امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۵:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90670
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از وب دا، در این عمل قسمتی از پوست محمدحسن توخش 12 ساله که به علت سانحه دچار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از وب دا، در این عمل قسمتی از پوست محمدحسن توخش 12 ساله که به علت سانحه دچار مرگ مغزی شده بود، در بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع)، به دختری 12 ساله که دچار سوختگی شدید (65 درصد) شده بود و پوست کافی برای پوشاندن زخم‌هایش نداشت به روش آلوگرافت با موفقیت پیوند شد.

معاون آموزشی بخش سوختگی بیمارستان امام رضا(ع) با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمینه پیوند پوست و فناوری و استفاده از پوست بیماران مرگ مغزی از مراکز پیشتاز کشور به شمار می‌رود و تاکنون نزدیک به 150 مورد پیوند پوست در این مرکز انجام شده است، خاطرنشان کرد:‌ در این روش تنها لایه نازکی از پوست اهداکننده با ضخامت 16 هزارم اینچ برداشته و به بیمارانی که بیش از 90 درصد آن‌ها جوان هستند و به‌دلیل از دست رفتن قسمت عمده پوشش سطح بدنشان در معرض آسیب‌های جدی و حتی مرگ هستند پیوند زده می‌شود.

طاووسی با اشاره به اینکه ماهانه بیش از 2 هزار و 500 نفر به‌دلیل سوختگی به اورژانس این مرکز مراجعه می‌کنند که از این تعداد حدود یک درصد به دلیل شدت سوختگی نیاز به بستری پیدا می‌کنند، اظهار داشت: بیشتر بیماران بستری در این بخش درصد بالایی از سوختگی دارند که پس از درمان‌های اولیه و درمان، برای پوشش زخم خود نیاز به پوست پیدا می‌کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه همچنین اشاره کرد: برای بیماران سوخته افرادی که پوست کافی برای پوشاندن زخم خود دارند از پوست خودشان به روش اتوگرافت استفاده می‌شود اما مشکل اصلی برای بیمارانی است که پوست کافی ندارند  که در این موارد یکی از بهترین گزینه‌ها استفاده از الوگرافت یا پوست از فرد دیگر است که این فرد می‌تواند از فامیل بیمار یا دیگری باشد که معمولا از پوست افراد مرگ‌مغزی یا جسد استفاده می‌شود.

وی افزود: این الوگرافت معمولا به دو صورت تازه و ذخیره شده استفاده می‌شود که ما فعلا از نوع تازه استفاده می‌کنیم.

طاووسی مزایای استفاده از این روش‌ها را کاهش از دست دادن آب و الکترولیت، کاهش احتمال عفونت زخم، تسریع در ترمیم زخم، کاهش درد بیماران و نهایتا بهبودی و ترخیص زودتر از بیمارستان و در نتیجه کاهش هزینه‌های درمانی عنوان کرد.
انتهای پیام/70020/الف
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها