امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۹:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90490
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۷
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین بزرگداشت آیت‌الله سیدحسن سعادت مصطفوی مدیرگروه فلسفه دانشگاه امام ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین بزرگداشت آیت‌الله سیدحسن سعادت مصطفوی مدیرگروه فلسفه دانشگاه امام صادق(ع) با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی محقق رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و جمعی از اساتید و صاحب‌نظران حوزه و دانشگاه عصر دیروز (شنبه 31 خرداد ماه) در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.

*کلباسی: آیت‌الله مصطفوی جامعیتی تام در علوم مختلف به ویژه در حکمت دارد

در ابتدا این مراسم حسین کلباسی عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان داشت: تکرار مکررات نیست اگر در جامعیت اساتیدمان اذعان کنم، مقوله جامعیت در قدیم امری عادی بود البته نه به معنای عام! اما امری لااقل غیرقابل دستیابی به دلیل فراغت اهل علم در رشته‌های مختلف علمی و تعداد شعب علوم نبود.

وی با اشاره به اینکه چنین جامعیتی در آیت‌الله مصطفوی مشاهده می‌شود، افزود: امروز از ایشان به عنوان یک مدرس و استاد مسلم حکمت یاد می‌کنیم که در این راه تردیدی نیست.

کلباسی با تشریح علوم مختلف آیت‌الله مصطفوی گفت: ایشان همین الان نه تنها در علوم معقول و درس فلسفه اشتغال دارند، بلکه درس اصولشان هم در سطح عالی جریان دارد، یکی از خدمات ارزنده ایشان هم در دانشگاه امام صادق(ع) است، بنابراین ایشان چه در دوره قدیم و چه جدید در تهران و قم فعالند، در حالی که بسیاری از اساتید را سراغ داریم که تنها به یک یا دو کار اشتغال دارند.
 



وی در پایان درباره اخلاق و سلوک استاد مصطفوی ادامه داد: من تعجب می‌کنم که آیت‌الله مصطفوی هنوز هم به منبر، محراب و تبلیغ مقید هستند، چرا که برای استادی با این اشتغالات شاید جایی برای منبر و وعظ نباشد، با این وجود ایشان هدایت عامه و خاصه را با هم پیوند زدند.

*پاکتچی: آیت‌الله مصطفوی فیلسوف، حکیم و فقیه بزرگی است

در ادامه برنامه احمد پاکتچی عضو هیأت علمی مؤسسه دائرة‌المعارف اسلامی با اشاره به اینکه همه استاد مصطفوی را به جنبه فلسفه می‌شناسند، ولی او رشته‌اش فلسفی نیست، عنوان کرد: توفیق دارم در گروه مجاور ایشان در دانشگاه امام صادق(ع) در علوم قرآن و حدیث فعالیت کنم، حدود 16 سال است محضر ایشان هستم و چند واحد درسی پیش استاد گذرانده‌ام.
 


 

وی با قرائت بخشی از کارنامه علمی آیت‌الله مصطفوی گفت: نخستین نکته درباره ایشان اهمیت علم و دانش است، وقتی ما درباره علم کسی صحبت می‌کنیم، اهمیت دارد که آن علم مجموعه کامل خود را حفظ کرده باشد، علم شقه کردنی نیست که آن را بر اساس تمایلاتمان به قطعات مختلف تقسیم کنیم، قدمای ما هم چنین نبودند. شاید حکمت به معنای اعم خودش ناظر همین تمامیت‌هاست.

پاکتچی در پایان اظهار داشت: آیت‌الله مصطفوی فیلسوف، حکیم و فقیه بزرگی است و قادر بوده تمام علوم را کنار هم داشته باشد، فلسفه او از احکامش جدا نیست، بنابراین اینها برجستگی شخصیت اوست که می‌تواند برای ما الگو باشد.

حجت‌الاسلام حسن معلمی دبیر مجمع عالی حکمت اسلامی در بخشی از این مراسم پیام آیت‌الله فیاضی را به مناسبت بزرگداشت این عالم فرزانه قرائت کرد.
 
*حجت‌الاسلام رشاد: آیت‌الله مصطفوی از مکتب تهران به سطوح عالی رسیدند

حجت‌الاسلام علی‌اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه دسیسه‌های پهلوی حوزه تهران را که یک حوزه کهن بود را از بین برد، گفت: پهلوی برنامه‌هایی که تهیه دیده بود، آن را تا حدی نابودی پیش برد، اما به هر حال حوزه‌ای است که زمانی پررونق‌ترین حوزه شیعی محسوب می‌شد تا جایی که از قم پیشی گرفت و با نجف همتراز بود.
 


 

وی با بیان اینکه از حوزه تهران به «شهر هزار حکیم» نام برده می‌شد، ‌افزود: در آن همزمان حکیمانی بودند که هم حکیم بودند و هم فقیه، این شهر امروز به جایی رسیده است که در حوزه آن ما فاقد حکیم است، باید کاری کنیم که حوزه تهران به عهد قجر برگردد. حوزه تهران در آن دوران حوزه حکمت، معرفت و فقه بود، من جایی دیگر گفته‌ام که صدای پای اخباری‌گری در این حوزه دیده می شود.

رشاد با تأکید بر اینکه حوزه تهران حوزه حکمت و فقاهت بوده است، بیان داشت: قم که اکنون کانون حکمت است شاگرد مکتب تهران بوده است، به جز علامه طباطبایی، باقی پیروان صدرا و سازندگان مکتب آن همگی شاگردان مکتب تهران قلمداد می شوند و حکمت از تهران به قم کوچ کرده است، امروز در مدارس تهران فاقد مددرسانی هستیم که هم به حکمت و هم فقه مسلط باشند.

وی ادامه داد: حضور آیت‌الله مصطفوی برکتی است که باید از آن به نحو احسن استفاده کرد، نقطه قابل گفتن در شخصیت آقای مصطفوی این است که ایشان دست پرورده همین مکتب است، در حقیقت ایشان در تهران شروع کردند و به سطوح عالی رسیدند، به هر حال شاخصه مکتب ما حکمت و تعقل است، باید چاره‌ای به حال حوزه تهران کنیم و از حضور آیت الله مصطفوی و امثال ایشان بهره ببریم.

*آیت‌الله مصطفوی: مخالفت با حکمت و فلسفه یعنی مخالفت با قرآن

آیت الله سیدحسن سعادت مصطفوی عضو هیأت علمی و مدیرگروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام صادق(ع) در پایان این مراسم ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم، با اشاره به اینکه عده‌ای امروز با فلسفه و حکمت مخالفت هستند، اظهار داشت: باید پرسید که حکمت یعنی چه؟ حکمت یعنی تعقل، قرآن ما را به آن تشویق می کند، مخالفت با حکمت و فلسفه یعنی مخالفت با قرآن، چرا که قرآن ما را به حکمت و تعقل توصیه می کند و این افراد یا جاهل قاصرند یا جاهل مقصر و باید از اینها پرسید با چه مخالفید؟ با تعقل ، با قرآن، با فقه؟!



 

وی افزود: حکمت هم تعقل است، گاهی عقل نمی‌فهمند، عقل مدام رو به جلو است و تعقلات آدم همواره با گذشته فرق می‌کند و رو به جلو می‌روند، پس چطور است که آدم بگوید که من همه چیز را می دانم؟ متفکران اسلامی این شهامت را داشتند و دارند که بگویند ما نمی فهمیم، همانطور که استادان حکمت و فلسفه در تاریخ این گونه بودند، انسان این شهامت را باید داشته باشد که گاهی بگوید من نمی‌فهمم.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها