امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90496
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۷
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه بیستمین همایش مدیران و ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه بیستمین همایش مدیران و کارشناسان تجهیزات پزشکی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز فصل گرما و در پیش بودن ماه مبارک رمضان گفت: سازمان غذا و دارو بر عرضه بسیاری از محصولات دارویی و خوراکی نظارت خود را تشدید می‌کند. خصوصاً نظارت بر محصولات خوراکی که در ماه رمضان بیشتر مصرف می‌شود نظارت‌ها شدیدتر خواهد بود.

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد خروج برخی داروها از فهرست بیمه‌ها گفت: سیاست وزارت بهداشت حمایت از تولیدات داخلی است و در این راستا اگر داروی خارجی مشابه داخلی داشت و کیفیت تولید داخل بالاتر بود ما از تولید داخلی حمایت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: البته این کار به دلیل اجرای طرح تحول نظام سلامت با تأخیر آغاز شد تا به مردم فشار مضاعفی وارد نشود. اما حمایت عمومی ما از بیماران در قالب کاهش قیمت‌ها است.

دیناروند در مورد شایعات اخیر درباره عدم صادرات محصولات کشاورزی ایران به علت بالا بودن نیترات این محصولات گفت: در جلسه‌ای که با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم او این مسئله را تکذیب کرد و گفت صادرات ما افزایش نیز داشته است.

وی تصریح کرد: دنبال اجرای طرحی با جهاد کشاورزی هستیم که مصرف سموم و کودها را کاهش دهیم البته اگر چه وزارت جهاد معتقد است سرانه مصرف سم و کود در کشور پایین است اما سیاست وزارت بهداشت کاهش دادن میزان مصرف و رساندن آن به حد مجاز است.

به گفته دیناروند آزمایشها روی برخی محصولات کشاورزی نشان از مصرف سموم پرخطری دارد که به صورت قاچاق وارد کشور شده است و نهادهای نظارتی هیچگونه مجوز استفاده از آن را صادر نکرده‌اند.

رئیس سازمان غذا و دارو معتقد است که مصرف سم و کود باید به طور کامل تحت نظارت وزارت کشاورزی قرار می‌گیرد و می گوید: وزارت جهاد فقط بر 50 درصد مصرف سم و کود نظارت دارد.

در ادامه خبرنگاری از رئیس سازمان غذا و دارو در مورد کمبود داروهای بیماران هموفیلی و تالاسمی پرسید وی پاسخ داد کمبودی برای داروهای بیماران هموفیلی نداریم و نیاز آنها به طور کامل برطرف شده است. در مورد بیماران تالاسمی نیز آنچه در مورد کمبود مطرح می‌شود منظور داروهای وارداتی است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر نمونه‌های داخلی داروی بیماران تالاسمی وجود دارد اما نسبت به آن بی‌توجهی می‌شود که امیدواریم بیماران و پزشکان آن را رعایت کنند.

دیناروند در مورد فهرست دوم داروهای حمایتی گفت: فهرست دوم داروهای حمایتی تیر امسال آماده می شود و حدود 100 قلم دارو با تمرکز بر داروهای بیماران صعب‌العلاج و سرطانی شامل می‌شود.

وی با اشاره به رواج نسخه‌نویسی داروهای تک‌نسخه‌ای گفت: خط قرمز ما فهرست رسمی ایران است که برخی پزشکان داروهای خارج از آن را تجویز می‌کنند که در این صورت ما نمی‌توانیم حمایت‌های لازم را از این مسئله داشته باشیم.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: باید ساز و کاری پیدا کنیم که داروهای خارج از فهرست تجویز نشود البته برنامه سوم توسعه تجویز این داروها را منع کرده بود اما برخی اوقات پزشکان می‌گویند که این داروها برای بیماران حیاتی است.

به گفته وی فرایند تجویز داروهای تک‌نسخه‌ای از حدود 20 سال پیش در کشور رواج یافته و در ابتدای امر حدود 500 قلم داروی تک‌نسخه‌ای به کشور وارد می‌شده است که اکنون برخی از آنها به فهرست رسمی کشور اضافه شده است.

دیناروند اضافه کرد: داروهای تک‌نسخه‌ای در کشورهای پیشرفته نیز با هزینه بیمار تامین می‌شود.

وی در مورد میزان مصرف دارو در کشور گفت: آخرین مطالعه رسمی که مربوط به 5 سال پیش است نشان می‌دهد که در دنیا 10 گروه عمده دارویی بیشتر از دیگر داروها مصرف می‌شود که در این میان مصرف آنتی‌بیوتیک در ایران بیشتر از سایر کشورها بوده و این غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

دیناروند تأکید کرد: داروخانه‌ها حق فروش آنتی‌بیوتیک بدون نسخه پزشک را ندارند همچنین در بیمارستان‌ها نیز نباید به راحتی آنتی‌بیوتیک تجویز شود چون در بیمار مقاومت میکروبی در مقابل دارو ایجاد می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه بار دیگر بر نظارت روی برنج‌های وارداتی تاکید کرد و گفت: توانستیم 20 درصد حد مجاز فلزات سنگین و باقیمانده سموم را در برنج‌های وارداتی کاهش دهیم.

وی تاکید کرد: ضوابط سختگیرانه‌ای اعمال کردیم به طوری که اگر قرار باشد محموله‌هایی که سال گذشته به گمرک کشور رسیده‌اند امسال نیز به گمرک بیایند تنها 10 درصد آنها اجازه ورود پیدا می‌کنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها