امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۴:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90698
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 12
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کنفرانس خبری مشترک سامح شکری وزیر خارجه مصر و جان کری همتای آمریکایی او که امروز شنبه به مصر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کنفرانس خبری مشترک سامح شکری وزیر خارجه مصر و جان کری همتای آمریکایی او که امروز شنبه به مصر سفر کرد، در قاهره برگزار شد.

سامح شکری در ابتدای این کنفرانس اعلام کرد که قاهره و واشنگتن برای پیشبرد روابط دو جانبه تواق کرده‌اند.

شکری در ادامه افزود که در دیدار دو جانبه مناسبات دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در مقابل، جان کری در این کنفرانس خبری گفت: مسائل منطقه را با رئیس جمهور [عبدالفتاح] السیسی بررسی کردیم. عزم مشترک برای کار مشترک وجود دارد و تلاش می‌کنیم درباره مسائل منطقه با رئیس جمهور السیسی کار کنیم.

کری با بیان اینکه واشنگتن از انتقال قدرت سیاسی و از حقوق بشر در مصر حمایت می‌کند، اعلام کرد که راه‌های مبارزه با تروریسم و افراطگرایی و چالش‌های منطقه را با السیسی بررسی کرده است.

کری با اشاره به تحولات عراق نیز ادعا کرد که کشورش مسئول اتفاقاتی که در عراق می‌افتد نیست. کری در عین حال گفت: گروهک داعش نه فقط برای عراق بلکه برای کل منطقه تهدید محسوب می‌شود. وی افزود: آنچه در عراق و لیبی می‌گذرد ممکن است بر دیگر کشورهای اثر بگذارد و ما با مصر هم‌عقیده‌ایم که کار مشترک ضرورت دارد.
وزیر خارجه آمریکا گفت که اتهام ایران را مبنی بر اینکه آمریکا یک طرف مسئول در اتفاقات عراق است رد کرد و ادعا کرد که آمریکا یاری‌کننده طرف خاصی در عراق نیست که مسئولیت آنچه در عراق می‌گذرد، بر عهده بگیرند.
جان کری همچنین گفت که آمریکا دوست دارد شاهد به دست گرفته شدن زمام رهبری عراق به دست نماینده همه عراقی‌ها باشد.

وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که با توجه به آنچه آن را «موضع مشترک مصر و آمریکا و رژیم صهیونیستی» در عقب‌راندن تروریست‌ها، خواند، گفت که کشورش بالگردهای توپ‌دار آپاچی به مصر ارسال خواهد کرد و افزود : با سرعت هم این کار را انجام خواهیم داد.

وی در خصوص کمک‌های مالی به مصر و ارتش این کشور نیز مدعی شد که آمریکا تلاش نمی‌کند که از طریق دادن این کمک‌ها، چیزی را به قاهره و مصری‌ها تحمیل کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار