امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90536
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۴
تعداد بازدید: 172
 منطقه خاورمیانه  این روزها آبستن رویدادهای بیشماری است . سوریه همچنان درگیر جنایات گروهک های تکفیری دست پرورده صهیونیسم بین الملل است. ملت عراق هم ...

 منطقه خاورمیانه  این روزها آبستن رویدادهای بیشماری است . سوریه همچنان درگیر جنایات گروهک های تکفیری دست پرورده صهیونیسم بین الملل است. ملت عراق هم هدف جنایات وحشیانه این گروهک ها واقع شده اند. لبنان و فلسطین نیز یکی  بواسطه  خلای پست ریاست جمهوری و دومی به دلیل تشکیل دولت توافقی نیم بند شاهد تحولات امنیتی و سیاسی متعددی هستند.

در نگاه اول تمامی این رویدادها  به نوعی در خدمت به منافع  رژیم صهیونیستی است و این رژیم به ظاهر باید از این وقایع خرسند باشد چه اینکه ویرانی کشورهای مسلمان به معنای تضمین بقای چند صباح او معنا می شود. لیکن در باطن وضع این گونه نیست.

این روزها صهیونیستها غم زده‌تر از هر زمان دیگری تحقق کابوس جدیدی را انتظار می کشند. 11 روز از زمان ربوده شدن سه نظامی  جمعی تیپ ویژه چتربازان این رژیم گذشته است. این سه نظامی پنجشنبه گذشته (20خردادماه 93) در استان الخلیل واقع در کرانه باختری ناپدید شدند. اخبار ناپدید شدن این سه نظامی با کمی تاخیر برروی خروجی رسانه های اسراییلی منتشر شد. توگویی که آنان باور نداشتند در چنین شرایطی چنین ضربه امنیتی و اطلاعاتی متحمل شوند. سه روز بعد رسانه ها از واژه ربوده شدن به جای ناپدید شدن برای این سه نظامی استفاده کردند. گو اینکه به اطلاعاتی هرچند اولیه دست یافته اند. این درحالی بود که هنوز گروهی مسئولیت این عملیات پیچیده را برعهده نگرفته بود. همین روز برخی رسانه های اسراییلی با هدف تست اوضاع اعلام کردند که یک گروه متعلق به داعش سه نظامی  صهیونیستی را ربوده است. در هفتمین روز این حادثه این بار بیانیه ای بر روی خروجی  رسانه های  فلسطینی  قرار گرفت که می گفت گردان های الاقصی شاخه مقاومت جنبش فتح مسئولیت این عملیات را برعهده گرفته است.

 این بیانیه هرچند در رسمیتش هنوز تردید واقع است اما دو کابوس بزرگ و در عین حال مهم را پیش روی مقامات ارشد امنیتی قرار داد. باز هم «مقاومت» و باز هم  «اسارت» .

کابوس نزدیک شدن جغرافیایی گروههای مقاومت فلسطینی به مناطق حساس و حیاتی رژیم صهیونیستی این روزها به واسطه توانمندی این گروهها در استفاده از تجهیزات استراتژیک و جنگ الکترونیکی  نگرانی  بزرگ مقامات تل آویو است که هر خنده ای را بی شک بر روی لبانشان خشک می کند. چرا؟ چون پای امنیت داخلی و تهدید وجودی آنان در میان است. طی یک دهه اخیر اسراییل بسیار کوشید تا جدایی جغرافیایی میان نوار غزه به عنوان پایگاه اصلی  حضور مقاومت  و کرانه باختری جایی که تا تل آویو راه چندانی نیست، ایجاد کند. عملیات الخلیل اما پیام های دیگری داشت. این عملیات می تواند به معنای بازگشت دوباره عملیات های شهادت طلبانه گروههای مقاومت علیه اهداف صهیونیستی در سرزمین های اشغالی سال 1948 باشد.

کابوس اسارت نیز تداعی کننده دوران پنج ساله و پرالتهاب اسارت گیلعاد شالیط  در نوار غزه است. عملیات پیچیده گروههای مقاومت فلسطینی در اسارت شالیط در ژوئن سال 2006 م تاثیرات سیاسی و امنیتی متعددی در درون جامعه صهیونیستی برجا گذاشت. باعث فروپاشی زودهنگام دولت وقت ایهود اولمرت شد. وزیر جنگ وقت اسراییل را به بایگانی سپرد و دولت به اصطلاح قدرتمند ژنرال نتانیاهو را تا یک قدمی فروپاشی پیش برد. قدرت ارتش اسراییل را در جنگ 22 روزه که با هدف یافتن محل اختفا و آزادی شالیط تدارک دیده شده بود،‌ به سخره گرفت . علاوه بر این زمینه های  وقوع اعتراضات بی سابقه علیه نابرابری اقتصادی و بی عدالتی اجتماعی  اسراییل در سال 2011 نیز با الگو گیری از خیمه هایی شروع شد که حامیان آزادی شالیط در نقاط مختلف این رژیم در اعتراض به ناتوانی حکومت در آزادی وی برپا می کردند. این اعتراضات زلزله ای برپا کرد و شکنندگی وضع امنیتی این رژیم را یکبار دیگر گوشزد کرد.

حالا تمامی این کابوس ها بواسطه اسارت سه نظامی دیگر بازگشته است. آیا رسوایی امنیتی دیگری در راه است؟ آیا این عملیات پایه های لرزان ائتلاف شکننده حکومت اسراییل را خواهد لرزاند؟ آیا اسراییل برای آزادی این سه نظامی یکبار دیگر علیه فلسطینی‌ها ماجراجویی خواهد کرد؟ آیا اسراییل توانایی هزینه های مالی این ماجراجویی را دارد؟ با توجه به تجربه شالیط و جنگ 22 روزه اگر جنگ دیگری  صورت گیرد تضمینی وجود دارد که این سه نظامی آزاد شوند؟ اگر در این جنگ متحمل شکست شوند چگونه خواهند توانست از وقوع اعتراضات داخلی شبیه آنچه که در سال 2011 اتفاق افتاد،‌ جلوگیری نمایند؟ و در نهایت چه تضمینی وجود دارد که انتفاضه جدیدی توسط فلسطینی ها آن هم در کرانه باختری آغاز نشود؟

با این همه نگرانی های امنیتی آیا صهیونیست‌ها این روزها می توانند شاد باشند؟

* محی الدین محتشم

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها