امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۴:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90471
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۱۴
تعداد بازدید: 73
علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص ...

علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص سفرش به کشور چین، به برگزاری جلسات مختلف با نخبگان و اندیشمندان آن کشور و علاقه‌مندی آنان به آشنایی با وضعیت منطقه و به ویژه سوریه و عراق و دریافت تحلیل‌های دقیق و نو اظهارداشت: در جلسات متعدد با اندیشمندان در خصوص موضوعات منطقه‌ای بحث و تبادل نظر صورت گرفت و به سؤالات آنها در خصوص مسائل بین‌المللی، عراق، سوریه و نقش روسیه در عرصه بین‌الملل توضیحاتی ارائه شد که با استقبال جدی آنان همراه بود.

وی اضافه‌کرد: در مسائل مربوط به سوریه و عراق نخبگان و اندیشمندان مراکز مختلف علمی با تحلیل‌های جدیدی روبرو شدند که به نظر می‌رسید تاثیرگذار بوده باشد.

ولایتی در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از بازدید مراکز تحقیقاتی و علمی چین چیست، تصریح‌کرد: با توجه به جایگاه کشور چین و مراکز تحقیقاتی استراتژیک آن، در این سفر تلاش شد چند مرکز مهم و تأثیرگذار تحقیقاتی مورد بازدید قرار گیرد و با مسئولان آنان مذاکره صورت پذیرد که از جمله آنها مرکز آکادمی علوم اجتماعی، مؤسسه مطالعات بین‌الملل وابسته به وزارت امور خارجه چین، دانشگاه خلق چین، مرکز مطالعاتی شانگهای و ... بود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: توافق برای گسترش هر چه بیشتر همکاری‌های فی‌مابین در زمینه فعالیت‌های پژوهشی و علمی مورد تاکید قرار گرفت و به ویژه در موضوع مسائل اقتصادی، بین‌المللی جاده ابریشم که به لحاظ تاریخی با سابقه دو کشور ایران و چین شناخته می‌شود مقرر شد فعالیت‌های علمی تحقیقاتی بین مرکز تحقیقات استراتژیک و مراکز تحقیقاتی چین به انجام رسد و امضا تفاهم‌نامه همکاری مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع و مرکز آکادمی علوم اجتماعی چین می‌تواند در این جهت حائز اهمیت باشد.

وی در خصوص ملاقات‌های صورت گرفته در این سفر نیز یادآور شد: ملاقات با معاون نخست‌وزیر و مسئول سیاست خارجی و امنیت ملی چین بسیار حائز اهمیت بود که در این دیدار بر ارتقای روابط استراتژیک تا بالاترین سطح ممکن مذاکره شد.

ولایتی ادامه داد: وی با استقبال از همکاری‌های دو کشور جایگاه مراکز تحقیقاتی را در دستیابی به این مهم بسیار حائز اهمیت دانست و حضور در جمع نخبگان و اصحاب رسانه و همچنن سخنرانی در مراکز علمی و دانشگاهی در این زمینه مورد استقبال قرار گرفت.

وی در ادامه اظهارداشت: همچنین در ملاقات با روسای دانشگاه‌ها و برخی مراکز علمی دانشگاهی و موسسات تحقیقاتی بر گسترش تعاملات فی‌مابین تاکید شد چراکه دو کشور ایران و چین بالاترین ظرفیت را در منطقه آسیا برای گسترش روابط دارند و به نظر تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در مراکز علمی مختلف در حوزه سیاست خارجی و علمی زمینه مناسبی برای توسعه همکاری‌ها فراهم کرد.

ولایتی در عین حال گفت که در بحث مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم هم مذاکرات خوبی به انجام رسید.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با گسترش همکاری‌های علمی تحقیقاتی میان ایران و چین شاهد ارتقای روابط استراتژیک در بالاترین سطح ممکن باشیم.

به گزارش فارس دانشگاه خلق چین در حاشیه بازدید ولایتی و سخنرانی در جمع اساتید و محققان این دانشگاه لوح استاد و محقق غیرمقیم را به وی اعطا کرد.

همچنین رئیس دانشگاه خلق چین حضور ولایتی را فرصت مهمی دانست تا با استفاده از تحلیل‌های سیاسی و بین‌المللی وی بتوان اطلاعات بهتر و روشن‌تری را از سطح بین‌الملل و به طور خاص منطقه‌ای دریافت کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها