امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90742
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که اخیرا سفری به پرتغال داشته است در صفحه شخصی خود در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که اخیرا سفری به پرتغال داشته است در صفحه شخصی خود در فیسبوک دستاوردهای سفر به پرتغال را تشریح کرد.

وی در این خصوص نوشت: «بنا بر دعوت وزیر مشاور در امور فرهنگی پرتغال سفری سه روزه‌ به لیسبون داشتم. همزمان با سفر هیأت دولت، یک گروه موسیقی سنتی برای اجرای برنامه موسیقی و تعدادی از کارگردانان، برای نمایش فیلم‌های ایرانی نیز حضور داشتند. سابقه حضور کشور پرتغال در بنادر و جزائر جنوبی ایران و سابقه برقراری تماس‌های دیپلماتیک بین دو کشور به پانصد سال قبل می رسد، و این بهترین دلیل برای ادامه مبادلات فرهنگی ست که منجر به امضاء دو سند مهم در حوزه مسایل فرهنگی گردید.

یکی یادداشت تفاهم همکاری در زمینه‌های علمی، آموزشی، فرهنگی، میراث فرهنگی و هنری و دیگری همکاری آرشیو ملی پرتغال با مرکز اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علاوه بر این مذاکرات رسمی در زمینه‌های فرهنگی با وزیر همتا و اعضاء کمیسیون فرهنگی پارلمان آنان، ملاقات هایی نیز با معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه پرتغال صورت گرفت با انجام مذاکراتی مفید در زمینه روابط سیاسی و همکاری های اقتصادی.

پس از گذشت یک دهه، این اولین دیدار یک وزیر ایرانی از پرتغال بود؛ چرا که با توجه به تحریم‌های اتحادیه اروپا، هیچ یک از کشورهای عضو اتحادیه، با مقامات عالی‌رتبه ایرانی ملاقاتی انجام نمی‌دادند. روی کار آمدن دولت تدبیر و امید وگسترش فضای سیاسی با سایر کشورها افق تازه ای ترسیم نمود تا سرزمین های اروپائی نیز رویکرد خود را تغییر داده و صریحاً تمایل خود را به بهبود رابطه با کشورمان ابراز نمایند.

برخورد مقامات پرتغال فراتر از انتظار بود. آنان توأم با استقبالی گرم از هیأت ایرانی، آمادگی دولتشان را برای نوسازی روابط همه جانبه (سیاسی، اقتصادی و فرهنگی) با جمهوری اسلامی ایران اعلام نمودند.

رویکرد دولت یازدهم به گشایش رابطه با جهان خارج به ویژه اروپا بشارت دهنده شکستن عملی تحریم‌هاست، تا بتوان بر مشکلات اقتصادی فائق آمد و رابطه‌ای متوازن، مبتنی بر احترام متقابل با دیگر کشورهای جهان برقرار نمود».
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها