امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۸:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90505
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۵۷
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جعفر قناد باشی  کارشناس ارشد مسایل شمال افریقا و  محمدرضا حاجی کریم جباری ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جعفر قناد باشی  کارشناس ارشد مسایل شمال افریقا و  محمدرضا حاجی کریم جباری سفیر سابق  جمهوری اسلامی ایران در ساحل عاج  در میزگردی تحت عنوان بررسی چالش‌های داخلی و خارجی دولت جدید مصر در محل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس حضور یافتند و به بررسی  این چالش ها پرداختند. 
 
مهندسی پروسه سقوط مرسی به کمک جوانان
 
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمدرضا جباری» سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در ساحل عاج و کارشناس مسائل شمال آفریقا در میزگرد بررسی چالش‌های داخلی و خارجی دولت جدید مصر در محل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، درباره انتخابات اخیر مصر و پیروزی عبدالفتاح السیسی در این انتخابات، گفت: دولت نظامی پس از سقوط محمد مرسی رئیس جمهوری پیشین مصر با ناکارآمد توصیف کردن دولت وی، همواره اسلام گرایان و اخوان المسلمین را مسبب بحران‌های جاری این کشور معرفی و اخوان المسلمین را به مصادره کردن انقلاب مصر متهم می‌کردند و بر همین اساس سیاست‌های خود را برای عبور از این بحران در چند محور تنظیم کرده بودند تا این گونه نشان دهند که مصر به سمت یک نظام مردمسالار و دموکراتیک حرکت می‌‌کند.

وی افزود: دولت نظامی بدین منظور چند حرکت انجام داد و تلاش کرد تا گروه‌هایی که از ابتدا با اسلامگراها مخالف بودند، مثل جوانان انقلابی را علیه اخوان المسلمین تحریک و بسیج کنند و با به خیابان آوردن جوانان، آنان را پشتیبانان خود جلوه دهند، سپس اعلام کردند که 30 میلیون نفر از مردم مصر علیه اخوانی‌ها به خیابان‌ها آمده‌اند در حالی که  شما با 100 هزار نفر می توانید میدان التحریر را پرکنید.

جباری افزود: نظامیان برای اینکه خود را حامی دموکراسی و بیگانه با نظام حسنی مبارک نشان دهند، انتخاباتی فرمایشی و نمایشی ترتیب دادند و برای کامل کردن این نمایش، یک فرد غیر نظامی را در مقابل عبدالفتاح السیسی قرار دادند، با این وجود فقط 47 درصد در انتخابات ریاست جمهوری مصر شرکت کردند.
 
چالش مشروعیت و تفاوت فرآیند انتخاب مرسی با انتخاب السیسی
 
این کارشناس مسائل مصر افزود: در راهبرد نظامیان مصری هدف از انتخابات این بود که در عرصه بین‌الملل و در مصر نشان داده شود که نظام مبتنی بر آرای مردم است و بدین نحو، شبح کودتا را از حکومت مصر پاک کنند.

جباری درباره نامگذاری تحولاتی که منجر به سقوط مرسی شد، با یادآوری این نکته که فرآیند این اتفاق از نام این اتفاق به مراتب مهم‌تر است، توضیح داد: با اینکه هر کسی نامی بر این رویداد می‌گذارد ولی همه متفق القول هستند که محمد مرسی از یک فرآیند کاملا آزاد و دموکراتیک به قدرت رسید و درصد آرای بالایی داشت.

وی با طبیعی دانستن وجود مخالف در هر کشوری و با طرح این سؤال که آیا ارتش آن کشور اجازه دارد مداخله کرده و دولت قانونی سر کار را به دلیل اینکه مخالفینی دارد، سرنگون کند؟ پاسخ داد: فکر می‌کنم هیچ کس این موضوع را نمی‌پذیرد.بنابراین نام این رویداد را کودتا یا حمایت ارتش از مردم بدانیم، شکی نیست که دولت محمد مرسی دولت قانونی و مشروع بود و اگر مشکل و مخالفانی دارد، ارتش نباید به آن دامن زده و در یک فرصت طلبی آشکار آن را ناکارآمد جلوه داده و حاکمیت را به دست بگیرد.

*اقدام ارتش قانونی نبود/ سیاست‌های اشتباه مرسی

جباری با ذکر این نکته که اقدام ارتش قانونی نبود، افزود: محمد مرسی نیز در سیاست‌هایش اشتباهاتی داشت، برای مثال در بعد داخلی در مسیر اداره مصر راهکاری برای حل بحران اقتصادی نداشت، زیرا ایدئولوژی اخوانی‌ها در بعد اقتصادی بسیار ضعیف بود و برنامه اقتصادی مشخصی وجود نداشت. مرسی در بعد سیاست خارجی نیز با بی تدبیری به منابع مالی عربستان بیش از پیش وابسته شد و عربستان نیز با استفاده از فرصت پیش آمده، اهداف خود را در مصر پیش برد.

*مماشات مرسی با ساختارهای سیاسی و نظامی رژیم سابق

وی اشتباه دیگر محمد مرسی و به طور کلی اخوان المسلمین مصر را مماشات با ساختارهای سیاسی و نظامی رژیم سابق دانست و افزود: از دیگر بی تدبیری‌های مرسی ارتباطات نامناسب با سازمان‌های پولی و مالی دنیا بود.

جباری درباره تداوم حیات ارتش بازمانده از دوران حکومت حسنی مبارک، ‌دیکتاتور مخلوع مصر پس از انقلاب این کشور و به قدرت رسیدن محمد مرسی گفت: سیاست غرب در مصر این بود که ارتش این کشور را در انقلاب مصر به ظاهر در برابر مردم قرار نداد و این باعث شد تا اخوانی‌ها نتوانند ساختار ارتش مصر را تغییر دهند و از همین جا ضربه خوردند.

* حکومت نظامی‌ها در مصر به نفع عربستان، کویت و امارات
 
جباری در پاسخ به این سؤال که آیا دولت عبدالفتاح السیسی نیز با مشکلات مالی دولت محمد مرسی دست و پنجه نرم خواهد کرد؟ گفت: قطعا عربستان، امارات و کویت در سقوط دولت محمد مرسی نقش داشته‌اند و اکنون نیز از طریق منابع مالی که در اختیار عبدالفتاح السیسی قرار خواهند داد در تثبیت جایگاه نظامیان در مصر تلاش بیشتری خواهند کرد و این کمک‌ها تعیین کننده‌تر است.

این کارشناس همچنین بر این باور است که اروپا و آمریکا به دلیل مشکلات اقتصادی که با آن روبرو هستند نمی‌توانند کمکی به السیسی داشته باشند.

وی با اشاره به کمک‌های مالی کویت، امارات و عربستان و با بیان اینکه حکومت نظامی‌ها در مصر به نفع این کشورهاست، خاطرنشان کرد: این کشورها حضور اخوان را چالش می‌دانند و به همین خاطر کمک‌های بیشتری را به السیسی خواهند کرد و اخبار منتشر شده نیز موید این قضیه است.
 
* کمک های مالی تزریقی به همراه بیکاری جوانان  و فقر سه چالش بزرگ و بلندمدت

جباری ادامه داد: قطعا کمک‌های مالی صورت گرفته در کوتاه مدت وضعیت اقتصادی و اجتماعی مصر را بهبود خواهد بخشید، اما نخواهد توانست مشکلات ناشی از فاصله طبقاتی‌، بیکاری 40 درصدی جوانان و 60 درصد از مردم این کشور که زیر سطح فقر زندگی می‌کنند را حل کند، زیرا مصر دستکم به 10 سال کمک‌های گسترده مالی نیاز دارد تا به شرایط عادی قبل از انقلاب برسد.

این کارشناس مسائل مصر تاکید کرد: تمامی ناظران معتقدند که مصر نمی‌تواند مشکلات اقتصادی خود را در کوتاه مدت رفع کند، زیرا منبع اصلی درآمد مصر گردشگری است و تا زمان رونق مجدد گردشگری در این کشور هرگونه کمک اقتصادی به این کشور فقط مسکّنی کوتاه مدت خواهد بود.

وی افزود: گردشگران تا چند سال آینده جرات رفتن به مصر را ندارند و تا زمانی مشکل امنیتی در مصر وجود دارد، گردشگری احیاء نخواهد شد و در نتیجه منبع اصلی درآمد عبدالفتاح السیسی در سال‌های آینده در هاله‌ای از ابهام خواهد بود.

*تحلیلگران‌:‌ مصر در سال آینده آبستن مشکلات اساسی است

جباری تصریح کرد: در کنار مشکلات گردشگری ناشی از مشکلات امنیتی، باید به ادامه نیافتن کمک‌های خارجی در درازمدت اشاره کرد که اغلب تحلیلگران با کنار هم گذاردن این مشکلات پیش بینی می‌کنند که احتمالا مصر در سال آینده آبستن مشکلات اساسی خواهد بود. گروه‌های مخالف و اخوانی‌ها نیز از هم اکنون پیش‌بینی کرده‌اند که دولت عبدالفتاح السیسی نمی‌تواند به دلیل این بحران‌ها در قدرت باقی بماند.

* چالش عدم حمایت مردمی از دولت جدید
 
این کارشناس عنوان کرد که دولت السیسی حمایت مردمی را ندارد.

وی با اشاره به تلاش نظامیان برای القای حمایت مردم مصر از انتخابات اخیر گفت: شواهد نشان می‌دهد تلاش نظامیان برای اقناع افکار عمومی مبنی بر شرکت حداکثری مردم در این انتخابات با شکست مواجه شده است.

*  مواضع دو پهلوی اروپا و آمریکا با هدف وابسته کردن دولت جدید

این کارشناس مسائل مصر افزود: آمریکایی‌ها 86 ناظر در انتخابات اخیر مصر داشتند که در گزارشی اعلام کردند «نمی‌توان گفت این انتخابات فرآیندی آزاد بوده است». البته لازم به ذکر است این اظهارات آمریکایی‌ها را نمی‌توان به منزله تضعیف دولت عبدالفتاح السیسی دانست، بلکه این گزارش از آن روست که این دولت را بیش از پیش به خود وابسته کنند.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها هم که در ابتدا اعلام کردند انتخابات مسئله‌ای داخلی است، پس از انتخابات اظهار کردند که انتخابات قانونی بوده، ولی نمایانگر نظر همه مصری‌ها نیست که این برخورد دوپهلو برای وابسته نگهداشتن دولت مصر به آنها است.
 
* سیاست نزدیکی روس‌ها به مصر

این کارشناس مسایل شمال افریقا درباره عملکرد روس‌ها در این زمینه نیز با اشاره به سفر السیسی به روسیه به منظور خرید تسلیحات و تبریک پوتین به رئیس جمهور جدید مصر پس از انتخابات، عنوان کرد: این در راستای سیاست روس‌ها برای حضور بیشتر در منطقه خاورمیانه صورت گرفته است.

*نمی‌توان انتظار ارتقای روابط تهران - قاهره را داشت

جباری درباره چشم انداز آینده روابط ایران و مصر نیز گفت: رفت و آمدهای دیپلماتیک اخیر ادامه پیدا خواهد کرد و سطح روابط کاهش نخواهد یافت و از طرف دیگر نمی‌توان انتظار داشت که افزایش سطح روابط در سطح سفیر روی دهد، زیرا غرب، رژیم صهیونیستی و برخی بازیگران منطقه‌ای مثل عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس به رژیم مصر فشار وارد خواهند کرد تا روابط نزدیک‌تری با ایران برقرار نکند.

وی درباره سطح حضور ایران در مراسم تحلیف عبدالفتاح السیسی نیز گفت: شرکت ایران در سطح معاونت وزیر امور خارجه بالا نبود تا به نظام مصر مشروعیت بخشی کنیم و از سوی دیگر نمی‌توانستیم نسبت به تحولات مصر بی توجه باشیم، زیرا کشوری مهم در جهان اسلام،‌ منطقه خاورمیانه و آفریقا است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار