امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۰:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 90751
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اعزامی به کرمان، برنامه کارگاه های جشنواره سوره با برگزاری مراسم ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اعزامی به کرمان، برنامه کارگاه های جشنواره سوره با برگزاری مراسم افتتاحیه آغاز شد، در کارگاه شعر کودک و نوجوان عرفان نظرآهاری، افسانه شعبان نژاد و رودابه حمزه‌ای حضور داشتند.
 
نظرآهاری:سال ها در خانواده احترامی برای کتاب و قلم قائل نشده ایم
 
عرفان نظر آهاری شاعر، نویسنده و استاد دانشگاه در این کارگاه آموزشی با انتقاد از این که کتاب مورد استفاده زیادی در میان خانواده ها ندارد، گفت: کتاب باید خورده و پوشیده شود و نباید به صورت یک شی تزیینی به آن نگاه کرد. در این صورت است که کودک می آموزد از کتاب و کلمه نهراسد.
 
وی با بیان اینکه شکل ارائه کتاب تنها به صورت کاغذی نیست، افزود: یکی از مشکلات ما در جامعه درست و مناسب نبودن ارائه اطلاعات به کودکانمان است. در جامعه ما کمبود نوع اطلاعات و فهم و دانایی وجود دارد به طوری که دانشجوی دوره کارشناسی ارشد در کلاس کاغذ و قلم به همراه ندارد. این مشکل از آنجا ناشی می شود که سالها در خانواده احترامی برای کتاب و قلم قائل نشده ایم.
 
نظر آهاری ادامه داد: امروزه فرزندان ما به لحاظ شخصیتی بسیار زود مدعی می شوند و فضای مجازی نیز بر این خطر دامن می زند. احترام میان استاد و شاگرد از میان رفته و شاگردان به سرعت به حریم پیشکسوتان ورود پیدا می کنند.
 
وی خطاب به شاعران و نویسندگان جوان با به اینکه در چاپ آثار خود شتاب نکنید، افزود: اجازه بدهید آثارتان به حدی از پختگی برسد و سپس برای چاپ آنها اقدام کنید
 
*شعبان نزاد:به طنز با محتوای سیاسی و اجتماعی در ادبیات کودک نیازمندیم
 
افسانه شعبان نژاد نیز در ادامه این کارگاه آموزشی با بیان اینکه می توان در قالب طنز مطالب مختلفی را در شعر کودک و نوجوان عنوان کرد، گفت: طنز کلامی به تنهایی کافی و مناسب نیست. ما به شعر طنز با محتوای سیاسی و اجتماعی بسیار نیازمندیم تا بتوانیم مفاهیم مختلف را از طریق این قالب به مخاطب کودک انتقال دهیم.
 
وی با رد تعجیل برای چاپ اشعار توسط شاعران جوان، خاطرنشان کرد: در چاپ کتاب شعر خود عجله نداشته باشید چرا که در آینده می بینید اشعار بهتری سروده اید
 
 *حمزه ای: دنیای کودکی را درون خود زنده نگه دارید
 
رودابه حمزه ای دیگر کارشناس حاضر در این مراسم بیان داشت: به شاعرانی که قدم در راه سرایش شعر کودک و نوجوان می گذارند باید بگویم که شعر کودک مقدس است. شعر کودک واژگان ساده و جملات کوتاه تری نسبت به دیگر قالب های شعری دارد اما با این وجود از تقدس بالایی برخوردار است.
 
حمزه ای اضافه کرد: ارتباط خود را با کودکان حفظ کرده و این را فقط به ارتباط فیزیکی منحصر نکنید و تا آنجا که می توانید دنیای کودکی را در درون خود زنده نگه دارید.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها