امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90461
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آئین بزرگداشت آیت‌الله سیدحسن سعادت مصطفوی عصر امروز(شنبه 31 خرداد ماه) ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آئین بزرگداشت آیت‌الله سیدحسن سعادت مصطفوی عصر امروز(شنبه 31 خرداد ماه) با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، آیت‌الله سعادت مصطفوی استاد برجسته فلسفه، مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و جمعی از اساتید و صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

در ابتدا این مراسم حسین کلباسی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: تکرار مکررات نیست اگر در جامعیت اساتیدمان اذعان کنم، مقوله جامعیت در قدیم امری عادی بود البته نه به معنای عام! اما امری لااقل غیرقابل دستیابی به دلیل فراقت اهل علم در رشته‌های مختلف علمی و تعداد شعب علوم نبود.

وی با اشاره به اینکه چنین جامعیتی در آیت‌الله مصطفوی مشاهده می‌شود، افزود: امروز از ایشان به عنوان یک مدرس و استاد مسلم حکمت یاد می‌کنیم که در این راه تردیدی نیست.

کلباسی با تشریح علوم مختلف آیت‌الله مصطفوی گفت: ایشان همین الان نه تنها در علوم معقول و درس فلسفه اشتغال دارند، بلکه درس اصولشان هم در سطح عالی جریان دارد، یکی از خدمات ارزنده ایشان هم در دانشگاه امام صادق(ع) است، بنابراین ایشان چه در دوره قدیم و چه جدید در تهران و قم فعالند، در حالی که بسیاری از اساتید را سراغ داریم که تنها به یک یا دو کار اشتغال دارند.

وی در پایان درباره اخلاق و سلوک استاد مصطفوی ادامه داد: من تعجب می‌کنم که آیت‌الله مصطفوی هنوز هم به منبر، محراب و تبلیغ مقید هستند، چرا که برای استادی با این اشتغالات شاید جایی برای منبر و وعظ نباشد، با این وجود ایشان هدایت عامه و خاصه را با هم پیوند زدند.

در ادامه برنامه احمد پاکتچی عضو هیأت علمی مؤسسه دایرة‌المعارف اسلامی با اشاره به اینکه همه استاد را به جنبه فلسفه می‌شناسند، ولی او رشته‌اش فلسفی نیست، عنوان کرد: توفیق دارم در گروه مجاور ایشان در دانشگاه امام صادق(ع) در علوم قرآن و حدیث فعالیت کنم،  حدود 16 سال است محضر ایشان هستم و چند واحد درسی پیش استاد گذرانده‌ام.

وی با قرائت بخشی از کارنامه علمی آیت‌الله مصطفوی گفت: نخستین نکته درباره ایشان اهمیت علم و دانش است، وقتی ما درباره علم کسی صحبت می‌کنیم، اهمیت دارد که آن علم مجموعه کامل خود را حفظ کرده باشد، علم شقه کردنی نیست که آن را بر اساس تمایلاتمان به قطعات مختلف تقسیم کنیم، قدمای ما هم چنین نبودند. شاید حکمت به معنای اعم خودش ناظر همین تمامیت‌هاست.

پاکتچی در پایان اظهار داشت: آیت‌الله مصطفوی فیلسوف، حکیم و فقیه بزرگی است و قادر بوده تمام علوم را کنار هم داشته باشد، فلسفه او از احکامش جدا نیست، بنابراین اینها برجستگی شخصیت اوست که می‌تواند برای ما الگو باشد.

حجت‌الاسلام علی معلمی رئیس انجمن حکمت اسلامی در بخشی از این مراسم پیام آیت‌الله فیاضی را به مناسبت بزرگداشت این عالم فرزانه قرائت کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار