امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90531
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۴
تعداد بازدید: 79
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، روز گذشته اجلاسی برای رسیدگی به مشکلات مهاجرین افغان در شهر کراچی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، روز گذشته اجلاسی برای رسیدگی به مشکلات مهاجرین افغان در شهر کراچی پاکستان برگزار شد که نماینده سازمان ملل متحد در امور مهاجرین و جمعی از مقامات دولت ایالتی سند و همچنین دولت مرکزی پاکستان در این اجلاس شرکت کردند.

محور اجلاس، پراکندگی خانوده‌های افغان به علت بروز جنگ و مهاجرت اجباری بود.

حاجی عبد‌الله بخاری نماینده مهاجرین افغان در پاکستان در این اجلاس اظهار داشت: مهاجرین افغان حمله تروریستی به فرودگاه کراچی را به شدت محکوم می‌کنند.

وی افزود: ما از پاکستان تشکر می‌کنیم که اجازه داده به این کشور پناهنده شویم و همیشه برای سلامتی مردم این کشور دعا می‌کنیم.

** مهاجرین بی‌گناه افغان مظنون اول حوادث تروریستی پاکستان

بخاری خاطرنشان کرد: امیدواریم بعد از سال 2014 میلادی بتوانیم به کشور خود بازگردیم اما انتظار داریم تا آن موقع امنیت مهاجرین در پاکستان تضمین شود.

وی گفت: افغان‌ها به عنوان نیروی کار ارزان قیمت در پاکستان مشغول فعالیت هستند اما این‌گونه زندگی کردن به هیچ وجه آسان نیست زیرا آنها مجبورند مشکلات زیادی را تحمل کنند.

به گفته نماینده مهاجرین افغان در پاکستان، هر زمان یک حادثه تروریستی اتفاق می‌افتد، نیروهای امنیتی پاکستان از مهاجرین افغان به عنوان اولین مظنون این حوادث بازجویی می‌کنند و موجب آزار و اذیت آنها می‌شوند.

به گفته حاجی عبدالله بخاری، دستمزد کم، نداشتن امنیت، مشکل تحصیل در مقاطع بالا و به دست آوردن شغل ثابت از دیگر مشکلات مهاجرین در پاکستان است.

** افزایش مهاجران افغان در ایران و پاکستان پس از حضور آمریکا

محمد عمران نماینده سازمان ملل در پاکستان نیز در این زمینه گفت: تعداد مهاجرین افغان و حتی تعداد مهاجرینی که به علت نداشتن خانه مجبورند در چادر زندگی کنند مشخص شده و بودجه‌ای برای آنان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: با اینکه تصور می‌شد بعد از حضور آمریکا در افغانستان تعداد مهاجرین افغان کاهش پیدا کند اما آمار نشان می‌دهد تعداد مهاجران در پاکستان و ایران افزایش پیدا کرده است.

محمد عمران خاطرنشان کرد: بعد از جنگ سوریه تعداد مهاجران در جهان افزایش پیدا کرده و در حال حاضر مشکل ما فقط مهاجرین افغان نیستند بلکه تعداد زیادی از مهاجرین عرب نیز باید ساماندهی شوند.

وی افزود: در حال حاضر، تعداد مهاجرین خارجی در پاکستان یک میلیون 600 هزار نفر است که بیشتر این مهاجرین را افغان‌ها تشکیل می‌دهند.

به گفته نماینده سازمان ملل متحد، ایران نیز میزبان 857 هزار مهاجر افغان است.

** عدم تمایل مهاجران افغان به بازگشت حتی پس از انتخابات

غضنفر علی آغا مسئول ساماندهی مهاجرین افغان در ایالت سند نیز در این زمینه اظهار داشت: فراهم کردن آب سالم و مواد غذایی بهداشتی برای مهاجرین افغان که بیشتر آنها بی‌خانمان هستند کاری بسیار دشوار است و دولت سند به تنهایی از عهده این کار بر نمی‌آید بنابراین سایر کشورهای دنیا نیز باید در این امر مشارکت کنند.

وی افزود: با وجود برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات در افغانستان و امکان روی کار آمدن یک دولت مردمی و مقتدر در این کشور مهاجرین حاضر نیستند به کشورشان بازگردند.

علی آغا افزود: برای بازگرداندن مهاجران افغان باید اعتماد‌سازی شود که هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

در پایان این اجلاس، دانش‌آموزان افغان که در نقاط مختلف کراچی به تحصیل مشغول هستند با اجرای سرود به زبان پشتو، فارسی دری و اردو مورد تشویق حضار شرکت کننده در این اجلاس قرار گرفتند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار