معافیت مالیات فرهنگ سازمان امور مالیاتی بخشنامه‌ای برای تبصره 5 ماده 104 صادر کرد که هر گونه چاپ و صحافی شامل 5 درصد یا 3 درصد مالیات  تکلیفی می‌شدند. ما به عنوان ناشر هم 3 درصد مالیاتی تکلیفی را پرداخت می‌کنیم و هم 8 درصد بابت ارزش افزوده به چاپخانه‌ها می‌دهیم. اساسا تبصره 5 ماده 104 قانون مالیاتهای مستقیم مربوط به مشاغلی است که برای حوزه‌های مالیاتی قابل دسترس نیستند اما چاپخانه‌ها و صحافی‌ها اینگونه نیست حمل مالیات تکلیفی و گذاشتن وصول مالیات بر عهده ناشر امر غریبی است که می‌توان مجوز لغو آن را از طریق دیوان عدالت اداری گرفت

 

* راهکار کمالی‌نژاد برای حل مشکل مالیاتی ناشران و کتابفروشان

احمد کمالی‌نژاد مشاور معاونت فرهنگی نیز در سخنانی گفت: چند وقت پیش به ما پیشنهاد شد از ظرفیت‌های قانونی وزارتخانه به نحو احسن استفاده کنیم همچنین چند استان درخواست کردند مشمول معافیت مالیاتی شوند. ما هم گفتیم کتابفروشان که صرفا کتابفروشی‌اند و با همکاری اتحادیه‌ها حاضر هستند از ارشاد مجوز گرفته و مشمول مالیات شوند می‌توانند اقدام کنند. تفاهمنامه‌ای با اداره کل استانها منعقد شد و استان اصفهان پیشقدم شد و با هماهنگی اتحادیه مجوز فعالیت دو امضاء صادر شد و کتابفروشان این استان معاف از مالیات شدند. استانهای دیگری نیز در تلاشند تا این مهم را انجام دهند. اگر این اتفاق به شکل سراسری رخ دهد مشکل معافیت مالیاتی کتابفروشان به راحتی قابل حل است.

 

* مصوبات یک کارگروه مالیاتی

امیرزاده در پایان این نشست مصوبات را اعلام و خاطر نشان کرد: 1ـ‌ پیگیری جهت حل و فصل فهرست مصادیق در حوزه تعیین و تشخیص،‌ تا نظرات وزارت ارشاد هم لحاظ شود.

 

2ـ  همه ناشران و حاضران در نشست،‌ قائل بودند بین آیین نامه و قانون بالادستی ماده 5 قانون 139 مالیات‌های مستقیم،‌  تعارضی وجود دارد و قرائت‌ها یک طرفه است و قرار است معاونت حقوقی اصلاحات قانون و آیین‌نامه را پیگیری کنند که حذف حوزه نشر و فرهنگ از آیین نامه بند «ل» خواسته ما است.

 

3 ـ همه ناشران اعتقاد دارند وحدت رویه در سازمان مالیات وجود ندارد. پیشنهاد ما از طریق جناب وزیر یا معاونت فرهنگی پیگیری راه‌اندازی حوزه مالیاتی فرهنگ و هنر است، تا حوزه مالیاتی ویژه‌ای تعریف شود تا وحدت رویه وجود داشته باشد.

 

4 ـ رعایت تکالیف مالیاتی توسط خود حوزه نشر نیز از دیگر تأکیدات در این نشست بود،‌ ناشران و کتابفروشانخود باید تکالیف مالیاتی را رعایت کنند. این رعایت زمینه را فراهم می‌کند که ما از معافیت مالیاتی برخوردار شویم. اتحادیه ناشران نیز باید توصیه‌هایی را برای مجموعه ذیربط داشته باشد.

 

5 ـ  ظرف یک ماه آینده  جلسه دوم کارگروه تخصصی بررسی مطالبات وزارت ارشاد، متشکل از معاونت‌ها و نمایندگان صنوف تشکیل شود.

 

6ـ مصوبات این جلسه از طریق سید عباس صالحی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار