امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90645
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نگاهی به تاریخ انقلاب‌های جهان از صده‌های دور تا کنون این نکته را به خوبی ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نگاهی به تاریخ انقلاب‌های جهان از صده‌های دور تا کنون این نکته را به خوبی می‌رساند که زمان به تدریج قوای اصلی آنها را از بین برده و یا به طور کامل آنها را دچار استحاله می‌کند.

از انقلاب کبیر فرانسه تا روی کار آمدن انقلاب سوسیالیستی در روسیه تزاری گذشت زمان و تحولات گوناگون سبب شد تا ماهیت درونی این انقلاب‌ها تغییر کرده و در نهایت دچار فروپاشی شوند و یا به طور کامل تغییر کنند.

از این روست که بسیاری از سردمداران انقلاب‌های بزرگ بر ضرورت بازتولید محتوای بنیان‌های انقلابی تأکید کرده و آن را به عنوان وسیله‌ای مؤثر جهت جلوگیری از هرگونه انحراف مورد تأکید قرار دادند.

نظام جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان مولود انقلاب اسلامی از گزندها و استحاله‌های زمان مصون نیست کما اینکه بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) در وصیتنامه خود بر ضرورت حفاظت از این انقلاب و جلوگیری از سپرده شدن آن به دست نامحرمان تأکید کردند.

در این میان بازتولید ارزش‌هایی که از سوی امام راحل به عنوان پایه‌های اصولی انقلاب اسلامی بیان شد به عنوان قطب‌نمایی برای نسل‌های جدید در حوزه‌های گوناگون محسوب می‌شود که باید مورد تبیین قرار گیرد.

این ارزش‌ها را می‌توان در قالب مجموعه‌ای به نام مکتب امام(ره) طبقه‌بندی و بیان کرد.ژ

*تبیین مکتب امام سدی در مقابله استحاله زمانه

در توصیف مکتب و ارزش آن در هر انقلابی سخنان بسیاری بیان شده است اما مسئله‌ای که سبب شد تا این نکته از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تأکید قرار گیرد فتنه‌‌ای بود که از درون مدعیان خط امام جوشید.

یکی از مهمترین تبعات این فتنه علاوه بر مشکلات موجود تحریف در خط امام و معانی مرتبط با آن بود. کما آنکه مهمترین شعار بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی درباره ضرورت نابودی اسرائیل با شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران مورد هجمه قرار گرفته بود.

در این میان رهبر معظم انقلاب اسلامی با آغاز تبیین مکتب امام تلاش کردند تا مسیر صحیح و مشخص در خصوص آرمان‌ها و اعتقادات بنیادین رهبر معظم انقلاب اسلامی را بیان کند.

*اسلام ناب محمدی اصلی شاخص در مکتب امام

رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نمازجمعه تهران در حرم امام خمینی(ره) و در جمع زائران بنیان‌گذار کبیر انقلاب بر این نکته تأکید کردند که امام یک شاخص است و باید این شاخص و جهت‌گیری‌های اصلی در همه تحولات عظیم اجتماعی حفظ شود و از‌ آن منحرف نگردد.

ایشان همچنین بر ضرورت استقامت و جلوگیری از هرگونه انحراف در این مسیر تأکید کردند. رهبر معظم انقلاب بهترین شاخص را خود امام و خط امام نامیدند و آن را در قالب مکتب امام قابل تشریح عنوان کردند.

رهبر معظم انقلاب اولین و اصلی‌ترین نکته در مبانی امام نظرات امام(ره) مسئله اسلام ناب محمدی و ظلم‌ستیزی عنوان کرد. اسلامی که در مقابل اسلام امریکایی قرار دارد. در این میان جمهوری اسلامی مظهر حاکمیت اسلام بودو این حاکمیت در مقابله با حاکمیت‌های ظلم و جور متجلی می‌شود. ایشان همچنین یکی دیگر از خطوط اصلی خط امام را مردم و نقش آنان در دموکراسی و اداره کشور عنوان می‌کند.

*معنویت، عقلانیت و عدالت اصلی ترین ابعاد مکتب امام

در بیان مکتب امام با عنوان اصلی‌ترین شاخص در خصوص نظام جمهوری اسلامی رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در سال 1390 مکتب امام را یک بسته کامل و یک مجموعه دارای ابعاد مختلف ذکر می‌کند، ابعادی که باید همه آن را با هم دید و با هم ملاحظه کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در ادامه مکتب امام را دارای دو بعد معنویت و عقلانیت عنوان می‌کند. همچنین بر بعد عدالت به عنوان جزء‌دیگری از این مسئله تأکید می‌کند.

رهبر معظم انقلاب تزریق روح اعتماد به نفس به ملت را از مظاهر عقلانیت امام (ره) عنوان می‌کنند و شعار ما می‌توانیم را یکی دیگر از مسائلی عنوان می‌کنند که امام در مقابل ملت ایران قرار داد.

ایشان همچنین به بعد عدالت امام اشاره می‌کنند و آن را به عنوان جزئی از عقلانیت و معنویت امام عنوان کرده و ارتباط نزدیک با مسئولین را جزء مسئولیت‌های اصلی مسئولین به شمار می‌آورند.

رهبر معظم انقلاب انحراف از خط و مکتب امام را موجب ضرر عنوان می‌کنند و منحرف کردن کشور از چنین مسیری را جزو توطئه‌های بزرگی می‌دانند که از سوی صهیونیسم بین‌الملل بر کشور تحمیل می‌شود.

*عزت در مکتب امام

یکی دیگر از عناصر مهمی که از سوی رهبر معظم انقلاب در خصوص مکتب و خط امام ذکر می‌شود، عزت ملی است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای طی بیاناتی در مراسم گرامیداشت بیست و سومین رحلت امام خمینی(ره) در حرم امام بیان کردند، عزت را جزو یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌ها و ویژگی‌های مکتب امام می‌دانند.

در این سخنان با اشاره به تاریخ پر از شکست‌های گوناگون که در 200سال گذشته در کشور حاکم بوده است، انقلاب اسلامی به عنوان نمادی از تجدید عزت و غرور ملی ذکر می‌شود.

در مکتب امام(ره) نفس ایمان و نفس اسلام عزت‌آور است، احیای روح عزت نه با تفاخر و نه با غرور بلکه با پیشرفت معنوی محقق می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در ادامه راه جلوگیری از گرفتاری کشور در ذلت را ادامه پیشرفت مداوم ذکر می‌کنند و آن را نه تنها محدود به حوزه‌های علمی و تحقیقاتی بلکه به حوزه‌های معنوی نیز تسری می‌دهیم. توان تأثیرگذاری بالای ملت ایران بر کشورهای منطقه و همچنین شتاب علمی ایران که در سال 2011 رسماً به عنوان اولین کشور بر رشد علمی ذکر می‌شود از جمله شاخص‌هایی است که از سوی رهبر معطم انقلاب به عنوان یکی از نکات مورد نظر در عزت‌آفرینی بیان شد.

*دوری از اشرافیت بخش دیگری از خط امام

همچین رهبر معظم انقلاب در بیان بخش هایی دیگر از مکتب امام خمینی (ره) بحث خط امام در سیاست داخلی را طی سخنانی در مراسم بزرگداشت امام خمینی (ره) در مراسم ارتحال امام در خرداد 92 در تبیین اصول امام در زمینه های مختلف اصول امام در "سیاست داخلی" را اینگونه بیان کردند: تکیه به رای مردم، تامین اتحاد و یکپارچگی ملت، مردمی بودن و غیر اشرافی بودن حکمرانان و زمامداران، دلبسته بودن مسئولان به مصالح ملت، و کار و تلاش همگانی برای پیشرفت کشور.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص اصول امام در "سیاست خارجی" گفتند: ایستادگی در مقابل سیاست‌های مداخله‌گر و سلطه‌گر، برادری با ملت‌های مسلمان، ارتباط برابر با همه کشورها به جز کشورهایی که تیغ بر روی ملت ایران کشیده‌اند، مبارزه با صهیونیست، مبارزه برای ازادی فلسطین، و کمک به مظلومان و ایستادگی در برابر ظالمان، اصول امام در سیاست خارجی است.

ایشان به اصول امام در عرصه "فرهنگ" نیز اشاره کردند و افزودند: اصول امام در این بخش عبارتند از: نفی فرهنگ اباحه‌گری غربی، نفی جمود و تحجر، نفی ریاکاری در تمسک به دین، دفاع قاطع از اخلاق و احکام اسلام، و مبارزه با ترویج فحشا و فساد در جامعه.

*تمسک به خط امام

به نظر می‌رسد نگاهی به این اصول که به صورت صریح از سوی رهبر معظم انقلاب در دوره‌های گوناگون بیان شده است، می‌تواند نگاهی به عمق استراتژیک معنایی مکتب امام باشد که مورد توجه تمام مسئولان باید قرار بگیرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها