امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90730
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زاگرب، بیش از 60 اثر تصویرگری ایرانی در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زاگرب، بیش از 60 اثر تصویرگری ایرانی در دوسالانه‌ی تصویرگری زاگرب به نمایش درآمد. در این نمایشگاه دوسالانه آثار 13 هنرمند تصویرگر ایرانی در بیش از یک ماه در گالری کلوویچه وی دوری زاگرب به نمایش در خواهند آمد.

در آیین افتتاح این نمایشگاه، مارینا ویتسولین، مدیر گالری کلوویچه وی دوری، با اشاره به اینکه برای پنجمین بار است که این موزه گالری، درهای خود را در زاگرب به روی هنر و هنرمندان تصویرگری باز کرده است، آن را رویکردی آکادمیک به هنر دانست و تصویرگری را هنری با اهمیت که بعد تازه‌ای به کتاب می‌بخشد و معنای آن را بیشتر روشن می‌کند، معرفی کرد. وی با تشکر از هنرمندان بین‌المللی این عرصه که آثار خود را در نمایشگاه به نمایش گذارده‌اند، از تنوع آثار ابراز خوشحالی کرد.

همچنین، رایزن فرهنگی کشورمان در زاگرب، در سخنانی، با اشاره به قدمت تاریخی هنر و تمدن ایرانی، تصویرگری را از هنرهای کهن ایرانی با قدمتی بیش از 800 سال دانست و با اشاره به نسخه‌های قدیمی موجود از شاهنامه که همراه با هنر تصویرگری است، هنر معاصر ایرانی را سرشار از نیروی جوانی و خلاقیت دانست که با حضور در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های معتبر پویایی خود را به نمایش می‌گذارند.

سپس کورالکا یورچتس، مدیر اجرایی نمایشگاه، با اشاره به تاریخچه‌ برگزاری این دوسالانه گفت: در دهه‌ گذشته، حضور زنان هنرمند در زمینه‌ تصویرگری، افزایش چشمگیری داشته و به عبارت دیگر، در این رشته هنری  حرف اول را می‌زنند.

وی با اشاره به حضور بیش از 60 اثر هنری از تصویرگران ایرانی در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: نگاهی به تصویرگری معاصر ایران  نشان می‌دهد که هنرمند ایرانی دارای نگاهی نو، خلاقانه و کاملاً در سطح جهانی است و به همین دلیل از رایزنی فرهنگی به دلیل مشارکت فعال در برگزاری این رویداد سپاسگزاری می‌کنم.

وی با تشکر از هیأت داوران، برندگان نمایشگاه را اعلام کرد که در میان 8 اثر برنده، آثار ندا عظیمی و علی بوذری، دو هنرمند ایرانی برنده‌ی جایزه ویژه شدند.

در پایان نیز از زونیمیر بالوگ، هنرمند معروف کرواسی، به دلیل سال‌ها فعالیت هنری، با اهدای جایزه تقدیر به عمل آمد.

این هنرمند در سخنرانی خود از هنرمندان و هنر ایرانی تعریف و قدردانی کرد و با اشاره به خاطره‌ خود از آشنایی با هنر ایران، گفت: حدود 25 سال پیش، روزنامه‌نگار روزنامه‌ ویسنیک، چاپ کرواسی بودم که مرا به مأموریتی به نمایشگاه کتاب در فرانکفورت آلمان فرستادند. اولین بار با هنر و هنرمندان تصویرگر ایرانی آشنا شدم و این آشنایی سبب شد تا متوجه شوم که هنر و هنرمندان ایرانی در سطح بسیاری عالی اثر ارایه می‌دهند و کارشان بسیار قوی است و از آن به بعد، من کارهای هنرمندان ایرانی را  در براتیسلاوا و بولونیا و جاهای دیگر تعقیب کنم.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور هنرمندان کشورهای مختلف، از جمله برنامه‌های جنبی این نمایشگاه است که سید کمال طباطبایی، به همین منظور و از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به زاگرب اعزام شده است و کارگاه تصویرگری خود را با موضوع «پرنده، دست و بیان» برای هنردوستان کروات برگزار کرد.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها