امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۳:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90688
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار قضایی فارس، محمد جواد شریعت باقری حقوقدان و استادیار دانشگاه گفت: مطابق اصل 156 قانون اساسی پیشگیری از وقوع جرم از وظایف اصلی و ...

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، محمد جواد شریعت باقری حقوقدان و استادیار دانشگاه گفت: مطابق اصل 156 قانون اساسی پیشگیری از وقوع جرم از وظایف اصلی و اساسی قوه قضاییه است که در دوران ریاست آیت الله آملی لاریجانی مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه علوم قضایی افزود: جهت گیری لوایح، مقررات و سیاست‌های کلی قوه قضاییه در راستای پیشگیری از وقوع جرم است و ساختارهای ستادی سطح بالا در تشکیلات قضایی ایجاد شده است که نشان از توجه ویژه دستگاه قضایی به مسئله مهم پیشگیری از وقوع جرم دارد.
وی خاطرنشان کرد: مسئله افزایش آمار پرونده‌ها در دادگستری نیازبه پیشگیری را مضاعف می‌سازد و اقدامات اخیر دستگاه قضایی وقوف به این مسئله مهم را نشان می‌دهد.
شریعت باقری ارتقاء سطح معیشتی قضات و کارکنان دستگاه قضایی را نیز موید همین اقدام دانست و افزود: این امر به سلامت بیشتر دستگاه قضایی کمک می‌کند و خود نوعی اقدام پیشگیرانه است که از وقوع جرم جلوگیری می‌کند.
این حقوقدان برجسته در ادامه افزود: در سالهای اخیر دستگاه قضایی تلاش کرده است از نخبگان و افراد برتر در رشته‌های حقوق جذب کند که این گام مؤثری در جهت بالا بردن سطح علمی دستگاه قضایی است.
شریعت باقری ارتقا دانشکده علوم قضایی به دانشگاه و تربیت نیروهای کارآمد و کیفی برای دستگاه قضایی را از دیگر اقدامات مفید و مؤثر دستگاه قضایی دانست و گفت: این امر سطح تخصصی حقوقی را در سیستم افزایش می‌دهد.
این استاد دانشگاه و صاحب نظر حقوقی اذعان کرد: دستگاه قضایی در زمینه مبارزه با پرونده‌های فساد مالی نیز موفق عمل کرده است و بسیار مفید و مؤثر است که سازمان بازرسی کل کشور هر ساله در زمانی معین گزارشی از مبارزه با فساد را به آگاهی عموم برساند.
وی درخصوص مجازات‌های جایگزین حبس نیز یادآور شد: دستگاه قضایی در این خصوص تلاش فراوانی داشته است و گزینه زندان را در مواردی خاص اعمال می‌کند و بیشتر سعی شده است در جهت کاهش جمعیت کیفری استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس مد نظر باشد.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها