امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۹:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90684
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت الاسلام رئیسی معاون اول قوه قضاییه در ادامه برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: اگر حکمی صادر شود اما به سرعت اجرا نشود ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، حجت الاسلام رئیسی معاون اول قوه قضاییه در ادامه برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: اگر حکمی صادر شود اما به سرعت اجرا نشود بازدارندگی و تأثیر خود را از دست می‌دهد.
وی افزود: اجرای احکام سازوکار خود را دارد و نیازمند یک بررسی دقیق است. یک مشکل بزرگی که امروز وجود دارد که انهم بحث پلیس قضایی است که می‌تواند به عنوان بازوی دستگاه قضایی جلوه کند
معاون اول قوه قضاییه افزود: ما نمی‌گوییم پلیس الان کارامد نیست اما پلیسی که به مسائل آشنا باشد و بداند ماجرا از چه قرار است لزوم وجودش احساس می‌شود و این یکی از تأسیساتی بود که شهید بهشتی به ان توجه داشتند.
رئیسی گفت: وقتی یک پلیس کارآزموده باشد و به مبانی حقوقی آشنا باشد می‌تواند سازوکار دستگاه قضایی کشور را بیاندیشد که این موضوع در برنامه پنج‌ساله گنجانده شد اما در تصویب ان کوتاهی شد و ما از مجلسی‌ها می‌خواهیم تا هرچه زودتر این موضوع برطرف شود.
معاون اول قوه قضاییه درباره کادرسازی و جانشین پروری گفت: بحث کادر سازی و جانشین پروری موضوع مهمی است و در دستگاه قضایی کشور یک سلسله مراتبی وجود دارد و یک مراحلی وجود دارد از پایه و گروه برای قضات که این ترفیعات با گذشت زمان و مراحلی که گذرانده می‌شود محقق می‌شود.
وی به ضرورت مدیر پروری اشاره کرد و گفت: ما به قضاتی نیازمندیم که مدیریت را هم بدانند و بتوانند در کنار قضاوت مدیران خوبی نیز باشند و باید برای این امر نیز برنامه‌ریزی کرده و به مرحله اجرا برسانیم.
وی در بحث پیشگیری از وقوع جرم نیز گفت: ما باید موضوع پیشگیری از وقوع جرم را به صورت عام ببینیم یعنی کل دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی باید با نگاه پیشگیری از وقوع جرم عمل کنند.
حجت الاسلام رئیسی افزود: رهبری معظم انقلاب به موضوع پیشگیری از وقوع جرم توجه ویژه دارند و ما هم تلاش می‌کنیم تا با یک نگاه فراقوه‌ای بتوانیم در قالب یک لایحه موضوعات مرتبط با پیشگیری از وقوع جرم را سامان ببخشیم.
معاون اول قوه قضاییه درباره آغاز اجرای قانون جدید آیین دادرسی کیفری نیز گفت: کارگروهی تشکیل شد تا بررسی کنند که ۷۰ اقدام باید انجام شود تا قانون به درستی اجرا شود اما چند نکته وجود دارد در این کارگروه که کار را قطعی خواهند کرد چند نکته اصلاحی وجود دارد.
وی تصریح کرد: ما در تلاشیم تا قبل از آبان ماه بتوانیم زیرساخت‌ها را آماده کنیم تا آمادگی اجرا 4وجود داشته باشد تا آیین دادرسی کیفری جدید به درستی اجرا شود.
حجت الاسلام رئیسی درباره نقش قوه قضاییه در مبارزه با دانه درشت‌ها و مشکلات موجود گفت: کارنامه چند ساله اخیر قوه قضاییه در برخورد با مفاسد گویای اراده و عزم جدی دستگاه قضایی کشور است.
وی افزود: بنای ما این است که نسبت به مفاسد اقتصادی و اجتماعی سریع عمل کنیم و حتی در مرحله دیوان عالی کشور هم همکاران ما اعلام کرده‌اند که به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد تا مردم شاهد ان اجرای سریع احکام باشند.
معاون اول قوه قضاییه گفت: البته ضروری است تا مرزبانان اقتصادی برخی سازوکارها را اصلاح کنند تا ما هر روز شاهد یک پرونده اقتصادی نباشیم و بتوانیم به سرعت و دقت رسیدگی کنیم.
حجت الاسلام رئیسی درباره حبس زدایی نیز گفت: دستورالعملی در چند ماه اخیر از سوی رئیس قوه قضاییه صادر شده نسبت به موضوع حبس زدایی تا از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند حبس و زندان را جز در مواردی که در قانون تصریح نشده استفاده نکنند تا بتوانیم جمعیت کیفری را کاهش دهیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها