امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۵:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90520
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۴
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری «میدل ایست آنلاین» به نقل از گزارش‌های امنیتی تونس اعلام کرد که شمار جنگجویان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پایگاه خبری «میدل ایست آنلاین» به نقل از گزارش‌های امنیتی تونس اعلام کرد که شمار جنگجویان داعش در تونس بالغ بر یک‌هزار و 500 تن و در لیبی هم دو هزار و 500 تن است و آنها آماده تسلط بر گذرگاه های بین دو کشور هستند.

تونس این روزها شاهد بحث و جدال بین مقامات بر سر اوضاع تنش‌زای امنیتی و افزایش تحرکات گروه‌های تندرو مسلح است.

این در حالی است که منابع خبری هم از ورود عناصر داعش به خاک تونس گزارش می‌دهند و این تروریست ها از هرج و مرج و ناامنی در مرزهای جنوب شرقی تونس با لیبی برای نفوذ به خاک تونس بهره بردند.

با وجود اینکه کارشناسان مسائل تروریسم اعتراف کرده اند که دولت «مهدی جمعه» در مبارزه با گروه‌های مسلح بسیار بهتر از دولت ائتلافی پیشین به رهبری النهضه عمل کرده است اما همچنان درباره اوضاع امنیتی بسیار حساس و تروریسمی که تونس با آن به سر می برد هشدار دادند.

به گفته کارشناسانی امنیتی، پس از سرنگونی رژیم بن علی در سال 2011 در دوره ای که النهضه رهبری دولت ائتلافی تونس را برعهده داشت تسامحی که النهضه در قبال گروه‌های سلفی نشان داد موجب جنب و جوش بیش تر گروه های تندرو در این کشور شد.

«فرید الباجی»، عضو مرکز مطالعات امنیتی تونس گفت: سیاست تسامحی که النهضه در قبال گروه‌های سلفی در تونس در پیش گرفت موجب رشد افراط گرایی و شبکه های سربازگیری از میان جوانان بیکار و بی سواد برای رفتن به سوریه و جنگ در کنار داعش تحت لوای جهاد فی سبیل الله شد.

 وی افزود: صدها باند تندرو در مناطق مسکونی شهرهای تونس در بین مردم به سر برده و آزادانه فعالیت می‌کنند و حتی آنها بارها به تعبیر خود برای تاسیس امارت اسلامی در تونس نقشه کشیده‌اند.

پایگاه میدل ایست آنلاین به نقل از کارشناسان گزارش داد: شمار گروه های تندرو در تونس بالغ بر 110 گروه مخفی است که شامل عناصری تندرو از خطرناک ترین جنگجویانی هستند که در افغانستان، سومالی و عراق آموزش دیده اند و برای سرویس های امنیتی متلاشی کردن آسان این گروه ها راحت نیست.

این گروه‌های مخفی از شرایط معیشتی دشوار و فقر بخشی از مردم تونس برای بکارگیری جوانان دختر و پسر برای جنگ علیه نظام بشار اسد در سوریه سوء استفاده کرده اند.

این گروه‌های جهادی مبلغ سه هزار دلار به هر کدام از عناصری را که از میان شهروندان تونسی به خدمت گرفته بودند پرداخت کرده و سپس آنها را به اردوگاه های تندروها در لیبی برده تا در آنجا آموزش نظامی ببیند و سپس از طریق ترکیه به سوریه منتقل شدند.

گزارش‌های سرویس های امنیتی تونس حاکی است که در ماه های اخیر هماهنگی زیادی بین فرماندهان داعش با فرماندهان انصار الشریعه وجود داشته که فرماندهی آنها را «سیف الله بن حسین» معروف به «ابوعیاض» برعهده دارد که در لیبی به سر می‌برد.

این گزارش‌ها حاکی است عناصری تونسی که نقش فرماندهی در گروهک داعش را برعهده دارند پس از اینکه شرایط در سوریه را به ضرر گروه های مسلح دیدند به تونس بازگشته اند و گروه انصار الشریعه تونس آنها را در نفوذ به خاک تونس یاری داده اند.

مقامات تونس انصار الشریعه را به دست داشتن در بیش تر حملات تروریستی در این کشور متهم کرده و نام آن را در فهرست گروه های تروریستی قرار داده است.
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها