امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۶:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90469
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۱۴
تعداد بازدید: 74
محمدرضا نادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت ترخیص کالاها از گمرک و اینکه برخی خودروسازان ...

محمدرضا نادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت ترخیص کالاها از گمرک و اینکه برخی خودروسازان از زمان‌بر بودن ورود کالاهایشان گلایه دارند اظهار داشت: کالاهای مربوط به خودروسازان عمدتاً در مسیر زرد در گمرک است و از زمان اظهار تا زمان ترخیص کالا زمان زیادی وجود ندارد.

وی افزود: در حالی ترخیص کالاهای خودروسازان زمان‌بر می‌شود که اظهار نکرده تقاضای ترخیص کالا را داشته باشند و در صورتی که همان روز اظهار کنند همان روز نیز می‌توانند کالای خود را ترخیص کنند.

به گفته معاون امور گمرکی و فنی گمرک ایران زمان‌بر بودن کالاهای مربوط به صنعتگران و خودروسازان به دلیل اخذ گواهی‌های استاندارد و مجوزهای دیگر است و به هیچ عنوان معطلی خاصی از سوی گمرک ندارد و یک روزه قابل ترخیص است.

نادری افزود: هر کالا در رویه واردات و صادرات ضوابط تعریف شده دارد که البته برای کاهش این ضوابط پیشنهاداتی نیز به مسئولان ارائه شده است و برخی رویه‌ها نیاز به اصلاح قانون دارد زیرا در حال حاضر مجوز قانونی دارند مثلاً در بحث گندم نیاز به قرنطینه نباتی داشته که سه دستگاه مسئول آن هستند و طبق قانون تعریف شده است و در صورت کاهش رسیدگی به زمان آن نیاز به اصلاح قانون دارند.

وی با اشاره به سه مسیر سبز، زرد و قرمز برای ترخیص کالاها در گمرک عنوان کرد: در بحث کالاهای اساسی، تولید و مواد اولیه نیاز به اصلاح و بازنگری داریم که در حال حاضر از مسیر قرمز خارج می‌شود و 75 درصد کالاهای وارداتی در مسیر سبز (کنترل اسناد بدون بررسی فیزیکی) و زرد (گرفتن مجوزهای قانونی)است و بقیه موارد از مسیرهای قرمز بوده که نیاز به تمامی رویه‌های سنتی با ریسک هستند.

وی ادامه داد: پیشنهاداتی به قانونگذاران و وزارتخانه‌های متولی در رابطه با ترخیص کالا ارائه شده و به نظر می‌رسد برخی مجوزها باید اصلاح شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار