امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90491
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۷
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جعفر قناد باشی  کارشناس ارشد مسایل شمال افریقا و  محمدرضا حاجی کریم جباری ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جعفر قناد باشی  کارشناس ارشد مسایل شمال افریقا و  محمدرضا حاجی کریم جباری سفیر سابق  جمهوری اسلامی ایران در میزگردی تحت عنوان بررسی چالش‌های داخلی و خارجی دولت جدید مصر در محل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حضور یافتند و به بررسی  این چالش ها پرداختند.

 

«جعفر قنادباشی،» کارشناس مسائل مصر با بیان اینکه عبدالفتاح السیسی حل مشکلات و بحران‌های مصر را وعده می‌دهد، حال آنکه تمامی مشکلات فعلی مصر را مقامات وابسته به نظامیان در دولت محمد مرسی،‌ رئیس جمهور منتخب مردم این کشور ایجاد کردند، گفت: در حقیقت اگر عبدالفتاح السیسی بتواند بحران‌های کنونی مصر را برطرف کند، تنها مشکلات ایجاد شده توسط خود و همراهان خود را از سر گذرانده است.

این کارشناس مسائل مصر افزود:  عبدالفتاح السیسی اشراف و ارتش مصر را نمایندگی می‌کند و در حقیقت نمی‌تواند این ادعا را داشته باشد که شخصیتی جدید و جدا از نظام دیکتاتوری حسنی مبارک است، زیرا خود و تمامی اطرافیانش از وابستگان به نظام دیکتاتوری حسنی مبارک هستند.

*شباهت مولفه های قدرت السیسی و مبارک

 

 قنادباشی درباره مؤلفه‌های قدرت عبدالفتاح السیسی با بیان اینکه در هنگام انقلاب انتقال قدرت صورت می‌گیرد و برای انتقال قدرت باید مولفه‌های قدرت تغییر کند، افزود: در زمان حسنی مبارک مولفه‌های قدرت، نظامیان، اشراف، دولت‌های غربی و ارتجاع منطقه بودند، اما مولفه‌های قدرت در انقلاب، مردم و ایدئولوژی هستند که مولفه‌های قدرت نظام قبلی را کنار می‌زنند.

* وارد کردن انقلاب به کانال انتخابات ؛ اشتباه اخوان المسلمین 

وی درباره انقلاب مصر گفت: در مصر انقلاب باعث فروپاشی نظام سابق شد، اما اجازه داد مولفه‌های قدرت سابق در جای خود بمانند که این اشتباه اخوان المسلمین و شخص محمد مرسی بود.

این کارشناس مسائل مصر افزود: انقلاب سیل خروشانی است که رژیم سابق را متلاشی می‌کند، اما اشتباه اخوان المسلمین آن بود که حرکت پرشور و عظیم مردم را وارد کانال محدود انتخابات کردند، اما در ادامه نتوانستند با انتخابات ارکان و مولفه‌های قدرت رژیم سابق را متلاشی و از توان و خشم مردم استقاده کنند، زیرا دیگر از هیجان مردم کاسته شده بود.

قنادباشی خاطرنشان کرد: اشتباه دیگر اخوان المسلمین آن بود که علاوه بر مسئولیت فروپاشی رژیم سابق مسئولیت‌های اجرایی را نیز بر عهده گرفتند که این یکی از بزرگترین اشتباهات آنها است.

وی مشکلات امنیتی را از دیگر مشکلات محمد مرسی در مصر دانست و تصریح کرد: پس از انقلاب نیروهای اطلاعاتی و پلیس رژیم سابق دیگر توانایی برقراری امنیت را نخواهند داشت و در این راستا حتی اوضاع را متشنج نیز می‌کنند و از سوی دیگر مردم مطالبات اقتصادی و سیاسی خود را افزایش می‌دهند که در نهایت دولت محمد مرسی نتوانست مطالبات مردم را در مورد امنیت و مطالبات اقتصادی و سیاسی را برآورده کند. 

* السیسی رئیس رکن 2 ارتش مبارک

این کارشناس مسائل مصر درباره شخصیت عبدالفتاح السیسی ریس جمهور فعلی مصرنیز گفت: السیسی رئیس رکن 2 ارتش حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع مصر بود که ماموریت این رکن در مصر این است که مخالفان رژیم مبارک را رصد می‌کرد و در حقیقت دنباله رژیم مبارک است نه شخصی با هویت جدید و انقلابی.

* اما مولفه های قدرت دولت مرسی

 

قنادباشی خاطرنشان کرد: اگر انتخابات دوران محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مردم مصر را رصد کنیم مشاهده می‌کنیم مؤلفه‌های قدرت وی در درجه اول مردم و در درجه دوم تشکیلات قوی با سابقه اخوان المسلمین است که تجریه‌های اقتصادی،‌ سیاسی و اجتماعی زیادی دارند که به راحتی می‌توانستند مشکلات اجتماعی مردم را حل کنند و طرف‌های دوستشان در منطقه می‌توانست همه نهضت‌های انقلابی باشد، زیرا یک نوع تفکرات ضد غربی و ضد صهیونیستی در عقبه این‌ها وجود دارد. 

*  ایران و  اروپا  همه تخم مرغ‌هایشان را در سبد السیسی نگذاشتند

وی درباره سطح حضور ایران در مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی نیز گفت: ایران نیز همچون بسیاری کشورها حتی کشورهای غربی درباره شرکت در این مراسم دچار تردید بود و تنها کشورهای مرتجع منطقه بدون تردید در این مراسم حضور پیدا کردند.

این کارشناس مسائل مصر خاطرنشان کرد: حتی اروپایی‌ها و انگلیسی‌ها نیز تمام تخم مرغ‌هایشان را در سبد السیسی نگذاشتند؛ زیرا عبدالفتاح السیسی یک حکومت مردمی را به زیر کشیده بود و دعوت از سایر کشورها تلاش السیسی برای قدرتشویی و کسب مشروعیت بیشتر بود تا انگ کودتا را پاک کنند.

 قنادباشی تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دیکتاتوری علاقمندند از چهره ضدصهیونیستی ایران به نفع خودشان استفاده کنند، زیرا ایران برخلاف عربستان در مصر محبوب است و مردم مصر علاقمند به اهل‌بیت و حرکت‌های ضد وهابیت هستند.

وی تاکید کرد: از آنجا که با کشورهای مرتجع منطقه رابطه حداقلی داریم حضور در سطح معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه زیاد نقطه منفی برای ما نیست، زیرا باز گذاشتن درها برای اینکه با ملت مصر رابطه داشته باشیم، لازم است.

* علل سقوط مرسی

این کارشناس مسائل مصر درباره علل سقوط محمد مرسی نیز گفت: انقلاب مصر 23 بهمن 1389 رخ داد و محمد مرسی اردیبهشت سال 1391 انتخاب شد، باید دید در این فاصله چه اتفاقی در مصر افتاد که فقط 50 درصد به او رای دادند.

قنادباشی افزود: در این فاصله نظامیان از یک سو با عقب انداختن انتخابات مردم را خسته کرده و سرعت انقلابی که با شدت و حدت آمده بود را کند کردند و از سوی دیگر با ایجاد ناامنی در این کشور مردم را از اوضاع داخلی مصر ناراضی کردند، زیرا با افزایش ناامنی اعراب سرمایه خود را از مصر بیرون بردند و در حدود 400 پمپ بنزین خود در قاهره و اطراف را تعطیل کردند و در نتیجه اوضاع زندگی مردم در مقایسه با دوران مبارک بدتر شد.

وی خاطرنشان کرد: پس از شکل گیری هر انقلابی مهره‌های اصلی کنار می‌روند، اوضاع اقتصادی نامناسب می‌شود، زیرا سرمایه داران سرمایه‌های خود را از کشور خارج می‌کنند چون از سرمایه گذاری می‌هراسند، به خاطر اینکه پلیس اعتباری برای ایجاد امنیت ندارد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه درباره علل سرنگونی مرسی افزود: نظامیان بعد از گذشت یک سال و دو ماه از انقلاب اجازه دادند تا انتخابات برگزار شود، در نتیجه مردم پس از تحمل این مدت اوضاع نامناسب اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به این نتیجه رسیدند که انقلاب اشتباه بوده است؛ در نتیجه بیش از 50 درصد در انتخابات شرکت کردند، پس می توان گفت، تقلبی مصنوعی صورت گرفت تا رای مردم کاهش یابد، در حالی که پس از سقوط مرسی تنها پس از 40 روز سریعا انتخابات برگزار کردند.

قنادباشی تاکید کرد: یکی دیگر از علل رای 50 درصدی مردم به محمد مرسی این بود که صندوق رای در زمان مرسی تحت کنترل نظامیان بود، حال آنکه صندوق رای و نظامیان مانند آب و آتش هستند و از سوی دیگر نه وزارت خارجه و نه گمرک و نه هیچ سازمان دیگری تحت کنترل مرسی نبود و در حقیقت وی قدرتی نداشت.

*سیاست خارجی مرسی

وی درباره سیاست خارجی اخوان المسلمین نیز گفت: سیاست خارجی مرسی اشتباه نبود، زیرا تصمیم گرفتند تا زمان تسلط کامل بر اوضاع، روابط بدون تنشی را با رژیم صهیونیستی و عربستان و سایر کشورهای مرتجع منطقه داشته باشند و سپس سیاست خارجی را تغییر بدهند، اما اشتباه بزرگشان این بود که اجازه دادند مولفه‌های قدرت رژیم حسنی مبارک همچنان تعیین‌کننده باشد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه دراین باره که آیا کمک‌های مالی عربستان به مصر اهرم فشاری بر این کشور برای تغییر سیاست خارجی نخواهد بود؟ گفت: علت همه کوشش‌ها و اهداف برای به زیر کشیدن محمد مرسی رئیس جمهور منتخب مصر آن بود که این نظام در صف مقابل ارتجاع عرب قرار نگیرد.

قنادباشی خاطرنشان کرد: دنیای غرب با به زیر کشیدن محمد مرسی بهای زیادی را پرداخت، زیرا برای غرب نظامی که با دموکراسی اداره شود بسیار مناسب است و از طرف دیگر کشوری که انرژی‌ها و اعتراضات را متراکم کند، بسیار خطرناک است و می‌توان گفت اکنون انرژی متراکم اسلامی درون مصر بسیار متراکم‌تر و خطرناک‌تر از گذشته است. برای مثال همزمان با سوگند السیسی 20 هزار نفر اعتصاب غذا کرده بودند.

وی درباره اظهارات یکی از مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی که گفته بود نظام عبدالفتاح السیسی بیش از یک سال دوام نخواهد آورد، گفت: قطعا اینگونه خواهد بود، مگر آنکه بتواند برای خود مشروعیت ایجاد کند، چنانچه مشروعیت انورسادات و جمال عبدالناصر و حسنی مبارک، ملی،‌ مذهبی، حزبی و صنفی نبود، بلکه اینان مشروعیت خود را از مبارزه با اسرائیل دارند.

* احتمال درگیری بین ارتش مصر و رژیم صهیونیستی زیاد است

این کارشناس مسائل مصر خاطرنشان کرد: محبوبیت ارتش مصر به علت گرایش‌های ضداسرائیلی آن است و به احتمال زیاد یک درگیری صوری بین ارتش مصر و رژیم صهیونیستی با پیروزی مصر ایجاد خواهد شد که برای ارتش مصر مشروعیت ضد صهیونیستی و محبوبیت ایجاد کند و حزب الله و سوریه را در موقعیت پایین‌تری قرار دهند. در نتیجه به نظر می رسد السیسی برای باقی ماندن در قدرت راهی جز جنگی صوری با رژیم صهیونیستی نداشته باشد.

قنادباشی در پایان گفت: نظامیان مصری و شخص عبدالفتاح السیسی مشروعیت داخلی ندارند بنابراین باید مشروعیت ضد صهیونیستی کسب کنند و این نشان می‌دهد مردم مصر علی‌رغم مشکلات با رضایت خواستار ضربه زدن به اسرائیل هستند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها